جمهوری آذربایجان با همکاری اسرائیل یک دهکده دیجیتال در نزدیکی مرز با ایران می سازد

نمایی از منطقه قره‌باغدویچه وله:آذربایجان در توسعه کشاورزی خود اسرائیل را شریک اصلی می‌داند. وزیر کشاورزی اسرائیل در سفر اخیر خود به آذربایجان از یک دهکده دیجیتال در نزدیکی مرز ایران دیدار کرد که شرکت‌های اسرائیلی ساخت آن را به عهده دارند.

یک "دهکده دیجیتال" در شهری در آذربایجان با استفاده از فناوری اسرائیل در دست احداث است. این پروژه بین دریای خزر و قفقاز در منطقه زنگلان قره‌باغ اجرا می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ ارتش ارمنستان در آنجا مستقر بود.

 این دهکده دیجیتال از مرز ایران هم زیاد دور نیست.
سفر وزیر کشاورزی اسرائیل به باکو
به گزارش روزنامه اسرائیلی "یدیعوت آحارونوت"عودد فورر، وزیر کشاورزی اسرائیل روز چهارشنبه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) در جریان دیدار خود از جمهوری آذربایجان از "دهکده دیجیتال" زنگلان هم بازدید کرده است.

او روز سه‌شنبه ۱۷ مه با الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان و میکائیل جباروف وزیر انرژی این کشور دیدار کرده بود. فورر اولین عضو دولت اسرائیل است که پس از جنگ قر‌ه‌باغ از منطقه بازدید می‌کند. شرکت‌های اسرائیلی در پروژه زنگلان مشغول به کار هستند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان از اسرائیل خواسته است برای اجرای این پروژه و مشارکت در توسعه کشاورزی کشورش همکاری کند. این همکاری بر مبنای روابط نزدیک و استراتژیک دو کشور صورت می‌گیرد.
ایران: اسرائیل می‌خواهد در آذربایجان جاسوسی کند
دهکده دیجیتال تنها هفت کیلومتر با مرز ایران فاصله دارد. فورر، وزیر کشاورزی اسرائیل عالیترین سیاست‌مدار اسرائیلی است که پس از انقلاب ۵۷ تا این حد به مرز ایران نزدیک شده است.

به نوشته یدیعوت آخارنوت مقامات ایرانی در ارتباط با تاسیس دهکده دیجیتالی سوءظن دارند و گمان می‌برند که این پروژه در خدمت اهداف جاسوسی اسرائیل است. بنابراین ایران به دولت آذربایجان در ارتباط با این پروژه اعتراض کرده‌ است.

جمهوری اسلامی ایران در اکتبر ۲۰۲۱ آذربایجان را به میزبانی از پایگاه‌های نظامی و شناسایی اسرائیل متهم کرد. ارتش ایران رزمایش بزرگی را نیز با مشارکت ۴۰ هزار نیرو در نزدیکی مرزهای خود با آذربایجان انجام داد.

ایران خواستار قطع همکاری آذربایجان با  اسرائیل است، این در حالی است که در ماه‌های اخیر مناسبات میان ارمنستان و ترکیه نیز با اسرائیل رو به بهبود و گسترش است و پیوسته همسایگان بیشتری از ایران به عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل روی می‌آورند.
+88
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  اسرائیل دنبال ایجاد درگیری در اونجا هستش و به نظر من سپاه باید در زمان مناسب صافش کنه البته به روش خود اسرائیلی ها.
  25
  22
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  زمانیکه به ارامنه کمک میکردید فکر اینها را هم باید میکردید، روز آذربایجان یک پارچه نزدیک است.
  50
  20
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
  ۴۴
  Omide por jalal - لس‌انجلس، ایالات متحده امریکا
  شتر در خواب بیند پنبه دانه ! البته به جای شتر باید اسم یه مومجود دیگه رو مینوشتم ! شما برو افتضاحی رو که تو بازی... با پرسپولیس به بار آوردید رو جمع کن ، جمع شدن..... پیشکش !
  14
  31
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. همین الانش بدبختن! حالا فک کن یه تیکه بشن. و آذری های ایران برن اونوری. شماها رو باید چوب تو استینتون کرد که هر وقت زخمش رو دیدین یادش بیوفتین که یه تیکه "کردن" چی مزه ای داره
  11
  13
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. وطن ما ایران است، و ما خاک اضافه نمی خواهیم، همین که داریم از سرمان زیاد است، قجر به زباله دان تاریخ انداخته شده است، از خواب بیدار شوید
  14
  4
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۶
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اسراییل در آذربایجان ....یا عراق نیست . اسراییل در داخل همه ارگانهای نظامی و امنیتی نفوذ کرده و هر وقت هر کاری خواست انجام می دهد و روح رژیم هم خبردار نمی شود. اعتراض با آذربایجان برای فرافکنی و فریب افکار عمومی ست. آذربایجان با اسراییل همکاری می کند و ایران هم سی سال در اشغال قره باغ کنار ارمنستان بود و هنوز هم کمک های زیادی به ازمنستان می کند و امنیت ارمنستان مهم تر از امنیت ایران می داند. چرا نارحت هستید. اگر می خواهید کسی در دنیا آدمتان حساب کند باید از شیطنت بازی دست بردارید و با همسایگانتان ارتباط خوب و حسنه برقرار کنید تا هر دو طرفتان سود ببرد. به خاطر فرهنگ و شیطنت بازی تان هیچ دوستی و متفقی در منطقه ندارید و روسیه هم دیگر توان انجام هیچ کاری را در خارج از مرزهایش نخواهد داشت و تحرمیها روسیه را به یک کره شمالی دیگر تبدیل خواهد کرد. آینده روشنی در انتظار روسیه و ایران قابل تصور نیست و همه دنیا و به خصوص کشورهای منطقه خودشان برای تضعیف و نابودی آنها آماده می کنند . مطمن باشید همین کشورها و ملتهای که امروز کشورشان را به خرابی و نابودی کشاندید بهتان رحم نخواهند کرد
  5
  7
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۰
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. یا داروهات را فراموش کردی و یا زیاد فیلم نگاه میکنی .همان .....
  1
  0
  ‌سه شنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۴:۴۸
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. تو که ایرانی نیستی( به گفته ی خودت )، چرا به زبان مادری( آنادیلی ) نمی نویسی، ما خودمان مصالح خودمان را خوب می دانیم، همانطور که هزار سال تاب آوردیم، این نیز بگذرد، قجر به زباله دان تاریخ انداخته شده است.
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.