احتمال اخراج دائمی ترکیه از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)

ترکیه به دلیل موضع‌گیری‌های خود در خصوص عضویت سوئد و فنلاند، جایگاه خود را در ناتو از دست داده است و وقت آن رسیده تا از این پیمان کنار گذاشته شود.

گزارش‌های ارتش ایالات متحده از گفتگو‌ها در مراکز تصمیم‌گیری این کشور در خصوص مستثنی کردن یا اخراج دائمی ترکیه از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حکایت دارند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، شبکه آمریکایی تی‌وی‌پی ورلد، به نقل از «دنیل پایپس»، شرق‌شناس و رئیس انجمن خاورمیانه، گفت که ناتو باید ترکیه را به دلیل مواضعش در خصوص عضویت فنلاد و سوئد در این پیمان، کنار بگذارد.

به گفته پایپس، اقدامات آنکارا در این شرایط و شرط گذاشتن برای عضویت این دو کشور، که از سیاست‌های بین‌المللی ترکیه در دو دهه گذشته انتقاد کرده‌اند، باج‌گیری آشکار است.
این کارشناس گفت: «از ۱۹۵۲ تا ۲۰۰۲، ترکیه متحد خوبی برای ناتو بود، اما در ۲۰ سال گذشته به متحدی بد تبدیل شده است و با خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ حتی دیگر نمی‌توان این کشور را متحد نامید.»

وی در ادامه افزود: «ترکیه به دلیل موضع‌گیری‌های خود در خصوص عضویت سوئد و فنلاند، جایگاه خود را در ناتو از دست داده است و وقت آن رسیده تا از این پیمان کنار گذاشته شود.»
+517
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  ترکیه کشور مهمیه واسه ناتو ولی فکر نمیکنم ناتو سوئد و فنلاند دو کشور اسکاندیناوی رو ول کنه به خاطر یه کشور مسلمون.
  24
  162
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۷
  ۳۹
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  ای ول، با شناختی که از خردوغان داریم میشه پیش بینی کرد که همین امروز و فردا به .......خوردن بیفته. خواست این وسط یه جفتکی بیندازه و مثل همیشه سر وقت و ناوقت کرمهاشو بریزه ولی نتیجه این شد اگرچه بس که خودشونو مهم میبینن اصلا و ابدا فکر شو میکردن که این طور بشه.
  25
  183
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  پس شعار ناتو که همه برای یکی و یکی برای همه چی شود!! بیشتر مانند کلوبی است که اعضا مانند گوسفند و بدون نظر باید اطاعت بکنند.خروج ترکیه یعنی نزدیکی بیشتر نظامی،اقتصادی،سیاسی و توریستی به روسیه است.این برای غرب مخصوصا اروپا یعنی دردسر بی پایان.
  101
  30
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  ۵۸
  استانبولی - استانبول، ترکیه

  [::Shahrokh-86 - تهران، ایران::]. ترکیه ای ها همانقدر نژاد ترک هستند که مثلا لبنان و سوریه و مصر عرب هستند. بیش از نیمی از این ها حوضه مدیترانه ای و نزدیک به مثلا ایتالیایی ها هستند, بقیه هم کرد و ارمنی ترک شده هستند و از نظر تحقیقات ‍‍دی.ان.ای 10-12 درصد آثار ترکی دارند و بخاطر مسلمان بودنشان نتوانستند عضوی از اتحادیه اروپا بشوند و بد بینی و حافظه تاریخی از دوران عثمانی هم بی تاثیر نیست, احتمالا. ولی مطمینا نظر دانیل پاپیس را نخواهند پرسید و گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک روسیه هم خیلی کار دارد که بتواند سندیت پیدا کند!
  17
  39
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان

  میخ و نعم منی چند اردوخر. دست آخر به قول یکی از کاربران سر از کارخانه و نیازی وین دنیای و تبدیلت میکنند به دمپایی
  20
  50
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  خوشم میاد خردوغان بدجور قهوه ای شد و البته با توجه به سابقه ترسوبودنش و کپ کردنش الان بجای هارت و پورت باید پشت پرده بره برا غلط کردم.
  28
  77
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
  ۳۷
  Reza18 - لندن، انگلستان

  اگر ترکیه اخراج بشه ایران سوریه و کردها این‌کشور تجزیه میکنن
  55
  18
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳
  ۳۶
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  [::استانبولی - استانبول، ترکیه::]. حرفت تا حدودی درسته و قبول دارم، ولی منم نگفتم که همین فردا میان ترکیه رو از ناتو بیرون میکنن ولی حداقل زیر فشار میزارنش اینم راهیه که ترکیه یاد گرفته همیشه دنبال باج گرفتنه سر یه چیزی، یا موضوع پناهندهاست یا اتحادیه اروپا یا اف ۳۵ میخواد و چیزای دیگه الانم که میگه “تروریست هارو” تحویل بدید ولی یا راضی میشه یا راضیش میکنن با تهدید یا بیرونش میکنن.
  9
  60
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  خیلی جالب شد .یعنی اینها به خودی هم رحم نمیکن .چه برسه به بقیه .اینها به اصطلاح با هم هم‌پیمان هستند اما تا آمریکا حس کنه یکی خلاف جریان شنا میکنه اونموقع دیگه هیچ قانون و قراردادی معتبر نیست .یعنی فقط خاک تو سر اونهایی که فکر میکنن غربی‌ها تابع قانون هستن
  36
  24
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۹
  ۲۲
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  من شخصا هم خیلی از اردوغان بدم می‌آید و هم از نژاد پرستی ترکها. مردمی که بی ریشه ترین مردم بین کشورهای دیگه هستد. واقعیت ولی چیز دیگری است هیچ کشوری مهمتر از ترکیه برای ناتو نیست. دوباره یک کمک مالی به ترکیه می‌کنند و ترکیه هم موافقت می‌کند . ولی ناتو بدون ترکیه مثل یک کفتار بدون دندان است
  35
  24
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
  ۶۲
  aerosmith666 - ادلاید، استرالیا

  دوستان عزیز- ترکیه به هیچ طریقی نمیتونن بیرون بکنند - هر دو طرف میدونن که این امکان وجود نداره - کشور ترکیه جه ما دوست داشته باشیم یا نه بسیار کشور استراتژیکی هستش و غرب به هزاران دلیل نمیتونه نقش کلیدی و مهم ترکیه در نظر نگیره - در مورد اردغان همه میدونیم روشش همینه ٢ تا میندلزه وسط یک چیزی بگیره . اینم چه خوشمون بیاد چه نیاد بالاخره یک چیزی برای کشورش میگیره خیلی بهتر از حیواناتی هست که الان بر ایران حکومت میکنن . حالا دیکتاتور - هر چی هست یک موش میارزه به حیوانات ناطقی که الان تو ایران هستند و دازن خون ٨٠ میلیون نفر میمیکن
  5
  42
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این خبر ....شبیه یک جوک می ماند. اخراج ترکیه از ناتو یعنی جمع شدن کاسه و کوزه آمریکا و اروپا از منطقه و به خطر افتاادن امنیت کل اروپا. ترکیه دومین کشور قدرتمند ناتو است و ناتو باید منت ترکیه را بکشد تا از ناتو خارج نشود
  30
  16
  یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
  ۳۰
  agha_ehsan - تهران، ایران
  ترکیه خیلی وقته فهمیده کل ناتو دو زار ارزش نداره . اگه داشت به کمک اوکراین میرفت . اومدیم و فردا پوتین هوس کرد ترکیه رو هم بگیره . ناتو برای یه کشور مسلمان دیگه حتی ده بیست نفر سربازو هم نمیفرسته که جونشون در خطر بیافته
  6
  2
  دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.