روسیه اعلام کرد که شهر ماریوپل را به تمامی تصرف کرده است

 نمایی از ویرانه‌های کارخانه فولاد آزوف‌استال در ماریوپلرادیو فردا: روسیه روز جمعه اعلام کرد که شهر ماریوپل را به تمامی تصرف کرده است، رخدادی که از آن به عنوان بزرگ‌ترین پیروزی ارتش روس در جنگ با اوکراین یاد شده است.

ارتش روسیه حدود سه ماه شهر ماریوپل را تحت محاصره داشت و با حملات خود این بندر استراتژیک را به تلی از آوار تبدیل کرد به‌طوری که برآوردها حاکی از آن است که بیش از ۲۰ هزار شهروند غیرنظامی در این شهر کشته شده‌اند.

بر اساس اعلام کرملین، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، در گزارشی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، اطلاع داده که کارخانه فولاد آزوف‌استال «کاملا آزاد شده» و به این ترتیب تمام شهر به تصرف نیروهای روس درآمده است.

آزوف‌استال آخرین سنگر نیروهای اوکراینی بود که در آن علیه تهاجم روسیه مقاومت می‌کردند. خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد که از روز دوشنبه در مجموع دو هزار و ۴۳۹ نیروی اوکراینی تسلیم شده‌اند، از جمله بیش از ۵۰۰ نفر در روز جمعه.

رهبری نیروهای دفاعی در کارخانه آزوف‌استال بر عهده هنگ آزوف بود، گروهی که عقاید راست افراطی آنها بهانه‌ای به مسکو داده بود تا ادعا کند تهاجم این کشور علیه اوکراین به مثابه نبرد علیه نفوذ نازی‌ها در اوکراین است. روسیه می‌گوید که فرمانده آزوف را با خودروی زرهی از کارخانه خارج کرده‌اند.

مقامات روسیه تهدید کرده‌اند که برخی مدافعان کارخانه فولاد آزوف‌استال را به اتهام «جنایت جنگی» محاکمه خواهند کرد و آنها را «نازی» و «جنایتکار» نامیده‌اند. همین امر موجب نگرانی‌هایی در جامعه بین‌المللی نسبت به سرنوشت آنها شده است.

تصرف کامل ماریوپل پیروزی مهمی برای پوتین از آغاز جنگ تاکنون محسوب می‌شود که به شدت به آن نیاز داشت، جنگی که تصور می‌شد تبعات نه چندان سنگینی برای کرملین داشته باشد، اما شکست ارتش روسیه در تصرف کی‌یف، عقب‌نشینی نیروها برای تمرکز مجدد در شرق اوکراین، و غرق شدن رزمناو روسی در دریای سیاه خلاف تصورات اولیه بود.

کارشناسان نظامی می‌گویند که تصرف کامل ماریوپل در این مقطع زمانی صرفا اهمیتی نمادین دارد، چرا که این شهر عملا تحت کنترل روس‌ها بود.
+13
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  وای ننه، شق القمر کردی، حالا از کاربر پیرزن ایرانی که حامی تو هست بخواه که بیاد و ماریوپول رو برات بزک کنه!
  6
  12
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ایول پوتین! 😀سه ماه داره زور میزنه اخر سر یه شهر با بیست هزار نفر کشته غیرنظامی تصرف کرده. حالا گرفتی، باید دید چه جوری نگهش میداری. تازه اغاز برنامه های تو شروع شده 😀
  8
  9
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  مبارکه .یعنی اوکراین رو با خاک یکسان کرده و صد سال به عقب برده .البته نمیدونم چرا من یکی خوشحالم .وقتی یادم میاد که اوکراین جزو اولین کشورهایی بود که به تبعیت از دستور جورج بوش پسر در حمله نظامی به عراق شرکت کرد و نیرو فرستاد و یا به تبعیت از ترامپ سفارت اوکراین رو به قدس منتقل کرد .یعنی یه کشور تابع و خاضع در مقابل گلوبالیسم غربی که به خاک سیاه نشسته
  5
  4
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. شما که اینقدر خوشحالی که اوکراین رو صد سال عقب برده لابد از اینکه امام راحلتون هم ایران رو ۱۴۰۰ سال عقب برد کیف میکنی، نه؟!
  4
  3
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۱
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. شما ببخشید اول نیومدند از تو اجازه بگیرند که سفارتشون رو کجا ببرند.ولی قول میدند دفعه بعد حتما بیاند دست بوسی. آخه آدم اینقدر عقده ای میشه؟ . از کشته شدن بیست هزار نظامی خوشحالی چون سیاستمداراهاش سفارتشون رو به قدس منتقل کردند؟ . مگه گوش فلک رو پر نکردید حساب مردم از دولت ها جداست؟ . با این قیاست پیداست باید خوشحال باشی  عراقی های که صدها جوان ایرانی رو شهید کردند بیاند مشهد و عقده دلشون رو سر زن و دختر ایرانی در ازاء چند دلار خالی کنند و برند کشورشون از جزیی ترین آندام جنسی شون با آب و تاب تعریف کنند.
  3
  3
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.