با ۸ سئوال خطر احتمالی ابتلا به سرطان روده را حدس بزنید

دویچه وله:سرطان روده بزرگ سالانه حدود ۶۱ هزار نفر را در آلمان مبتلا می‌کند و این در حالی است که اولین نشانه‌های این بیماری اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

به‌گزارش نشریه آلمانی Focus Online؛ مراحل اولیه، اغلب حدود ده تا ۱۵ سال قبل از ایجاد سرطان روده بزرگ ظاهر می‌شوند. با این حال شما می‌توانید با ۸ سوال زیر تعیین کنید که آیا جزو گروه خطر سرطان روده بزرگ هستید یا نه؟

آیا شما ۵۰ سال یا بیشتر هستید؟

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با افزایش سن افزایش می‌یابد. طبق اظهار موسسه روبرت کخ آلمان، میانگین سن شروع بیماری برای مردان ۶۹ سال و برای زنان ۷۵ سال است. اما اولین علائم اغلب خیلی زودتر ظاهر می‌شوند. بنابراین پزشکان معاینات منظم روده را از سن ۵۰ سالگی توصیه می‌کنند. در طول کولونوسکوپی، پزشک روده را از نظر رشد پولیپ در غشای مخاطی بررسی می‌کند.

آیا متوجه وجود خون در مدفوع خود شده‌اید؟

این یک علامت هشدار‌دهنده است و می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری جدی باشد. حتماً چنین یافته‌ای را با پزشک خانواده خود مطرح کنید. شکایاتی مانند درد شکم و یبوست در بیشتر موارد نسبتاً بی‌ضرر هستند. اما آنها همچنین می‌توانند نشان‌دهنده یک بیماری روده باشند. اگر علائم بیشتر طول بکشد، باید علت را توسط پزشک مشخص کنید.

آیاسابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده دارید؟

اگر فردی در خانواده شما قبلاً به سرطان روده بزرگ مبتلا شده باشد، احتمالاً در معرض خطر بیشتری قرار دارید. به‌گفته مرکز تحقیقات سرطان آلمان، در صورت وجود سابقه خانوادگی، خطر ابتلا به سرطان کولورکتال حدود دو برابر بیشتر است.

آیا کولیت اولسراتیویا بیماری کرون دارید؟

بیماری‌های روده‌ای مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون باعث ایجاد سرطان می‌شوند. بنابراین، هرکسی که از التهاب مزمن روده رنج می‌برد، باید به‌طور منظم مورد غربالگری سرطان روده بزرگ قرار گیرد.

آیا دیابت نوع ۲ دارید؟

اگر دیابت نوع ۲ دارید، در مقایسه با افرادی که دیابت ندارند، سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارید. بنابراین هنگام شروع درمان دیابت، باید با پزشک خود مشورت کنید که آیا کولونوسکوپی برای شما منطقی است یا خیر.

سیگار میکشید؟

مصرف طولانی‌مدت نیکوتین می‌تواند به سلول‌های روده آسیب برساند. اما حتی سیگار کشیدن گاه‌به‌گاه این احتمال را افزایش می‌دهد، بنابراین قطعا باید از سیگار اجتناب کنید.

آیابی‌تحرک هستید؟

اگر خیلی کم حرکت کنید، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در شما افزایش می‌یابد. بنابراین پزشکان حداقل سه بار در هفته فعالیت بدنی را توصیه می‌کنند. مطالعات علمی نشان داده‌اند که تنها ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

آیا اضافه‌وزن دارید؟

غذاهای سرشار از چربی حیوانی و گوشت قرمز خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد. بنابراین، مطمئن شوید که یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی فیبر از میوه‌ها و سبزیجات مصرف می‌کنید. علاوه‌بر‌این، اضافه‌وزن یکی از بزرگترین عوامل خطر برای ایجاد سرطان روده بزرگ است. با شاخص توده بدنی (BMI) بیش از ۲۵، خطر تشخیص سرطان روده بزرگ به‌شدت افزایش می‌یابد.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.