با مرگ یک مجروح دیگر ، قربانیان حادثه گروگانگیری در ایلام به ۶ نفر رسید

همزمان با مرگ یکی دیگر از مجروحان حادثه گروگانگیری در اداره اموال و املاک بنیاد مستضعفان ایلام تعداد قربانیان این حادثه (با احتساب خود عامل جنایت) به 6 نفر رسید. به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، سعید رستمی که پسرعموی عامل این گروگانگیری بود صبح چهارشنبه گذشته بر اثر انفجار نارنجکی دستی که پسرعمویش نجف - نگهبان اداره - در محل منفجر کرد بشدت زخمی شده بود اما روز گذشته جان باخت. شیوا محمدی، ناهید روشنی، ساسان ملک‌زاده، میلاد فتاحی و سعید رستمی ۵ کارمند اداره بودند که جان باختند.

عامل جنایت که نگهبان این اداره بود و به گفته خانواده‌اش از کار تعلیق شده بود صبح روز چهارشنبه در اقدامی جنون‌آمیز به همراه یک قبضه سلاح کلاشنیکف و دو قبضه نارنجک وارد اداره شد و پس از تهدید، گروگانگیری، تیراندازی و انفجار نارنجک سرانجام با شلیک گلوله به سرش خودکشی کرد.
گفت‌و‌گو با مدیر قبلی اداره اموال و املاک ایلام
یوسف فریادی‌زاده که مدیرکل اداره اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان ایلام بود و در این حادثه مجروح و روز بعد از این ماجرا عزل شد درباره این حادثه گفت: من هیچ اختلافی با نجف نداشتم. ایشان زمان استخدام با مدرک دیپلم و به عنوان نگهبان به‌کارگیری شدند و تا زمان وقوع حادثه از نیروهای حفاظتی بنیاد و نگهبان بودند. چند وقت پیش او را به عنوان نگهبان ملک کنار ترمینال انتخاب کردم و او به آنجا منتقل شد. اما مشکلی با او نداشتم و در طول شش ماه گذشته یک بار هم رفتار مشکوکی از او ندیدم. اما بعد از حادثه یکی از کارکنان به من گفت ضارب چندبار به شوخی گفته بود که روزی همه شما را به گلوله می‌بندم و متأسفانه همکار ما این موضوع را جدی نگرفته بود.

وی در ادامه گفت: تمامی استخدام‌ها در اداره کل املاک از طریق مرکز انجام می‌شود و طی معرفینامه فرد استخدامی بر اساس حکم صادره کار خود را در اداره کل استان شروع می‌کند، حتی حقوق افراد از طریق سازمان مرکزی پرداخت می‌شود، اگر شخص ضارب به فرض دارای سوء سابقه و اختلالات رفتاری نبود و فقط با بنده اختلاف عمیق داشت می‌توانست به‌راحتی، با اسلحه به دفترم بیاید و مرا به رگبار ببندد یا در جایی دیگر قصد خود را عملی کند، در اتاق من همیشه باز بود. ضارب هیچ وقت از کار تعلیق یا اخراج نشده بود؛ اما آیا اگر کسی اخراج شود باید همه را به رگبار ببندد؟

وی درباره نحوه مصدوم شدن خود گفت: من با نارنجکی که به اتاقم پرتاب شد مصدوم شدم، اما مشکلش من نبودم چون اگر تنها با من مشکل داشت چرا همه را به رگبار بست. آن روز یکی از همکاران سراسیمه وارد اتاق شد و گفت فلانی می‌خواهد همه را بکشد من هم در اتاق را بستم ولی در شکسته شده و او نارنجکی به داخل اتاقم انداخت و بعد هم همه را به رگبار بست. او دو تا نارنجک داشت که یکی از نارنجک‌ها عمل نکرد و دومی منفجر شد.

در اتاق من سه نفر بودند، یکی خانم نعمتی که از ناحیه فک وصورت زخمی شد و من از ناحیه پا مصدوم شدم. در این چند روز بسیاری مرا دلیل گروگانگیری خواندند و بعد هم عزل شدم اما من واقعاً دلیل این حادثه را نمی‌دانم و قضاوت‌کنندگان نادرست را به خدا واگذار کردم.
روایت دو نفر از شاهدان عینی از لحظات گروگانگیری ایلام
محسن و مهدی درباره مشاهدات خود از گروگانگیری روز چهارشنبه در ساختمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان ایلام گفتند: ساعت 9 و نیم صبح بود که به یکباره صدای تیراندازی را شنیدیم، در ابتدا فکر کردیم صدای خالی کردن تیرآهن است اما با دقت بیشتر متوجه شدیم که صدای تیراندازی است. بسرعت از منزل خارج شدیم و به سمت صدا حرکت کردیم. وقتی به اداره بنیاد مستضعفان رسیدیم، دیدیم که یکی از کارمندان از بالا به پایین سقوط کرد و بشدت آسیب دیده است. لحظاتی بعد صدای انفجار شدیدی را شنیدیم که نشان می‌داد نارنجکی منفجر شده است و بسیاری از شیشه‌های این ساختمان شکسته شد. دقایقی بعد هم مأموران پلیس به محل حادثه رسیدند.

ما بالای سر کارمندی که خودش را از پنجره پرت کرده بود رفتیم تا به او کمک کنیم. در همین حین فرد ضارب با اسلحه به کنار پنجره آمد. گویا به‌دنبال کارمندی می‌گشت که از پنجره فرار کرده بود تا او را هم بکشد. در همین حین مأموران سر رسیدند و یکی از مأموران پلیس گلوله‌ای به سمتش شلیک کرد و باعث شد ضارب عقب برود و ماهم فرصت کردیم پناه بگیریم.

طولی نکشید که آمبولانس هم به محل رسید و ما با کمک پلیس، کارمند مصدوم را به یکی از آمبولانس‌ها رساندیم. وقتی برگشتیم دیدیم یکی دیگر از کارمندها که زخمی شده بود و ظاهراً توسط نیروهای پلیس به جای امن رسانده شده بود جلوی در ورودی است. ما سعی کردیم او را هم به آمبولانس برسانیم اما ضارب تیراندازی می‌کرد و اجازه نمی‌داد. پس از چند دقیقه صدای دو یا سه شلیک اسلحه کلاشنیکف به گوش رسید و نیروهای نوپو اعلام کردند که خودکشی کرد...
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.