رضا پهلوی: آبادان، زمانی نماد آبادانی کشورمان بود/ من شریک اندوه مردم و خانواده‌های داغدار هستم

 شاهزاده رضا پهلویصدای آمریکا: ساعاتی پس از فرو ریختن برج دوقلوی «متروپل» در آبادان، شاهزاده رضا پهلوی این واقعه را «نمایانگر عمق فساد و بی‌کفایتی جمهوری اسلامی» خواند و گفت که «شریک اندوه مردم آبادان و خانواده‌های داغدار» است.

شاهزاده رضا پهلوی در توییتی نوشت: «آبادان، زمانی نماد آبادانی کشورمان بود و اینک ۴۴ سال پس از جنایت سینما رکس، نماد ستم‌هایی است که این تبهکاران انیرانی بر سر ایران و ایرانی آوار کرده‌اند.»

واقعه آتش‌سوزی سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۷ منجر به کشته شدن صدها نفر و افزایش خشم عمومی شد. مخالفان شاه دستگاه حکومتی وقت را عامل آتش‌سوزی و مرگ تماشاچیان دانستند، اما با گذشت ده‌ها سال، محسن صفایی فراهانی، از نیروهای اصلاح‌طلب در ایران، طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که «جنایت سینما رکس آبادان توسط رژیم شاه انجام نشد؛ عوامل این جنایت بعد از انقلاب نماینده مجلس شدند.»

در حالی که هنوز شماری از شهروندان در خیابان امیری آبادان زیر آوار مانده‌اند، گزارش‌های ویدیویی حاکی از این است که ستون اصلی سمت شرقی برج متروپل در حال جدا شدن است و خطر ریزش بخش‌های دیگری از این ساختمان ۱۰ طبقه همچنان مردم آبادان را تهدید می‌کند.

همچنین گزارش‌ها از استقرار پلیس ضد شورش در محل حادثه و ممنوعیت آمد و شد حکایت دارند.

گروه پرشماری از شهروندان آبادان پس از فرو ریختن برج دوقلوی متروپل که بنا بر گزارش‌ها با بهره‌گیری از رانت و زد و بند، بدون رعایت ایمنی ساخته شده، با برگزاری تجمع اعتراضی شعار دادند: «آبادان بی‌صاحب، صاحب‌عزاست امروز.»

در این واقعه تاکنون مرگ شش تن و زخمی شدن ۳۵ تن گزارش شده است و شماری از شهروندان همچنان زیر آوار مانده‌اند.
+132
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  حالا یک تعداد فنا در جهل مینویسند که (( از هزاران کیلومتر دورتر شریک اندوه مردم و خانواده های داغدار بودن به باد معده هم نمی ارزه))!!
  13
  22
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۷
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سرزمین آریا، میلاد، دوست دارم نظرتون رو بخونم.
  8
  22
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۱
  ۴۲
  شیرمردان - سیدنی، استرالیا

  خوب اون پولهایی رو که بابات دزدید و تو خرج .....میکنی بده به مردم آبادان تا گوشه ای از مشکلاتشان حل بشه.
  41
  17
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۱
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  سروان بدو مطلبی از یک پهلوی گذاشتندشرط میبندم الان ..... میاد
  13
  28
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۵
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  صحیح میفرمایید شازده همان منطقه حصار شده آبادان آباد بود که مردم عادی و اهالی آن حق ورود به آنجا را نداشتند و از مزایای آن غیر آبادانیها بهره میبردند.
  33
  17
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۵
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. شما چندبار آبادان بودید ؟یا رجب گفت ؟ یا خاطرات پیش وری. زبون بسته حصار شده نبود. می‌‌گفتند بنگله. سه اتاق بود و ۵ اتاق. سه اتاق مال کارگر‌ها بود. برق مجانی. آب مجانی .اون زمان خلق توی روسیه از گرسنگی علف می‌‌خورد. بعد هم اسم باشگاه را شنیده ؟ می‌‌دانی‌ چیست ؟ نه باشگاه ورزش. مجانی بود برا همه. IBM بعد از امریکا در اولین شهر دنیا.در آبادان سیستم خود را کار گذاشت.
  12
  16
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. چرا داری چرند میگی ،بله بودم و منطقه های ممنوع برای اهالی را هم دیدم که مانند جوجه اردک زشت فقط از دور تنها حق نگاه کردن و حسرت کشیدن را داشتند.رجب چطوری وارد موضوع شد؟ مانند ملاها در هر نظر بی منطقی که مینویسی حتما گریزی به کربلا باید بکنی تا نفرت خود را آشکار بکنی.
  12
  14
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.