دادستان تبریز از بازداشت عوامل اخلال در بازی پرسپولیس و تراکتور خبر داد

در بازی پنج‌شنبه هرگونه رفت و آمد از نزدیکی سکوی هواداران با مشکل روبه‌رو شدبی بی سی: به گفته دادستان تبریز، «برخی از عوامل اصلی تحریک‌کننده و اخلال در نظم» بازی تیم‌های تراکتورسازی تبریز و پرسپولیس تهران دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بابک محبوب علیلو افزود: «دستور‌های لازم برای شناسایی دیگر افراد محرک که مرتکب رفتار‌های مجرمانه شده‌اند صادر شده و تحت تعقیب کیفری قرار خواهند گرفت.»

در روز پنج‌شنبه، ۲۹ اردیبهشت، بازی دو تیم تراکتورسازی و پرسپولیس در چارچوب رقابت‌های هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال ایران، به دلیل نبود امنیت کافی برای بازیکنان نیمه‌تمام ماند.

این بازی که در شهر تبریز برگزار می‌شد، از نظر وضعیت جدول لیگ برتر هیچ حساسیت خاصی برای تیم تراکتورسازی نداشت. این تیم در حال حاضر با ۲۵ امتیاز در رده سیزدهم لیگ است و نه خطر سقوط به شکل جدی این تیم را تهدید می‌کند و نه بختی برای رسیدن به رده‌های بالای جدول لیگ دارد.

اما پرسپولیس در هفته‌های پایانی لیگ برتر برای دستیابی به مقام دومی در رقابت با تیم سپاهان است.

اتفاقات روز پنج‌شنبه موجب شد تا کمیته انضباطی فدارسیون فوتبال ایران با صدور دستوری موقت، حضور تماشاگران در ورزشگاه فوتبال شهر تبریز را ممنوع کند.

دادستان تبریز نگفت که چند نفر به دلیل اتفاقات بازی پرسپولیس و تراکتورسازی دستگیر شده‌اند.
در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی چه رخ داد؟تصویری از سنگ‌هایی که به درون زمین پرتاب شدهدر جریان این بازی، هواداران تیم تراکتورسازی به دلیلی که هنوز دقیقا روشن نیست با پرتاب سنگ و بطری‌های پلاستیکی به درون زمین در روند بازی اخلال ایجاد کردند.

این موضوع موجب شد تا بازی چندین بار برای دقایقی متوقف شود.

در جریان توقف بازی بارها بازیکنان تیم تراکتورسازی - به ویژه مهدی کیانی، کاپیتان این تیم - از هواداران تیمشان خواستند که به درون زمین سنگ پرتاب نکنند.

اگرچه در فوتبال ایران حوادثی از این دست گاهی رخ می‌دهد، اما در دقایقی از این بازی به ویژه در زمان کرنرهایی که به نفع پرسپولیس گرفته می‌شد، پرتاب سنگ به حدی شدت می‌گرفت که امکان آغاز دوباره بازی وجود نداشت.

با این همه این بازی برای یک نیمه بدون گل به پایان رسید و هر دو تیم به رختکن رفتند.‍
طرفداران تراکتورسازی از نتایج تیمشان راضی نیستند. اما هرگز این نارضایتی به حدی نبود که با پرتاب سنگ، امکان برگزاری بازی ناممکن شوددر دقایق آغازین نیمه دوم، پرسپولیس بر حملاتش برای باز کردن دروازه تیم تراکتورسازی افزود، اما بار دیگر یک کرنر که به نفع پرسپولیس گرفته شد موجب شد تا فضا به تنش کشیده شود.

این‌بار یکی از بازیکنان پرسپولیس که برای زدن کرنر به گوشه زمین رفته بود، بعد از پرتاب سنگ‌ با عصبانیت چند سنگ را از روی زمین چمن ورزشگاه برداشت و به سوی تماشاگران پرتاب کرد.

این موضوع با واکنش منفی بازیکنان تراکتورسازی روبه‌رو شد و برای دقایقی بین بازیکنان دو تیم درگیری‌هایی رخ داد که موجب شد تا برخی عوامل دیگر وارد زمین شوند تا بتوانند به تنش پایان دهند.

در نهایت بعد از حدود ۱۲ دقیقه که بازی متوقف شده بود، داور به حامد پاکدل از پرسپولیس و محمد مسلمی پور از تراکتور کارت قرمز نشان داد و آنها را به دلیل درگیری از بازی اخراج کرد.

از اینجا بار دیگر بازی برای دقایقی از سرگرفته شد. اما به محض اینکه بار دیگر کرنری به نفع پرسپولیس گرفته شد، شدت پرتاب سنگ‌ها به حدی افزایش یافت که رضا مهدوی، داور این بازی به همراه کمک‌هایش توپ را برداشت و از زمین مسابقه به سوی رختکن فرار کرد.

لحظاتی بعد، بازیکنان و عوامل پرسپولیس نیز در حالی که به شدت با پرتاب سنگ هواداران روبه‌رو بودند، زمین بازی را ترک کردند و به رختکن رفتند.
داور مسابقه در میانه نیمه دوم توپ را برداشت و به همراه کمک‌هایش به سوی رختکن دویدبعد از توقفی طولانی اعلام شد که آقای مهدوی، داور این مسابقه تصمیم گرفته است که رقابت را لغو کند.

بعد از این مسابقه، فریدون اصفهانیان، ناظر این بازی به خبرگزاری مهر گفت که از تصمیم داور برای لغو این بازی حمایت می‌کند.

آقای اصفهانیان گفت: «در دوران ۲۵ ساله حضورم در داوری فوتبال چنین اتفاقاتی را ندیده بودم. رفتارهای مناسبی رخ نداد.»

بر اساس قوانین فوتبال، تصمیم نهایی برای لغو یک دیدار یا ادامه بازی در چنین شرایطی برعهده داور است.

با این حال اینکه نتیجه این بازی چه خواهد شد، تصمیمی است که باید توسط فدارسیون فوتبال و بعد از ارائه گزارش تیم داوری گرفته شود.

انتظار می‌رود که نتیجه این بازی، سه بر صفر به نفع پرسپولیس اعلام شود و تیم تراکتور‌سازی به دلیل رفتارهای برخی تماشاگرانش، جریمه شود.

بابک محبوب علیلو، دادستان تبریز که از دستگیری برخی از «عوامل» این خشونت‌ها خبر داد، توضیحی درباره انگیزه این اتفاق ارائه نکرد.
+8
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.