کشته شدن رهبر قاچاقچیان مواد مخدر مرز اردن که به حزب الله وابسته بود

 «کاپتاگون» یک ماده مخدر محرک است که از آن به عنوان «ماده مخدر جهادی» نیز نام برده می‌شودرادیو فردا: ارتش اردن روز دوشنبه ۲ خرداد اعلام کرد چهار نفر را که قصد قاچاق «مقدار زیادی» مواد مخدر را از سوریه به این کشور داشتند، کشته است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید یکی از کشته‌شدگان، رهبر گروهی بود که در تولید مواد مخدر در جنوب سوریه کار می‌کرد از افراد مرتبط با حزب‌الله لبنان بود.

بنابر این گزارش، در این عملیات شش نفر نیز مجروح شدند که حال برخی از آنها وخیم است و قاچاقچیان مجبور به عقب‌نشینی به داخل خاک سوریه شدند.

به نوشته وب‌سایت «عرب نیوز»، پس از بازرسی از منطقه این عملیات، ۱۸۱ ورقه حشیش به اندازه کف دست، ۶۳۷ هزار قرص مخدر کاپتاگون و ۳۹ هزار و ۶۰۰ قرص ترامادول کشف و به مقامات مربوطه تحویل داده شد.
بهمن‌ماه گذشته نیز پلیس لبنان از کشف ۷۰۰ هزار قرص کپتاگون که به «ماده مخدر جهادی» مشهور است، در یک محموله صادراتی از لبنان به عربستان خبر داده بود.

«کاپتاگون» یک ماده مخدر محرک و ترکیبی از آمفتامین و تئوفیلین است که در خاورمیانه به‌ویژه مناطق جنگ‌زده مانند سوریه بسیار پرطرفدار است و از آن به عنوان «ماده مخدر جهادی» نیز نام برده می‌شود و اغلب در لبنان، اردن و سوریه تولید و صادر می‌شود.

پیشتر رسانه‌های داخلی لبنان، از جمله پایگاه اینترنتی المشارق از قول منابع آگاه گزارش دادند که حزب‌الله، گروه شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در لبنان عامل قاچاق مواد مخدر به اردن و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

ایالات متحده که گروه حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی و همچنین سازمان‌های تبهکار بین‌المللی قرار داده، بارها اعلام کرده است که این گروه ضمن پیگیری هدف‌های دیگر، در قاچاق مواد مخدر و پول‌شویی نیز فعالیت دارد.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از متوسل شدن حزب‌الله به تجارت مواد مخدر برای تأمین منابع مالی، پس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، خبر می‌دهند.

عربستان سعودی اردیبهشت امسال در پی کشف بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار قرص در محموله‌های انار واردشده از لبنان، واردات میوه و سبزی از این کشور را ممنوع کرد.

۲۹ دسامبر پارسال پلیس لبنان از کشف ۹ میلیون قرص کپتاگون که در محموله‌های نارنگی صادراتی جاسازی شده بود، خبر داد. مقصد این محموله «کشورهای عرب خلیج فارس» عنوان شده بود.

پلیس لبنان همچنین روزهای ۲۶ ژانویه و ۳ فوریه نیز از کشف محموله‌های عظیم این ماده مخدر در میان محموله‌های چای و ماشینهای کاشی‌سازی خبر داد و اعلام کرد تنها در ماه ژانویه ۲۵ میلیون قرص کپتاگون کشف و ضبط کرده است.

دی‌ماه سال گذشته روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشته بود که افراد حلقه داخلی حکومت سوریه به‌اضافه حزب‌الله لبنان با ایجاد شبکه تولید و قاچاق مواد مخدر کاپتاگون «درآمدهای میلیارد دلاری» به‌دست آورده‌اند.

نیویورک تایمز در این گزارش هم‌چنین با استناد به منابع خود نوشته بود که شبه‌نظامیان بانفوذ، سوریه و لبنان را به منابع جدیدی برای صدور قرص‌های مواد مخدر در جهان تبدیل کرده‌اند.
+31
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.