چرا مردم در مکان‌های عمومی پورن تماشا می‌کنند؟

بی بی سی: برون‌ون رید در کتابخانه نشسته بود و انتظار داشت که مثل هر دانشجوی دیگری مطالعه کند اما با منظره مردی مواجه شد که در حال تماشای پورن در کامپیوتر کتابخانه بود.

او به بی‌بی‌سی می‌گوید: "جا خوردم و تعجب کردم. نمی‌دانستم واقعاً باید چه برخوردی کنم".

این دانشجوی ۲۱‌ساله اهل منچستر فکر کرد این "یک مورد استثنایی" بوده است اما چند هفته بعد در همان کتابخانه همان مرد را دید که باز در حال تماشای پورن است.

بسیاری از افراد دیگر هم مانند برون‌ون از مواردی در اتوبوس و مترو و مکان‌های عمومی شهر می‌گویند که مردانی را در حال تماشای پورن مشاهده کرده‌اند.
این تصویر مردی در حال تماشای پورن در مترو منچستر را کسی که شاهد ماجرا بود برای بی‌بی‌سی ارسال کردبه‌تازگی، نیل پریش نماینده محافظه‌کار مجلس بریتانیا پس از اعتراف به تماشای پورن روی تلفن همراه خود در زمان حضور در مجلس از نمایندگی استعفا داد.

او به بی‌بی‌سی گفت این اتفاق سهوی بود و هنگام جستجو برای وب‌سایت‌های مربوط به تراکتور به دلیل شباهت واژه‌های تراکتور و "اکتور" به معنای بازیگر، از وب‌سایت‌های پورن سردرآورده است و قصد جستجو و تماشای چنین سایت‌هایی را نداشته است.

بنابر آمار آفکام، سازمان تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای بریتانیا، حدود نیمی از بزرگسالان بریتانیا پورن تماشا می‌کنند.

برای اینکه دریابیم چرا برخی افراد به جای تماشای خصوصی پورن در مکان‌های عمومی این کار را می‌کنند با دکتر پائولا هال، روان‌درمانگر متخصص در زمینه اعتیاد به سکس و تماشای پورن گفتگو کردیم.
اعتیاد
دکتر هال می‌گوید یکی از دلایل احتمالی آن می‌تواند اعتیاد به تماشای پورن باشد، موردی که در تجربه‌ کاری خود بسیار با آن برخورد داشته است.

او می‌گوید: "ما می‌دانیم که وقتی فرد به شدت به چیزی معتاد و وابسته شود دیگر کنترل و مهار خود را از دست می‌دهد. چه اعتیاد به الکل باشد چه قمار یا بازی‌های کامپیوتری، توانایی کنترل به‌شدت کاهش پیدا می‌کند".
براون‌ون می‌گوید:"تماشای پورن در کتابخانه عمومی پذیرفتنی نیست. به‌ویژه اینکه خانواده‌ها و کودکان در این مکان رفت‌و‌آمد می‌کنند"او توضیح می‌دهد:"میل به تماشای پورن" قوی‌تر و شدید‌تر از آن است که فرد بتواند بگوید: "بعد در خانه تماشا می‌کنم".

وقتی فردی به هر چیزی اعتیاد پیدا کند "بخش تفکر در مغز او دیگر کار نمی‌کند".
خودآگاهی و مد روز
کالوم سینگلتون با اتوبوس به خانه‌اش در گلاسکو می‌رفت که دید "مردی در حال تماشای پورن" است.
تماشای فیلم پورن روی رابطه زوج‌ها چه تاثیری می‌گذارد؟اولین واکنش این پسر ۱۹ ساله "تعجب و بیزاری" بود چون هیچ نمی‌توانست بفهمد چرا باید در مکان عمومی کسی چنین کاری کند.

کالوم می‌گوید: "به نظر موضوعی متداول و عادی است... انگار بخشی از زندگی روزمره‌شان است اما نباید اینطور باشد".

دکتر هال معتقد است افرادی که در مکان‌های عمومی پورن تماشا می‌کنند دچار "فقدان خودآگاهی" هستند.

"یک لحظه به ای‌بی یا فیس‌بوک سرمی‌زنند و یک دقیقه بعد لینکی را دنبال می‌کنند و از وب‌سایت‌های پورنوگرافی سردر‌می‌آورند".
عادی‌سازی" تماشای پورن و مد روز شدن تماشای آن هم بر افراد اثر می‌گذارداو در ادامه می‌گوید "عادی‌سازی" تماشای پورن و مد روز شدن تماشای آن هم بر افراد اثر می‌گذارد.

پورنوگرافی در مقایسه با چند سال پیش گسترده‌تر و پر‌مخاطب‌تر شده است و خطوط و مرزهای میان آنچه پورن نامیده می‌شود و نمی‌شود "مخدوش و نامشخص" شده است.

"وقتی کسانی پورن تماشا می‌کنند تصور می‌کنند آدم‌های اطراف‌شان هم چنین کاری می‌کنند و درنتیجه رفتاری عادی تلقی می‌شود".

دکتر هال می‌گوید که "برای گروه اندکی از مردان" تماشای پورن در مکان‌های عمومی نوعی "قدرت‌نمایی" تلقی می‌شود.

او می‌گوید: "نوعی زن‌ستیزی در چنین رفتاری وجود دارد، "حق دارم تماشا کنم" و آنها فکر می‌کنند "اگر دیگری احساس ناراحتی می‌کند" مشکل خودش است".
عادت
دکتر هال می‌گوید عادت به تماشای پورن از سنین کم هم بر تماشای آن در مکان‌های عمومی اثر دارد.

"بسیاری از رفتار‌های ما اگر در دوران یادگیری شکل بگیرد تبدیل به رفتار‌هایی می‌شود که به طور خودکار و ناخودآگاهانه انجام می‌دهیم. از‌میان‌بردن عادتی که حتی از عادت بودن آن خبر نداریم بسیار دشوار است".

" افراد اگر از سنین یادگیری عادت کرده باشند چنین فیلم‌هایی تماشا کنند چنین کاری برای آنها به صورت رفتاری ناخودآگاهانه در‌می‌آید".

براون‌ون معتقد است این موضوع "واقعاً نگران‌کننده" است چون مکان‌‌های عمومی به عموم مردم تعلق دارد.

"مهم این است که همه باید در مکان‌ها و وسایل نقلیه عمومی احساس راحتی و امنیت کنند درحالی که در مواردی چنین نیست".

"چنین رفتاری برای برخی افراد آزارنده است و باعث ناراحتی آنها می‌شود".

دکتر هال اضافه می‌کند: "فقدان خودآگاهی عامل اصلی چنین رفتاری در مکان‌های عمومی است و شاید ناآگاهی از اینکه چقدر این رفتار برای دیگران ممکن است ناراحت‌کننده باشد".

"شاید هم فراموش کرده‌اند که ممکن است دیگران چنین کاری را ناخوشایند ببینند".
+3
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.