مخالفت سازمان نظام دامپزشکی ایران با آمدن دامپزشک اندونزیایی

 یوزهای سه قلوی ایرانی (آرشیو)صدای آمریکا: سازمان نظام دامپزشکی ایران با حضور دامپزشک اندونزیایی برای مراقبت از تنها توله باقی مانده یوزپلنگ آسیایی مخالفت کرد.

محمدرضا صفری، رئیس سازمان نظام دامپزشکی، در نامه‌ای به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران ضمن درخواست مدارک «دال بر صلاحیت حرفه‌ای دامپزشک اندونزیایی مورد نظر برای ارائه خدمات مورد نیاز آن سازمان برای بررسی و تایید و ارائه مجوز لازم» تاکید کرد که «در غیر این‌صورت ارائه خدمات حرفه‌ای دامپزشکی توسط ایشان در امر مشاوره و درمان و مراقبت دامپزشکی در جمهوری اسلامی ایران مغایر قوانین و مقررات است.»

یوز ایرانی ماده که نام آن را «ایران» گذاشته‌اند، یازدهم اردیبهشت سه توله را به روش سزارین به دنیا آورد و مقامات محیط زیست اعلام کردند هر سه توله‌یوز ماده و سالم هستند.

اما اولین توله یوز «ایران» ۱۴ اردیبهشت، سه روز پس از به دنیا آمدن، تلف شد. در آن زمان سازمان محیط زیست اعلام کرد این توله از زمان تولد ضعیف بود و افزایش وزنی نداشت‌ و بعد از کالبدشکافی، علت تلف شدن آن ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه اعلام شد.

پس از تلف شدن اولین توله یوز «ایران» در حالی که پیش از این جنسیت هر سه توله‌یوز متولدشده در مرکز تکثیر توران ماده اعلام شده بود، بهرام علی ظاهری، سرپرست اداره کل محیط زیست سمنان، گفت که دو توله باقی‌مانده «نر» هستند.

پس از تلف شدن دومین توله یوز در روز ۲۷ اردیبهشت، حسن اکبری، معاون سازمان حفاظت محیط زیست، با ادعای فقدان شیر مناسب برای تغذیه یوز آسیایی در ایران، آن را دلیل تلف شدن توله دوم «ایران» دانست. وی همچنین اعلام کرد: «توله سوم متأثر از موضوع شیر آسیب‌دیده و امیدواریم زنده بماند.»

معاون سازمان محیط‌ زیست ضمن پذیرفتن تنها «بخشی از خطاها» گفت: «زمانی که تجربه کسب شود این خطاها کم می‌شود.»

با همه این‌ها چندی بعد علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، از ورود دامپزشک اندونزیایی برای مراقبت از توله یوز سوم «ایران» خبر داد.

روز گذشته حسن اکبری در یک نشست خبری درباره شانس بقای توله یوز سوم گفت: «ما شانس بقای توله سوم را نمی‌دانیم. شیر خشک مصرف می‌کند و شیر خشک هرگز نمی‌تواند جایگزین شیر مادر باشد.» به گفته معاون سازمان محیط زیست توله یوز سوم «ایران» شرایطش «فعلا قابل قبول است.»

پیش از این ایمان معماریان، مشاور دامپزشکی سازمان نجات حیوانات، گفته بود: «توله‌ یوز پلنگ‌ها در زمان سزارین بدون دستکش لمس شده‌اند و گرفتن بوی انسان به توله‌ها باعث شده تا مادر فرزندان خود را نپذیرد. تیم پزشکی و افرادی که برای سزارین و نگهداری از فرزندان «ایران» انتخاب شده اند، تاکنون یوزپلنگ ندیده‌اند.»
+0
رأی دهید
-61

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  فکر کن این بیسوادهای عقب افتاده یکذره بخودشان بقبولانند که بی سواد و بی تخصص هستند و یکی بخواهد بیاید به دلار پول بگیرد و کار درست انجام‌دهد . از حسادت دق می کنند . معلوم است که نگذاشتن متخصص از خارج بیاید . ایران که نگهداری حیوان بلد نیست ! حیوان آزاری بلد است .
  0
  7
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
  ۵۶
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا
  یعنی با وجود اینهمه الاغ در ایران، ما دامپزشک نداریم؟ ای خاک بر سرتون
  0
  3
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. حیوانات که جای خود دارند خیلی از انسانها کشته و یا معلول شدند فقط برای اینکه یک عدده بیسواد باد به غبغبه میانداختند و میگفتند ما تو همین ایران بهترین جراحان را داربم چرا اعزام بخارج کنیم؟ و در آخر که شکست میخوردند میگفتند خب جراحی کردن ریسک هم داره. یکی از قربانیان این بیسواد ها خود منم که عمرم هدر شد
  0
  3
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۳
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  [::Esperanto - لندن، انگلستان::]. متاسف هستم‌ و امیدوارم که‌هر‌چه زودتر سالم و سلامت بشوید . منم دیدم از این چیزها . عزیز از دست دادم .
  0
  1
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.