رویترز: ایران بازسازی بزرگترین پالایشگاه نفت ونزوئلا را آغاز کرده است

ایران اخیرا همچنین قرارداد تعمیرات اساسی و راه‌اندازی پالایشگاه ال پالیتو در ونزوئلا را امضا کردبی بی سی: خبرگزاری رویترز گزارش داده که شرکت‌های دولتی ایران تدارکات برای بازسازی پاراگوانا، بزرگترین پالایشگاه نفت ونزوئلا را شروع کرده‌اند.

پاراگوانا یک مجتمع دو پالایشگاهی و یکی از بزرگترین‌های پالایشگاه‌های جهان است و ظرفیت پالایش ۹۵۵ هزار بشکه نفت در روز را داراست.

به گفته خبرنگاران، این معامله باعث "تعمیق یک رابطه انرژی" بین دو طرف می‌شود که در عمل تبدیل به راه نجاتی برای صنعت نفت فرسوده ونزوئلا است آنهم در بحبوحه بحران ناشی از چندین دهه سوء‌مدیریت و سرمایه‌گذاری‌های اندک در این بخش که با تحریم‌های آمریکا علیه این کشور تشدید هم شده است.

بر اساس قراردادهایی که دو کشور طی سال‌های اخیر با هم امضا کرده‌اند، ونزوئلا تجهیزاتی را برای نوسازی پالایشگاه‌های خود از ایران دریافت کرده است.

پیش از این روزنامه شرق هم نوشته بود که در نیمه اردیبهشت سال جاری، شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به نیابت از شرکت مادر تخصصی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، قرارداد تعمیرات اساسی و راه‌اندازی پالایشگاه ال‌-پالیتو در ونزوئلا را با مبلغ ۱۱۰ میلیون یورو منعقد کرده است.

این روزنامه به نقل از فرهاد احمدی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نوشت: "این قرارداد با هدف تعمیرات اساسی، راه‌اندازی و تکمیل ظرفیت عملیاتی یک واحد پالایشگاهی با ظرفیت ۱۴۰ هزار بشکه در روز در ونزوئلا که در حال حاضر با ۵۰ درصد ظرفیت خود در حال بهره‌برداری است، امضا شده است."

این قرارداد با حضور وزیر نفت ایران، معاون او و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش و مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در ونزوئلا منعقد شد.

روابط انرژی ایران و ونزوئلا
ایران و ونزوئلا که هر دو عضو اوپک هستند و هر دو تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارند در سال‌های اخیر روابط خود در زمینه انرژی را تعمیق داده‌اند.

از جمله حدود ده روز پیش هم خبرگزاری رویترز با استناد به اسناد شرکت ملی نفت و گاز ونزوئلا گزارش داد که این کشور واردات نفت سنگین ایران برای تغذیه پالایشگاه‌های خود را آغاز کرده است.

پیش از آن هم دو طرف قرارداد سواپ نفتی امضا کرده بودند که بر اساس آن میعانات گازی ایران برای رقیق کردن نفت فوق سنگین ونزوئلا به این کشور فرستاده می‌شود.

اسناد شرکت ملی نفت و گاز ونزوئلا نشان می‌دهد که نفت سنگین ایران که به لحاظ کیفی مشابه نفت خام "مسا-۳۰" ونزوئلاست، قرار است مورد مصرف پالایشگاه‌های ونزوئلا قرار گیرد.

گفته شده دستکم ۲۰۰ هزار بشکه نفت سنگین ایران در نیمه آوریل به پالایشگاه کاردون، دومین پالایشگاه بزرگ ونزوئلا رسیده است.
نفتکش‌های ایران در ونزوئلا
ونزوئلا با کمبود بنزین مواجه است و ایران بارها به کمک این کشور شتافته است. از جمله تا کنون ایران با نقض تحریم‌های ونزوئلا، چندین نفتکش با بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی به ونزوئلا فرستاده است. اعزام این نفتکش‌ها تنش میان ایران و آمریکا را افزایش داد اما نماینده ونزوئلا در سازمان ملل متحد اعزام نفتکش‌های ایران به ونزوئلا را با وجود مخالفت‌های آمریکا "نقطه عطفی در مبارزه برای حاکمیت ملی، استقلال و صلح" توصیف کرد.

کمک‌های ایران به ونزوئلا به جز مواد سوختی، در زمینه تکنولوژی صنعت نفت و مواد غذایی هم بوده است.

ونزوئلا در نتیجه سال‌ها بحران سیاسی و اقتصادی با کمبود فزاینده غذا و دارو روبرو شده است و به خاطر بحران شدید اقتصادی در ونزوئلا، بسیاری از مردم برای تهیه غذا و مایحتاج با دشواری روبرو هستند و میلیون‌ها نفر این کشور را ترک کرده‌اند.
+15
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  امپراتوری بزرگ ایران در حال شکل گیری است .کشوری که روزی بزرگترین اختراع و صادراتش آفتابه پلاستیکی بود .امروز ببین چه کارها میکنه .اون هم در سایه تحریم‌های همه جانبه شیطان بزرگ .حسابشو بکن اگه تحریم نبودیم چی میشد
  2
  2
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.