پانترکیسم در استادیوم؛ از ماه‌ و ستاره تا زوزه گرگ!

برترین‌ها: هنوز هم سنگ‌های تبریز سد راه فوتبال ایران است. فوتبال ما روز پنجشنبه، همه چیز را با هم باخت. دیگر مهم نیست ادامه این لیگ به کجا می‌رسد. مگر چقدر دلخوشی برایمان مانده؟ این روزها حال فوتبال هم طبیعی‌ست خوب نباشد. خیلی وقت است که تعجبی نمی‌کنیم. خیلی وقت است که خوشی رنگ باخته و باقی داستان که خودتان بهتر می‌دانید.

سینا جهانی در فرازدیلی می‌نویسد: سنگ و میخ و بطری آب؛ اشیایی که بیشتر از توپ فوتبال در زمین سبز استادیوم یادگار امام تبریز رد و بدل شد. مسابقه فوتبال پرسپولیس تهران و تراکتورسازی تبریز روز ۲۹ اردیبهشت ماه با حضور هوادارن تراکتورسازی در استادیوم برگزار شد. این بازی از دقایق ابتدایی رنگ و بوی دیگری داشت. خشم طرفداران تراکتورسازی، مسابقه را از مسیر اصلی خود خارج کرد. مسابقه‌ای خسته‌‌کننده که داشت به میدان جنگ تبدیل می‌شد.
پانترکیسم در استادیوم یادگار امام؛ ماه‌ و ستاره تا زوزه!میان همه این‌ها اما، چیزهایی بیش از مسایل دیگر جلب توجه می‌کرد. پرچم کشورهای ترکیه و جمهوری باکو در استادیوم. ماه و ستاره روی لباس و نشانه‌های پانترکی و حتی زوزه گرگ. اتفاقاتی که نه یک‌بار بلکه بارها در دیدارهای تراکتورسازی مقابل تیم‌های فوتبال غیرترک‌زبان دیده شده است.
روشن است که رفتار این عده را نمی‌توان به همه مردم تبریز تعمیم داد. بسیاری از اهالی تبریز از این رفتارها گله دارند و شهروندان دیگر استان‌های آذری‌زبان ایران نیز نشان داده‌اند که علقه‌ای به رفتارهای تجزیه‌طلبانه و پانترکی ندارند. . باتوجه به حساسیتی که دستگاه امنیتی نسبت به قومیت‌گرایی در ایران دارد، بی‌تفاوتی به اتفاقات تبریز شک‌برانگیز است. پرسش اما این است که چرا با وجود تکرار این اتفاق در سال‌های گذشته، واکنش درخوری از نهادهای مربوط، مشاهده نشده است؟

کدام «نژادپرستی»؟در دیدار پرسپولیس تهران و تراکتورسازی، ماموران انتظامی مورد توهین و حمله واقع شدند، کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس با بدرقه سنگ و میخ به رخت‌کن رفتند، شعارهای تجزیه‌طلبانه در ورزشگاه موج زد و پرچم کشورهای دیگر در استادیوم برافراشته شد. لیدرها و اعضای کانون هواداران تراکتورسازی، با تایید رفتار هواداران، علت را «تبعیض و نژادپرستی»‌ بیان کردند و مدیرعامل باشگاه معتقد است که «هیچ‌گونه تخلفی» صورت نگرفته است.
نفوذ عقاید پانترکی در بین عده‌ای از هوادارن تراکتورسازی، بارها به اثبات رسیده است. از ادای احترام به «عباس لسانی»، فعال قوم‌گرای افراطی، تا احترام نظامی به پرچم ترکیه در استادیوم. حالا اما، کار از استان‌های آذری‌زبان ایران گذشته و رد پای ویروس پانترکیسم گاهی در خیابان‌های پایتخت نیز دیده می‌شود. بدیهی است که عده‌ای در تبریز از چنین رفتارهایی نفع می‌برند و رفتار هواداران تراکتورسازی در راستای منافع همین عده خاص است. ابهام اصلی اما در نحوه مواجه نهاد امنیتی کشور با این بحران است. نوزادی که با هر روز غفلت، به بلوغ ترسناکش نزدیک‌تر می‌شود.

فرهاد قنبری در یادداشتی با عنوان «قبیله گرایی» به ابعاد این مساله پرداخته:

"ناسیونالیسم قومی، همیشه اصرار دارد این را به مردم خود بباوراند که ایشان بوسیله یک "دنیا دشمن" احاطه و محاصره شده اند؛ "یکی در برابر همه". اینطور القا می شود که "این مردم" دارای قابلیت های ویژه و منحصر بفردی هستند که قابل قیاس با دیگران نیست.(هانا آرنت)
یکی از زشت ترین و کثیفترین نمودهای بی معنایی زندگی انسان امروزی، دست یازیدن به ارزشهای قومی، قبیله ای و نژادی به جای ارزشهای مشترک انسانی است. در این نگاه انسان «اتمیزه» و «تنهای» دنیای شلوغ و تکنولوژی زده امروز برای فرار از پوچی ویرانگر و آزار دهنده ای که زندگی تکنولوژیک و ماشینی به او تحمیل می کند، به هر چیزی چنگ می زند تا خود را در میان جماعتی همشکل تعریف کرده و برای حیات تهی از معنای خویش بار ارزشی و معنایی تولید کرده و خود را در هویت جمعی مستحیل نماید.

بی معنایی و خلاء حاصل از ذره گونی انسان، گاهی در گرایش به گروههای شیطان پرستی، گاهی در عضویت در گروهایی با رفتارهای نامتعارف و مشمئز کننده (مانند منحرفان جنسی)، گاهی در میان طرفداران افراطی باشگاههای ورزشی (هولیگان ها)، گاهی با گرایش به تعصبات قومی قبیله ای و گاهی با گرایش به گروههای بنیادگرا مانند داعش و امثالهم خود را نشان می دهد.

یکی از نمودهای بی معنایی و سردرگمی بخشی از جامعه امروز ایران [به علت فشارهای اقتصادی و تنوع قومی و مذهبی و..] «قبیله گرایی» است. قبیله گرایی در سالهای اخیر به علت تبلیغات گسترده از سوی برخی کشورهای همسایه در استان های مرزی ایران گسترش یافته و روز به روز خود را به عنوان یک شکاف جدی و تهدید کننده بروز داده است.

قبیله گرایی به مانند بنیادگرایی، وحشیانه ترین نمود ابتذال و انحطاط آدمی است. در این نگاه «دیگری» به واسطه اینکه زبانش با ما یکی نیست و ممکن است به واژه «آب و نان» چیز دیگری بگوید، سزاوار شنیدن بدترین توهین ها و تحقیرها و مرگ هستند. شخص قبیله گرا تنها ارزشی که بر اساس آن مرزهای گفتمانی خود را ترسیم می کند «نفرت از دیگری» است. آنها به مانند بنیادگرایان داعش و القاعده برای هر کسی که شبیه شان نیست آرزوی مرگ کرده و در این راه از هیچ خشونتی فروگذار نیستند.

قبیله گرایی به مانند بنیادگرایی نه کنشی از سر قدرت بلکه کنشی از سر ضعف و استیصال و عدم اعتماد به نفس و عدم خودباوری است. شخص قبیله گرا در ناخودآگاهش هنوز خود را لایق شهروندی نمی داند و سعی در پاسداشت ارزشهای قبیله ای به جای ارزشهای انسانی دارد. قبیله گرایان به مانند بنیادگرایان در سیمای جهان مدرن، نابودی جهان سنتی و ارزش‌های کهنه خویش را می‌بینند. خشونت قبیله گرایان نه برای حقوق انسان (با هر تعریفی) بلکه برای مقابله با بلوغ و خروج انسان از صِغارت فکری و تبدیل شدن به شهروند برابر جامعه است.
+137
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  هانسن - سیدنی، استرالیا
  این حکومت فقط باعث تفرقه و جدایی همه اقوام شریف ایرانی شده الان قضیه پانترکیسم رو کشیدن وسط تا مسئله راهپیمایی های اخیر رو تحت تاثیر و افکار عمومی رو منحرف کنند غافل از اینکه اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران از فارس،لر و بختیاری، تا آذری ، کُرد و عرب و بلوچ وووو همه در یک صف و یک هدف ،که سرنگونی این رژیم پلید آخوندی می باشد. به امید آزادی ایران عزیزمان. آمین
  98
  83
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۳
  ۲۲
  varied - ریزه، ترکیه

  این جناب فرهاد قنبری ها هستند که بدلیل سوزش درونی از تساوی بازی بین پرسپولیس و تراختور سازی به نژادپرستی و قبیله گرایی دامن میزند و یک مشت خزعبلات و دروغ در مورد پرچمهای آذربایجان و ترکیه منویسد درحالیکه هیچ تصویری از این پرجمها را نشان نمیدهد آیا شما در نصاویر بالا پرچمهای کشورهای همسایه را میبینید درضمن نظر شخصی من است همچنانکه کردها و اهوازی ها به استقلال خود فکر میکنند آذری ها و ترکمنها و فارسها هم حق دارند به استقلال خود فکر کنند حرف من تجزیه طلبی نیست حرف من اینکه حقوق ملتها به مساوی تقسیم شود چرا همه چیز در اختیار سمنان مشهدقم یزد تهران اصفهان و کرمان است ولی سایر شهرهای ایراتن از امکانات شهرهای یاد شده بی بهره اند
  89
  132
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  [::varied - ریزه، ترکیه::]. آذربایجان شمالی شرقی غربی اهواز فارس کردستان سیستان همه جز ایران هستند . هیچ کس به استقلال خود نباید فکر کند بلکه همه متحد زیر پرچم شیر خورشید به ایران مستقل و قوی باید فکر کرد . پرچم نحس ترکیه و جعلی آذربایجان شمالی در استادیوم زیاد بوده است . باید تیم‌های آذری زبان را از داشتن تماشاگر محروم کنند تا درست بشوند . مگر می‌شود بری استادیوم در ایران بعد به ایران و ایرانی توهین کنی ؟
  116
  104
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲
  ۳۳
  mosyiran - لندن، انگلستان

  متاسفانه این قضیه حقیقت داره که ایران در حال تجزیه و اماده انفجار هست. من در انگلستان زندگی میکنم بیشتر کرد های ایران خودشون رو ایرانی نمی دانند و دنبال اتحاد با کردهای عراق و سوریه برای تجزیه هستند. اذری های ایران خودشون رو ایرانی نمی دانند و دنبال اتحاد با پان ترک ها و جمهوری اذربایجان هستند. جنوبی های ایران چون می دانند پر از منابع نفت و گاز هستند دنبال تجزیه و استفاده از این ثروت برای خودشان هستند.
  17
  64
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تیم تراکتور تیول سپاه است و این حرکات توسط سپاه برنامه ریزی شده است. در حالی که تمام ایران بعلت گرانی ها در حالت تب هستند به این طریق انرژی مردم تبریز را گرفته و در کانال فوتبال تخلیه میکنند چون از خیزش شهر ستارخان خیلی می ترسند
  15
  67
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۰
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  .... دیگه ، قوم و خویش‌های sabokbalamاز کالیفرنیا
  26
  12
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان

  ترکها لایق تیم فوتبال داشتن نیستن ، سبکبالم از کالیفرنیا و دیگر طرفداران رضا پهلوی همه جدایی طلب و در آرزوی تکه تکه شدن ایرانند
  103
  32
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. باریکلا، این ها را از پیرزن ایرانی شنیدی یا به فکر خودت خطور کرد؟
  9
  27
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۷
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. قوم و خویش ستارخان باقرخان .امیر کبیر باش. قوم و خویش شیخ نباش. مقایسه بوی جوی مولیان است و بوی مستراح آخوند.
  7
  21
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۱
  ۴۰
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان
  یادمه بچه که بودم، کلی دست فروش از آذربایجان (باکو) میومدن بندر پهلوی (بندرانزلی). اکثرا هم خانم های میان سال رو به بالا بودن. فکر نمی کنم اون زمان پانترکی وجود می داشته. هر چند ایران بعد از جنگ حال خوشی نداشت و همه چیز کوپنی بود، آما آذربایجان تازه استقلال یافته هم کشور داغونی بود و اینطور که از دوستان آذری بخصوص تبریزم شنیده بودم دسته دسته برای مداوا راهی بیمارستان های تبریز می شدن. حالا که در دوره زمامداری ملاها شهرها بی کلانتر شدن و آذربایجان هم به واسطه نفتی که داره تونسته چهارتا ساختمان خوشگل درست کنه، قورباغه ها (پانترک ها) هفت تیر کش شدن و دارن از بابا الهام و بابا اردوغانشون حمایت می کنن ولی خبر ندارن وقتی ملاها رو بیرون کنیم، باکویی ها دوباره برای مداوا و دست فروشی راهی ایران می شن.
  19
  27
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴
  ۳۲
  tiger.man - آخن، آلمان
  یکی از زشت ترین و کثیفترین نمودهای بی معنایی زندگی انسان امروزی، دست یازیدن به ارزشهای قومی، قبیله ای و نژادی به جای ارزشهای مشترک انسانی است. 100% موافقم ولی این تعبیر در کشوری که فقط مونده از نام باد شکم صدادار آریایی یا پارسی بشنویم محلی از اعراب نداره( همه چیز شده پارس). قوم مسلط پدیده ای را برای دیگران بد میدونند که صد سال است ابزار انها برای جهنم کردن زندگی بر ملت‌های غیر فارس شده. اولین و مهم ترین نشانه هویت جمعی و ارزشگذاری مشترک انسانی احترام به دیگر انسانها به رغم تفاوت‌های فرهنگی و زبانی و قومی است نه نفی و سعی در اضمحلال آنها حتی به قیمت کشتار آنها. سیاستمداران که کعلوم الحال هستند ولی کدام فعال فرهنگی یا حقوقی فارس از نه صرفا تبعیضها بلکه به معنای واقعی تر جنایت هایی که به دلیل غیر فارس بودن در حق ملتهای غیر فارس در این 100 سال انتقاد کرد؟هیچکس به معنای واقعی هیچکس. تجزیه ای اتفاق بیافتد مسبب اول و اخر ان سیاستمداران فارس هستند نه هیچکس و قربانی ان قوم فارس. به مردم عادی و کوچه خیابان فارس هم مثل بقیه جنایت اقتصادی میشود و در این شکی نیست ولی به بقیه جنایت اقتصادی.
  16
  27
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۷
  ۳۲
  tiger.man - آخن، آلمان
  به مردم عادی و کوچه خیابان فارس هم مثل بقیه جنایت اقتصادی میشود و در این شکی نیست ولی به بقیه جنایت اقتصادی صد چندان و خفقان و جنایت فرهنگی و ملی غیر فارس هزاران برابر میشود. تاریخ ثابت کرده انکار واقعیت موجود انهم از این نوعش وجودش را نفی نمی‌کند و صدای انفجار و قدرت تخریب آن از صرف جنایت اقتصادی صد چندان بزرگتر و ویرانگر تر است.
  14
  20
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۲
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::mosyiran - لندن، انگلستان::]. وقتی کشوری دچار نکبت میشود همه میخواهند از آن بگریزند و حکومت هم این موضوع را میداند و در مواقع لزوم فتیله را بالا میکشد
  1
  13
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  دشمنان این نظام به قیمت تجزیه ایران هم که شده حاضرند از این حرکات تجزیه طلبی نیز حمایت کنند .همینطور که برنامه های من و تو و سعودی انتراشغال دراین راستا میباشد و صدایی از این بیشرفان بی وجود در نمی‌آید .اینها نه ایرانی اند و نه بویی از وطن‌پرستی و وطن دوستی برده اند .
  16
  25
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰
  ۳۲
  krdstn - کردستان، ایران
  ایران خانه ماست و همه ما هم خانواده هستیم
  6
  20
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۳
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::tiger.man - آخن، آلمان::]. این چیزهایی که نوشتی رو واضح بنویس!!منظورت از ظلم به غیرفارس چیه؟ یعنی از تو پرسیدند که آیا فارسی یا غیرفارس و تو گفتی غیرفارس آنوقت شروع کردند به تو ظلم کردن؟ کلی گویی نکن چون چیزی ازش درمیآد
  7
  16
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۶
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  بارها این سخن ترک و فارس را از ترک ها شنیده ام. آخر قبل از گویش یک کمی فکر کنید. این قوم فارس کجاست؟ به من هم نشان بدهید. مگر هرکس فارسی حرف زد از قوم فارس است. قوم فارس یک جمعیت کوچک در استان فارس است. حتی یکنفر از ان ها بیش از 2000 سال است که در ایران حاکم نبوده اند. اگر نژادپرست هستید و با گویش فارسی که زبان مشترک این خطه هست مشکل دارید خدا شما را شفا بدهد
  8
  27
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  ارزش‌های مشترک!!! در سرزمین اجدادیت حق انتخاب اسم فرزندت را نداشتی و نداری،در پایتختی که صحبت کردنت را مسخره میکنند،در منطقه ای که اجازه رشد و سرمایه گذاری یکسان ندارد،در زمینی اجدادی که کوچکترین مدرسه یا دانشگاهی برای حفظ زبان و هنر و فرهنگ گذشتگانت نیست شما صحبت از ارزش‌های مشترک میکنید!! ترک‌ها که هزارن سال ایران را به اوج قدرت رساندند حالا تحقیر و شهروند درجه ۲ شدند.این مشکل از پارس پارس کردن فارس زبان‌ها شروع شده که خود را قیم ایران میدانند.
  16
  10
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  man - آخن، آلمان::]. چرند نگو .....، ظلم کجا بوده ؟! کی ظلم کرده ؟! فارسها ؟! فارسها چه ظلمی به غیر فارس کردن ؟! کجا ؟! تو هر خانواده ای الان چند تا فامیل ترک یا کرد پیدا میشه کدوم خانواده سراغ داری که همه شون فارس باشن همه با هم قاطی شدیم ، من الان دامادمون ترکه شوهر خالم کرد ه ، چند تا فامیل دور لر هم دارم ، کی جرأت داره بهشون ظلم کنه ،ظلم کجا بود اصلن چرا چرند میگی
  2
  10
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۹
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. حداقل 700 سال است که ترک ها در ایران در راس حکومت هستند. صفویه و قاجاریه و نیمی از بدنه ی پهلوی ها و حتی بعد انقلاب ترک ها در راس تمام امور هستند. پس این حرف ها بهانه و مشکل شما چیز دیگری است. موسوی نخست وزیر خمینی هم ترک بود. همین خامنه ای هم ترک است. چگونه کسانیکه همیشه راس حکومت بوده و هستند را شهروند درجه دوم می بینی؟ توقع بالائی داری که همه چیز بر اساس نژادپرستی ترک شود!؟ با زبان فارسی مشکل داری؟ قوم فارس ها کجاست؟ فارسی زبان ها یعنی چی؟ مثل اینکه در امریکا بگویند این انگلیسی زبان ها بر همه چیز مسلط شده اند. برعکس فارسی فقط یک زبان مشترک بین اقوام ایرانی و 700 سال است که ترک ها به همه جا مسلط هستند. همین مذهب تشیع و آخوند بازی هم بوسیله ی ترک ها همه جا رسوخ پیدا کرده است. با لهجه ی شما شوخی میکنند!؟ اولا بیشترین شوخی را خود ترک ها میکنند. دوما لهجه ی ترکی شیرین است و من هم گاهی ان را تقلید میکنم. این هم درد است!؟
  6
  21
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۵
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. پس این کسانی که اسمشون سولماز و اولدوز و سبکتکین و غیره است در خارج از ایران به دنیا اومدند؟ درضمن این حکومت کی برای زبان و فرهنگ و هنر ارزش قائل شده که تو چنین توقعی داری؟ در کدام منطقه اجازه سرمایه گذاری به تو نداده اند اگر واضح بنویسی خوبه
  6
  12
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. گرامی یا از درد بی خبری و یا ترجیح می دهی کوچک نمایی بکنی،متن بالا را خوب خواندید؟ کمتر از نصف مردم یک کشور را نمی توانی طایفه یا قبیله بگویی خواست حق مردم ترک رابا مقایسه کردن منحرفان جنسی،هولیگان یا داعش منظور بی طرف نبودن نویسنده را کاملا آشکار می‌کند .چه در گذشته و چه حال از دهن مردم در چهار گوشه ایران دزدیدند و خرج قسمت مرکزی کردند و با بالا رفتن سطح رفاه و آموزش تبدیل به قیم و روشنفکر و بقیه ایران را نادان و عامی قلمداد میکنید و خود را از ما بهتران میدانید! ایرانیان مقیم خارج با سابقه کوتاه خواستار برابری و اجرای مراسم سنتی خود را از آن برخوردارند پس چرا در ایران یک دانشگاه برای تدریس و حفظ تاریخ و فرهنگ ترک ها نیست؟؟ صادقانه بگویید اولین واکنش شما با شنیدن صدای یک شخص وزیر،ورزشکار،محقق ،کارگر با لهجه ترکی چیست؟؟؟تا زمانیکه شماها در خواب و انکار هستید این حرکت بزرگ‌تر وعمیق تر خواهد شد.
  7
  4
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::] سلسله های بزرگ ترک که با مغولها مبارزه کردند و ایران را به بزرگ‌ترین قدرت دنیا تبدیل کردند فراموش شده و خیلی‌ها دوست دارند حاکمان بد را به یاد داشته باشند،بزرگترن وجه اشتراک ما این دین عصر حجریست که آن هم در دنیای اینترنت از بین خواهد رفت.و ما برای حق خود و رساندن صدای خودمان از هر سکوئی استفاده خواهیم کرد و مطمئنم تمام چهار گوشه ایران هم از این حرکت بهرهمند خواهند شد.
  6
  7
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۲
  ۴۴
  Yashar-azar - لندن، انگلستان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. یک تعداد پیدا کردن استخوان‌های کورش را به همه تاریخ پر افتخار گذشته ترجیح می‌دهند و در خواب خرگوشی هستند ، آخرین شاهکارشان بخشش بحرین با لبخند و روبوسی بود. اینها را با عشق ۲۵۰۰ سال قبل و مهدی تنها بگذار.
  14
  5
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Sayet uk - عزیزم اینکه تهران بی جهت بزرگ شده بینش شما کاملادرست است اما اینکه گردن فارس ها می اندازی غلط است چون قوم فارس درایران هیچکاره است. بیشترین قسمت تمرکز در تهران را هم قاجاریه (ترک) و تجار ترک انجام داده اند. بگو تهران با ویرانی اکثر استان ها اباد شده است، تا اینجا درست و قبول میکنم اما دست ترک ها در غول شدن تهران 100 برابر بیشتر از فارس ها بوده است. هرچی پاساژ و ساختمان و برج بزرگ می بینی صاحبش اکثرا یک ترک است. صنعت اپارتمان سازی را دریانی راه انداخت. صمد کمپانی صاحب نیمی از پاساژهای تهران بود. این صنایع بزرگ را اکثرا ترک ها ساخته اند. من ضد ترک نیستم و بیش از 100 نفر دوست نازنین ترک دارم ولی بینش شما کاملا غلط است.هیچ قوم و قبیله ای مثل ترک ها در غول شدن تهران دخالت نداشته اند.من فارسی زبانم و خودم از ان کسانی که فارس میشناسی نیستم. برو ایران و نزدیک شیراز ان ها را ملاقات میکنی و می بینی نه حالا هیچکاره بلکه 2000 سال است که هیچکاره هستند. ترک ها 700 سال است که در راس رهبری ایران هستند اگر اشتباهاتی هست (که حتما هست)پس چرا فارس ها را مقصر می بینی؟
  4
  15
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱
  ۳۲
  tiger.man - آخن، آلمان
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::] ظلم نه والا ظلم که نیست بگو جنایت، شادی دیگران به زبان خودشان را تحمل نکردن اسمش ظلم میذاری؟؟؟ خوبه که شاهد از غیب رسید، اون گوساله که تحمل شادی به زبان عربی را نداشت مشت که سهله بلکه ارزنی از خرواره. به قول دوستمون هیچکس قیم کسی نیست که برای نام فرزندش و زبان و اصالت و حتی برای شادی دیگران تکلیف تعیین کند ولی مشکلی نیست به قول حافظ دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نرفت. دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور. بالاخره تا کی.
  14
  3
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲
  ۳۲
  tiger.man - آخن، آلمان
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. تجزیه ای اتفاق بیافته مسببش ملت‌ها نیستند بلکه قوم مسلطه، بازنده این اتفاق هم یقینا ملتها نیستند بلکه همون قوم مسلطه. از آخوند و شاه و سیاستمدار که انتظاری نمیشه داشت چون همشون از یه فاضلاب تغذیه میشن ولی حقوقدانان و فعالان فرهنگی قوم مسلط به جای این جو بازی‌ها خود را اصلاح کنید و حقوق ملت‌ها را در قول و فعل به رسمیت بشناسید چون این سطح از جنایت ها و توهین ها و پست شمردن های غیر به صرف تفاوت زبانی جدا داره به نقطه خطرناکی میرسه.
  12
  4
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۰
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::tiger.man - آخن، آلمان::]. عزیزم چرا ادرس عوضی میدهی؟ قوم مسلط در ایران چه کسانی بوده و هستند؟ صفویه قاجاریه و حالا ایل و تبار خامنه ای. فارس ها!؟ مگر هرکس فارسی حرف زد فارس است!؟ پس خود شما هم فارس هستی. تهران و دولت و تمام صنایع بزرگ در تیول ترک ها هست. ناز شصتشان چون حتما لیاقت دارند ولی چرا با شعارهای عوضی ایز به گربه گم میکنید؟ 700 سال در راس حکومت ایران بوده اید. اخوند و تشیع را شما اورده اید و ماشاالله انقدر زرنگ هستید که می خواهید توپ را بیندازید توی زمین همسایه! زرنگی خوب است ولی زیادی اش جوانمرگی به همراه دارد. مختصر و مفید بگویم . بیش از 95 درصد ترک ها بشدت وطن پرست هستند ولی مختصری هم بدنبال بوی اش میدوند. فعلا پیاز داغ باکو و انکارا بیشتر است
  3
  16
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Yashar-azar - لندن، انگلستان::]. چرا اینقدر به کوروش که فقط یک نماد است حسادت میورزید؟پس چرا همه در ایران به بابک خرمدین و ستارخان و مولانا افتخار میکنند؟ کسی نمیداند که کورش لر بود و یا کرد و یا یهودی چون اصلا مهم نیست. اهمیت کوررش در اولین انتشار منشور حقوق بشر است. به هر حال انگونه فارس که بعضی ترک ها در تصور دارند نبوده است. مگر مهم است که ادیسون اهل کجا و مذهبش چی بود؟ به هر حال اگر گفته شود که کورش ترک بود فتیله ی حسادت خودتان را به کشکیات خود ساخته و خود بزرگ پنداری پائین می کشید؟ ترک ها هم عزیزانی هستند مثل لر و خراسانی و گیلک و کرد بلوچ. نه از کسی برتر و نه پائین تر هستید
  3
  13
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۴
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  از دل برود هر آنکه از دیده رود ، یه زمانی اکراین و روسیه هموطن بودن ، آذربایجان و ارمنستان هموطن بودن ، دوست دارید اونجور بشیم ، فارس و ترک با هم بجنگند ؟! کرد و ترک با هم بجنگند ؟! خوزستانی و بلوچ با هم غریبه بشن و بجنگند ؟! فکر نمیکنم دامن زدن به اختلاف و کوتاه نیومدن و با هم نبودن مشکلی رو حل کنه ، خود دانید ، با اینجور نفرت پراکنی و تعصب زیاد منتظر جنگ داخلی باشید
  0
  6
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۵
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  حتی دم در استادیوم میگن میخ و نعل و خورجین میفروشن به عنوان تبلیغ ....
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. سلسلهای ترک با مغلها مبارزه کردند، اینو دیگه باید اخر کتاب دینی در جمهوری اسلامی هم نوشته بشه، اخه چطور ممکنه ترکها با صاحبانشون یعنی مغلها وارد جنگ بشن؟تو ترک را ایرانی میدونی؟!تو هم مثل اون کاربه که ادعا میکرد خلیج فارس اسمش خلق قژقژ بوده و قژ قژ هم یعنی ترک ،اولین سالنان دریا در خلیج فارس نه میگپها بلکه کنگرلوها بودن، برید جمع کنید..
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  [::mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان::] جای چکمه های رضا شاه خالی که به زور اردنگی براشون ثابت کنه این ره که میرن به ترکستان ختم میشه یعنی صحرای گبی چین، جاییکه چنگیز خان برای بار کشیدن انها را در لشکرکشی هنراه خودش کرد.
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.