عباس عبدی , درد دل های همسر یک طلبه را منتشر کرد

روزنامه اعتماد , عباس عبدی
روز گذشته درباره اثرگذاری بافت افکار عمومی درباره تفسیر آنچه مردم از روحانیون می‌بینند، نوشتم و توضیح دادم که با وجود چنین بافتاری نمی‌توان برداشت‌هایی ناصواب از آنچه از روحانیون می‌بینند را تغییر داد. اینک به مساله مهم‌تری اشاره می‌کنم. پس از حمله به ۳ تن از روحانیون در مشهد و در صحن رضوی، مساله‌ای مهم مطرح شد که پیش‌تر در جمع‌های محدود مورد بحث بود ولی پس از این واقعه به عرصه عمومی نیز کشیده شد. این مساله که اگر مردم به هر دلیلی نسبت به برخی مسوولان که در کسوت روحانی هستند معترضند، چرا آن را به همه روحانیون تعمیم می‌دهند؟ مگر چه تعداد از آنان در پست‌های حکومتی هستند؟ در پی این مساله دیدم که همسر یک طلبه پیرامون این حادثه دلنوشته‌ای را به این شرح منتشر کرده است.
 
آغاز نقل قول: «این را می‌دانید و شنیده‌اید که توی هر صنفی آدم خوب و بد هست. اما اینجا توی صنف طلبه تنها جایی است که همه اعضا را به کردار آدم بده می‌شناسند و با دست نشانش می‌دهند.  در سال‌های دور روایت‌های زیادی از کتک ‌زدن و شکنجه‌ کردن بچه‌ها در مدرسه دیده‌ایم و شنیده‌ایم اما هیچ کس این صنف (آموزگاران) را به شکنجه‌گری نمی‌شناسد. وقتی کسی می‌گوید که پدرش معلم بوده، هیچ‌ کس به خنده نمی‌گوید: «عه! بابای شما هم ترکه به دست بوده؟» توی این سال‌ها بارها و بارها از زیرمیزی گرفتن برخی پزشک‌ها، بی‌اخلاقی برخی پرستارها، روابط پیچیده و غیراخلاقی برخی بازیگر‌ها، کم‌فروشی کارخانه‌دارها، رشوه‌گیری برخی قاضی‌ها و... شنیده‌ایم. اما هیچ کدام را مطلقا سیاه نمی‌بینیم . هنوز هم پزشک‌ها، پرستارها، قاضی‌ها و معلم‌ها محترم و تاجِ سر هستند و انصاف ما تشخیص می‌دهد که باید برای عده‌ای واژه استثنا را استفاده کرد. اما اینجا، توی صنف ما همه به پای هم می‌سوزند. اگر خبر فلان نماینده مجلس و خورد و بردهایش بپیچد، از فردا نگاه مردم روی قبای زمستانه همسر من سنگینی می‌کند. اگر بنزین گران شود، روغن نایاب و جوجه‌های یک روزه را در دارقوزآباد زنده زنده دفن کنند... شوهرم در بقالی باید به ده نفر پاسخ بگوید. چرا؟ چون رییس‌جمهور هم‌لباس اوست. فرقی نمی‌کند که فاصله طبقاتی ما از آقای رییس‌جمهور چقدر باشد، اینکه گرانی بنزین اول از همه کمر زندگی نحیف ما را می‌شکند، اینکه ما مدت‌هاست رنگ گوشت قرمز را ندیده‌ایم، مهم نیست. عقل مردم به چشم است و چشم فقط لباس را می‌بیند. خانواده طلبه فشار زیادی را تحمل می‌کنند. این را فقط از تجربه زیسته خودم نمی‌گویم. ده سال است که دارم کنار طلبه‌های زیادی زندگی می‌کنم.  محرومیت‌ها، سختی‌های زندگی، فشار اجتماعی که گاهی تا اندرونی خانواده خودشان هم حضور دارد، ناامنی اجتماعی که گاهی از کودکی تجربه‌اش می‌کنند. شما از چهارتا فرزند طلبه بپرسید که کجای زندگی‌اش به خاطر لباس پدرش برچسب خورده. اول از همه مدرسه! اگر بچه شیطنت کند، معاون مدرسه گوشش را می‌کشد و می‌گوید: «بچه آخونده دیگه.» اگر خوب درس نخواند، اگر توی دعوا با همکلاسی بخواهد حقش را بگیرد. محال است توی جمعی بنشیند و یک بامزه‌ای پیدا نشود که با نیشخند بپرسد: «تو‌ام می‌خوای عین بابات آخوند بشی؟!» یک طور پلشت‌واری به بچه‌ات از همان اول می‌فهمانند که پدرش چه جایگاه دوست نداشتنی‌ای دارد» پایان نقل قول.  همچنین چند روز پیش دیدم که یک طلبه جوانی توییت کرده که «‏سال ۹۸ بود که از مشهد با پرواز می‌اومدیم تهران که دیدم مسافران پرواز رو نگه داشتن تا ماشین vip آقای (نام یکی از روحانیون که نماینده مجلس بوده) سر برسه و اول ایشون سوار بشن، موقع پیاده شدن هم ابتدا ایشون پیاده شدن و سوار مرسدس بنز تشریفات شدن و  برای من سوال بود که این مانور تشریفات و تجمل به چه علته؛ ‏واقعا مسافران اون پرواز ایشون رو نمی‌شناختن و چند نفر معدود مثل من می‌دونستن ایشون کیه که حالا مسوولیت حساسی هم ندارن، با این منوال واقعا چه لزومی به رفت و آمد وی‌ای‌پی و تشریفاتی تجملی و ویژه هست؟
من می‌دیدم نگاه مردمی رو که در اون پرواز خوششون نمی‌اومد از این تشریفات»(پایان نقل قول).
 
سپس یک نفر در ذیل آن علیه همه روحانیون نظر داده بود و او نیز مشابه آن خانم استدلال کرد و گفت در هر صنفی خوب و بد هست. در این یادداشت می‌کوشم که انتظار مذکور را در لزوم تمایز گذاشتن میان روحانیون نقد کنم.
+7
رأی دهید
-131

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  چه مقایسه نابجایی خانم محترم شما معلم و دکتر و بقیه مشاغل را با آخوندی مقایسه میکنی؟ خوشبختانه مردم آگاه شدند می‌فهمند که حتی اگر یک آخوند بسیار هم شریف باشه اما شغلش مفتخوری است و انگل اجتماع. آخه یک آخوند چه کار تولیدی یا فرهنگی میکنه بجز وراجی و ترویج خرافه پرستی؟ اگر کسی میخواد برای خدا کار کنه باید شغل اصلیش چیز دیگه باشه و در کنارش برای خدا و بنده خدا کار داوطلبانه بکنه و اگر مردم خواستند هدیه یا مبلغی بهش بدن.
  6
  93
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این خانم چرت و پرت نوشته! اولاً در راه خدا رفتن نیاز به یونیفورم نداره با کت و شلوار هم میشه خداپرست بود و این لباس از قدیم برای بعضی ها یک جایگاهی در اجتماع جور کرده شبیه به رانت دوماً یک روحانی مخصوصاً کسی که خودش رو شیعه میدونه باید علیه ظلم و بیداد قیام کنه مخصوصاً اگر ظالم کسی باشه که ادعای مسلمان بودن داره چون این ظالم فقط به جامعه ضرر نمیزنه بلکه به آبروی دین و مذهب هم ضرر میزنه پس این آخوند حقشه که مورد نیشخند قرار بگیره
  6
  81
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بیزحمت از همون شوهرت بپرس که نفع ایشون برای جامعه چیه؟ اگه ایشون مثلا یکماه سر کارش (!) نره، کجای مملکت لنگ میمونه؟ شماها به مفتخوری عادت کردین و مردم دیگه "ندارن" که بهتون بدن!
  4
  64
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  تا ادمهای خیانتکاری مثل اکبر عبدی هست ملت باید عذاب بکشند. اخوند با دین کثیفش ایرانی را گول زد و ایران را به باد داد جوانهای ایرانی را کشت و هنوز هم دست بردار نیست. اخوند خوب اخوند مرده است که نتواند به مردم ضربه بزند ایران شریفشان را از وجود نحس اخوند و اخوندزاده پاک کنید
  5
  58
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
  ۵۶
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  این نامه همسر یک طلبه نیست. این لیسه کشیدن عباس عبدی از عقب همه آخوندها ست.
  2
  62
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  توی این سال‌ها بارها و بارها از زیرمیزی گرفتن برخی پزشک‌ها، بی‌اخلاقی برخی پرستارها، روابط پیچیده و غیراخلاقی برخی بازیگر‌ها، کم‌فروشی کارخانه‌دارها، رشوه‌گیری برخی قاضی‌ها و. شنیده‌ایم و شاید هم بیشترش را دیده باشیم ولی این پزشکها و معلمها و قاضی های دادگاه های عمومی نه دادگاه های عنقلابی و پرستارها و بازیگرهای سینما و کارخانه دارها.. مثل اخوند جماعت جنایتکار نبودن و مرتکب جنایت برای بقای خودشان نشدن و طمع قدرت داشتن در امور مملکت را نداشتن ! تو خانم نه محترم چطور بخود اجازه میدهی اخوندهای کلاش و جنایتکار را با پزشکان و معلمان و پرستاران و غیره مقایسه کنید ؟ واقعا" زن اخوند خجالتی خوب چیزی هاست که بکشید ولی حیف انقدر دهان دریده و بی حیا شده اید که هر غلطی بخواهید میکنید. پس این را هم دانستیم این فسادهای که در ایران گسترش پیدا کرده در بین پزشکان و بازیگران و قاضیان و غیره کار خود نظام اخوندی بوده تا مردم نگوید فقط فساد در بین قشر اخوندها است در هر قشری می توان فساد باشد, اخوندها هیچ که فاسدن جنایتکار هم هستن ولی دیگر اشخاص اگر فاسد هم باشن جنایتکار نیستن !
  2
  51
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان

  این خانم محترم کاش اشاره ای هم میکرد بچه اشون تو کدوم مدرسه های درس میخوانند و آیا مثل سابر بچه ها با سرویس های که بچه ها روهم سوار شدند میره مدرسه یا با سرویس ویژه؟ کاش این خانم می نوشت پسرشون فردا درسش تموم شد مثل بچه های معلم ها بیکار می مونه یا کم کم اداره قسمتی از جایی را می سپارند بهش؟ ای کاش.. از این ای کاش ها زیاده.
  1
  28
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان

  چی شده عباس عبدی تو این گرانی سرسام آور به فکر دل دردهای زنان طلبه افتاده و برایشان دل میسوزاند؟ یعنی این به اصطلاح تئوریسین نمیداند مقایسه پزشک و معلم با آخوند از اساس اشتباهست؟ یعنی ایشون نمیداند آخوند سوار ملته و معلم و دکتر پیاده؟
  0
  32
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
  ۱۰۵
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  از آمیزش با یک انگل شرم ندارد که هیچ، کلی از مردم طلبکار هم هست.
  0
  22
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران
  وقتی سخن از بچه ات در مدرسه میگویی بی شک خیلی وقت نیست که ازدواج کرده اید. بیش از نیمی از مردم در همان ابتدای روی کار آمدن حکومت اسلامی از روحانیون متنفر و منزجر شدند و الان که بیش از 90 درصد از مردم. شوهر شما هم که در همین حکومت باهاش ازدواج کرده اید بی شک با لباس آخوندی به خواستگاریتان آمد. آیا کور بودید که ندیدید این یک آخوند هست یا هیچ درکی از وجهه آخوندها در جامعه نداشتید؟؟ یا با خیال اینکه یک روزی سمتی یا جایگاهی خواهد یافت که بتواند مثل اختاپوس بیافتد روی بیت المال باهاش ازدواج کردید؟؟ هیچگاه از خود پرسیده اید که نانی که آخوند جماعت بر سفره خانواده میگذارد حاصل چه کار و چه حرفه ایست؟؟؟
  0
  14
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.