حضور طلبه ها در متاورس برای ایجاد حسینیه متاورسی و خرید مجازی زمین کربلا

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: اگر شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها باید متاورس خود را تولید نکنند، شخصی پیدا خواهد شد که با منطق بلاک چینی زمین کربلا را خریداری می‌کند- عکس: سایت خبری عباراتایندیپندنت فارسی: محمدرضا برته، مدیرمسئول خبرگزاری حوزه با حضور در یک کارگاه آموزشی برای طلبه‌ها در مشهد، با بیان اینکه طلبه‌ها باید برای جهاد در فضای مجازی آماده شوند گفت: «باطل به دنبال حذف جبهه حق است، در صورتی که جبهه حق به دنبال سعادت و نجات جبهه باطل است، و لذا در این فضا شاهد هستیم که جبهه حق دوستدار همه انسان ها ولو گرفتاران در جبهه باطل است، بنابراین مبلغان تا این روحیه را پیدا نکنند در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و متاورس موثر نخواهند بود.»

او پس از آموزش متاورس برای طلاب خطاب به آن‌ها گفت: «طلاب در آغاز راه هستند و اگر به صورت قوی این عرصه را شروع کنیم، به نتایج خوبی خواهیم رسید.»

این در حالی‌ست که حوزه و روحانیون تا به امروز مواضع متناقضی در رابطه با متاورس گرفته‌اند. پیش از این محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری اعلام کرده بود که خرید زمین مجازی در متاورس از نظر شرعی جایز نیست.

این عضو مجلس خبرگان آذر ۱۴۰۰ در پاسخ به سوالی در مورد حکم پدیده جدید متاورس گفت: «حکم این مسئله عدم جواز است. این حقه همیشگی آمریکا بوده است که بر سر سایر مملکت‌ها کلاه بگذارد؛ با همین شیوه‌های ناعادلانه اکنون آمریکا به یکی از قطب‌های اقتصادی جهان تبدیل شده است.»

با وجود اینکه محسن اراکی خرید زمین در متاورس را جایز ندانسته بود اما به نظر می‌رسد، متاورس در جمهوری اسلامی این قابلیت را خواهد داشت که مانند تمامی پدیده‌های جدید بودجه و پروژه‌های حاکمیتی زیادی را به خود اختصاص دهد. پروژه‌هایی که به نظر می‌رسد در حال کلید خوردن است.

در هفدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان که هفته اول اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار شد غرفه‌ای به نام «قرآن و متاورس» فعالیت می‌کرد. علیرضا طالبی، مسئول این غرفه در گفتگو با خبرگزاری قرآن با اعلام اینکه قصد دارند در متاورس مسجد و حسینیه احداث کنند، گفت: «یکی از مواردی که قرار است در آینده به این دنیای مجازی اضافه شود، مراکز فرهنگی و مذهبی مثل مساجد و حسینیه‌هاست و برای اینکه مخاطبان بتوانند در داخل این مراکز از قرآن استفاده کنند، نسخه‌های قرآن باید به NFT (ان‌اف‌تی) تبدیل شود تا در این دنیای مجازی، دارای شناسنامه و قابل استفاده باشد.»

این فرد با اعلام اینکه هرچه زودتر باید برای خریداری زمین‌های متاورس اقدام کرد گفت: «ساخت مجموعه‌های فرهنگی در متاورس باید از هم‌اکنون کلید بخورد تا وقتی مخاطب این فضا افزایش پیدا می‌کند، مراکز اسلامی نیز جایگاه خود را در این فضا داشته باشند. در وهله اول باید نسبت به تشکیل مراکز فرهنگی اقدام کرد، زمین‌های آن خریداری و اقلام مورد نیاز آماده‌سازی شود تا مخاطب بتواند از برنامه‌ها و فعالیت‌های این مراکز استفاده کند.»

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اسفند ماه سال گذشته در دفاع از حضور جمهوری اسلامی در متاورس گفت: «اگر دولت و حکمرانی توجهی به دارایی‌های متاورسی نداشته باشد ایران مجازی در متاورس فروخته خواهد شد. باید در متاورس، مالکیت دارائی‌های ایران احراز شود و این دارائی متعلق به نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران است که تأمین استقلال در این حوزه نیز بسیار مهم است.»

به نظر می‌رسد او با دفاع از حضور نهادهای دولتی و حاکمیتی در متاورس برای پروژه‌های میلیاردی که در آینده‌ای نزدیک شکل خواهند گرفت زمینه سازی کرد و گفت: «شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها باید متاورس خود را تولید کنند، چراکه اگر این اتفاق رخ ندهد شخصی پیدا خواهد شد که با منطق بلاک چینی زمین کربلا را خریداری می‌کند و بعد ادعا می‌کند که مالکیت آن متعلق به من است و حضور در فضای متاورسی کربلا نیازمند تبادل حقوقی است.»

به گفته فیسبوک، متاورس فضایی مجازی است که افراد می‌توانند در آن «به دیدار دوستان، کار، بازی، آموزش، خرید، نوآوری، و بسیاری کارهای دیگر بپردازند.» فیس بوک اعلام کرده است که برای استفاده از متاورس، نیازی به اتصال طولانی‌تر به اینترنت نخواهد بود، بلکه قرار است کاربران ارتباطی پربارتر را تجربه کنند.
+52
رأی دهید
-39

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  حاج مهدی مین روب - تهران، ایران

  در دنیای حقیقی خیلی موفق عمل کردن و کارنامه درخشانی از خودشون به جا گذاشتن و حالا دنیا مجازی حمله کردن ، اگر دنیای دیگه ای هم پس از مرگ باشه اونجارو هم الوده میکنن ، چه گناهی مرتکب شدم که هم عصر و همزمان با این جانوران ناشناخته به دنیا اومدم ،
  7
  53
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  ملا و دنیای مجازی!!! سرطانی که همه جا را به سیاهی میکشاند.
  2
  35
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۳
  ۶۲
  aerosmith666 - ادلاید، استرالیا
  خدا هر چی مشنگه شفا بده - بعد ببینم سیستم صوتی اون حسینیرو چی سفارش دادن خیلی مهمه 😂😂😂😂😂. صدا همسایه هارو در متاورس اذیت نکنه فردا تو این متاورسم دیگه ایرانیا راه نمیدن 😂😂😂 تو دنیای حقیقی که همه جا رانده شده هستیم تو این فضای مجازیم بزودی 😂😂😂
  0
  19
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تمام مذاهب بدنبال تلکه کردن مردم با باورهای غیر علمی و خرافی هستند. این هم دکان دیگری است برای چاپیدن کم عقل ها
  0
  27
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۸
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  به هرچی دست میزنن تبدیل به پهن میشه. یعنی استاد اُه زدن به همه چیز هستن. تو ببین این دینی که ١٠٠٠ ساله دارن دستمالی اش میکنن دیگه چه ...
  1
  8
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
  ۴۴
  کو حق - ولینتون، نیوزلند
  حتما کارکتر اصلیشم طوسیه
  1
  13
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.