آخرین یوزپلنگ ماده قابل باروری نباید سزارین میشد

سایت رویداد 24:  دامپزشک معتمد سازمان محیط زیست درباره شرایط نگهداری از توله یوز سوم توضیح داد.

اکبری دامپزشک معتمد سازمان محیط زیست در نشست نمایندگان مجلس با کارشناسان محیط زیست که فراکسیون محیط زیست و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برای بررسی مرگ توله یوزپلنگ‌های ایرانی برگزار کرده بود، گفت: توله یوزپلنگ سوم در مهمانسرای مدیران سازمان محیط زیست است و تیمارگر بالاسر آن قرار دارد.

به گفته دامپزشک سازمان محیط زیست، یک تیمارگر از این توله یوزپلنگ نگهداری می‌کند و وضعیت شیر خوردن، نتایج رادیولوژی و روند درمان این حیوان ارسال می‌شود.

این دامپزشک در پاسخ به انتقادهایی در مورد تحصیلات تیمارگر توله یوزپلنگ گفت: حرفه تیمارگری تجربی است، تیمارگر یوزپلنگ ظرافت و اصول کار را رعایت می‌کند و قبلاً هم سابقه این کار را داشته است.

او افزود: سازمان محیط زیست اعلام کرده ۱۲ یوزپلنگ آسیایی در ایران و جهان باقی مانده که تنها ۲ قلاده از آنها ماده هستند. «دلبر» یکی از یوزپلنگ‌های ماده بود که به گفته معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست، «ناباروریش تکثیر یوزپلنگ آسیایی را ناموفق کرد.»

اکبری گفت: در انتهای دولت دوازدهم، یوزپلنگ ماده دیگر یعنی «ایران» که بالغ شده بود، برای ادامه طرح تکثیر از پردیسان تهران به سایت توران در استان سمنان منتقل شد.

او ۲۹ اردیبهشت ماه در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته بود «در کل خطاهایی وجود داشته و ما می‌پذیریم که باید آن‌ها را اصلاح کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های بعدی، این اشتباه‌ها جبران شود.»

۱۰ اردیبهشت ماه امسال از «ایران» ۳ توله یوزپلنگ متولد شد اما سه روز بعد، یکی از آنها مرد. ۲۸ اردیبهشت ماه هم با تلف شدن دومین توله یوزپلنگ، تنها یکی از آنها باقی مانده که گفته می‌شود توله سوم تحت درمان است و به پارک پردیسان تهران منتقل شده است.
پزشک معتمد سازمان محیط زیست: اجازه ندادند صحبت کنیم
اکرامی پزشک معتمد سازمان محیط زیست گفته «اولین توله یوزپلنگ ایران، به علت «شیردهی اشتباه» تلف شد. روابط عمومی سازمان محیط زیست با سکوت رسانه‌ای، تولد توله یوزپلنگ‌ها را به حاشیه کشاند و سازمان محیط زیست به ما اجازه صحبت کردن نداد.»

او توضیح داد: «طرح باروری یوزپلنگ که ۲ سال زمان برد، با بی‌تفاوتی سازمان محیط زیست به پایان رسید. وظیفه من باروری ایران بود، وظیفه نگهداری و تیمار توله‌ها بر عهده‌ تیمارگر سازمان محیط زیست بود و پس از تحویل توله‌ها به تیمارگر، توران را ترک کردم.»
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس: توله یوزپلنگ نباید در مهمانسرای سازمان محیط زیست نگهداری شود
در نشست نمایندگان فراکسیون محیط زیست و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، برخی کارشناسان زیست محیطی و دامپزشکی گفته‌اند: «ایران نباید سزارین می‌شد.»

به گفته آنها، «یوز در طبیعت منقرض شده، فرصت بقا ندارد و فقط می‌توان ژن آن را حفظ کرد.»

رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست گفت: «کارهای انجام شده برای زایمان و نگهداری یوزپلنگ‌ها را زیر سؤال نمی‌بریم اما بدسلیقگی و بی‌دقتی در مدیریت پروژه زیرسؤال است.»

او گفت: «حتی شنیدم یوزپلنگ شاید بیش از یک بار بیهوش شده، توله دوم عدد بر اثر تناسب نداشتن درست کردن شیر خشک تلف شده و فضای نگهداریشان نامناسب بوده است.»

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس تأکید کرد: «توله یوزپلنگ نباید در مهمانسرای سازمان محیط زیست نگهداری شود.»
+58
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  طبق اعتراف خودشان همه جا حتی در مورد محیط زیست هم سؤ مدیریت وجود داره! شما که اینقدر بی لیاقت و بیسواد هستید چرا مسئولیت قبول میکنید تا این همه ضرر و زیان ببار آورید
  5
  49
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  آه و فغان همان یوز و بچه های معصومشان روزی قصاص خون آنها را از آن آخوند چلاق تا آن پیر کفتار خواهد گرفت .
  5
  20
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۹
  ۵۴
  حاج مهدی مین روب - تهران، ایران
  به چشای یوزپلنگ ایرانی دقت کنین یه غصه عجیبی تو چشاشه که میگه جا قحط بود اینجا دنیا اومدم ، یه بار خواستن زبون بسته رو ختنه کنن متوجه شدن دخترن ، یه بار شیر بهش دادن بعد فهمیدن تاریخ گذشته بوده ، یه بار دامپزشک نیاز داشتن و اقای دامپزشک رفته بود عروسیه خواهر زنش ، اخه این اقایون چه اصراری به حمایت از حیوانات حیات وحش دارند وقتی نمیتونن جنسیت حیوان رو تشخیص بدن
  3
  9
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۶
  ۳۷
  kalo palang - لندن، انگلستان
  واقعا ناراحت کنندس. آدم نمیدونه چه بنویسه.یکی از زیبا ترین شکارچیان. خدا میدونه این حیوان اگه در یه کشور اروپایی بود چه کارها که نمیکردن براش. چون ارزشش رو میدونستن. واقعا شرمنده ایم ایران و ایران که هیچ کاری براتون نکردیم. این تقصیر تک تک ماست. فقط با خودخواهی اوضاع رو بد بدتر کردیم
  1
  9
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷
  ۴۲
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  متاسفانه خانه از پای بست ویران است! گیرم که این سه توله ماده به دنیا می‌آمدند و هر سه تا هم زنده می‌ماندند باز هم در اصل ماجرا تاثیری ایجاد نمی‌کرد. حکومت نالایق و بی کفایت زیستگاهی برای بقای آین موجود زیبا و افسانه ای باقی نگذاشته است. البته این بنده خدا، دکتر دامپزشک هم اجازه صحبت کردن و یا عمل کردن ندارد. بد سلیقگی در کار نبوده، تو این چهل اندی سال این حکومت کجای‌ایران‌رو آباد کرده؟ . ایکاش اسم‌ این گونه، یوز لبنانی، یمنی و سوریه ای‌ و یا عراقی می‌بود. آنوقت میدیم که نتیجه چقدر تغییر می‌کرد.
  1
  5
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.