معاون اقتصادی پوتین: جهان تا پایان سال ۲۰۲۲ وارد «فاز قحطی» خواهد شد

معاون اقتصادی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پنج‌شنبه 29 اردیبهشت، تاکید کرد که جهان تا پایان سال 2022، وارد مرحله «قحطی» خواهد شد.

روسیه، واشنگتن را به تلاش برای برداشت ذخایر غلات اوکراین متهم کرده است که می‌تواند به بحرانی جهانی بیانجامد.

این اظهارات، یک روز پس از سخنان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بود که از روسیه خواست اجازه صادرات غلات اوکراینی ذخیره شده در بنادر این کشور را بدهد.

دبیرکل سازمان ملل از غرب نیز خواست اجازه رسیدن مواد غذایی و کودهای روسیه به بازارهای جهانی را بدهد که به نظر او، به حل بحران فزاینده جهانی غذا، کمک خواهد کرد.

گوترش در نشست وزیران در نیویورک که توسط ایالات متحده سازماندهی شد، گفت: «روسیه باید اجازه صادرات ایمن و تضمین شده غلات انبار شده در بنادر اوکراین را بدهد.»

او افزود «حتی اگر بدانیم که این کار برای حل مشکل، کافی نخواهد بود.»، امکان «یافتن مسیرهای حمل و نقل جایگزین» مسیر دریایی برای صادرات این غلات، که به ویژه در سیلوهای شهر بندری اودسا انبار شده‌اند، وجود دارد.
شبح کمبود مواد غذایی
دبیر‌کل سازمان ملل در این خصوص اخطار داد و گفت: «شبح کمبود غذا در ماه‌های آینده در جهان نمایان شده و اگر به مردم غذا ندهیم، عملا به منازعه‌ها دامن می‌زنیم.»

گوترش با بیان اینکه جنگ در اوکراین، بحران جهانی غذا را تشدید و بر سرعت آن افزوده، خاطرنشان کرد:« تغییرات اقلیمی، همه‌گیری کووید-19 و افزایش شکاف میان کشورهای برخوردار و نابرخوردار، این عوامل را تشکیل می‌دهند.»

دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که بحران کنونی، «ممکن است سال‌ها طول کشیده و می‌تواند ده‌ها میلیون نفر را گرفتار ناامنی غذایی، سوء‌تغذیه و قحطی کند.»

به گفته دبیرکل سازمان ملل، تنها طی دو سال، شمار افراد دچار ناامنی غذایی حاد، دو برابر شده و از 135 میلیون نفر پیش از شروع پاندمی، به 276 میلیون نفر در حال حاضر رسیده است.
افزایش کمک آمریکا برای مبارزه با ناامنی غذایی
در همین زمینه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که «22 میلیون تن» غلات انبار شده در سیلوهای اوکراین، تنها منتظر صدور مجوز صادرات هستند.

بلینکن توضیح داد که واشینگتن تصمیم دارد با توجه به شرایط کنونی «215 میلیون دلار اضافی» را برای مبارزه با ناامنی غذایی، اختصاص دهد.
+44
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  روسیه دیگر نمی تواند پیشروی کند و اوکراین به سوی باز پس گیری سرزمینهایش روی آورده در ماههای آینده روسیه شاید مجبور شود عقب نشینی زیادی داشته باشد و فکر نمی کنم قحطی دنیا را تهدید کند. این حرفها را روسها برای ترساندن و به نوعی ترسیدنشان از جنگ بیان می کنند. روزی از جنگ هسته ای یا جنگ سوم حهانی و یا قحطی صحبت می کنند. روسها در روزها و هفته های اخیر دنبال راهی هستند که بتواند از این جنگ ابرومندانه خارج شود چون اوکراین دیگر آن شرایط اولیه روسیه را قبول نمی کند و تنها شرطش خروج روسیه از تمام خاک اوکراین حتی دونباس و کرمیه است. در حال حاضر کنترل و مدیریت جنگ در اوکراین را انگلیسی ها و آمریکایی ها بدست گرفته اند و اوکراین تصمیم گیرنده نیست. روسیه زود یا دیر از اوکراین بیرون رانده خواهد شد با زیانها و کشته های فراوان و پولهای بلوکه شده اش که به اوکراین داده خواهد شد و ادامه تحرمیهای کمر شکن که تا دهه برداشته نخواهد شد. یک هفته است که نه از پوتین خبری است نه از لاورف .
  8
  7
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  دمت گرم پوتین .آمریکا و کشورهای آویزون اروپایی فکر کردن با تحریم میتونن همه چیز رو به سود خود تموم کنن .غافل از اینکه این توبمیری از اون تو بمیری ها نیست .دود این جنگ به چشم همتون خواهد رفت تا طعم قحطی و کمبود و تورم رو بچشید ببینید چه مزه ای داره
  14
  9
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
  ۵۶
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. همین پوتین که میگی، آقات رو دور زد. یه قراردادی با جمهوری اسلامی منعقد کرده که جمهوری اسلامی بدون اربابش آب نمیتونه بخوره. چین شده ارباب اقتصادی ایران، روسیه هم شده ارباب نظامی ایران. خاک تو سرتون.
  6
  13
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. آخه اسکول قحطی تو ایرانه
  4
  3
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۸
  ۱۰۵
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  روسیه همین امروز هم جنگ رو باخته و اکرایینی‌ها چنان پوتین رو خفت و خار کرده ا‌ند که واقعا چیچ راهی برای عقب نشینی نداره و هر روز روسیه رو بیشتر به بدبختی و فقر فرو خواهد برد. روسیه ج اسلامی نیست و چند ماه دیگه تحریم‌ها روسیه رو بیچاره خواهد کرد و در کنار اون ایران و بقیه آفتابه گردان‌های کرملین.در ایران و افریقا و اسیای دور به صدقه سری پوتین ملت بدبخت جدا به گرفتاری و بدبختی کشیده میشن و مقصر همه این‌ها خود شخص پوتین . زندگی در اروپا و آمریکا سرا جای خودش خواهد ماند، نون رو میخریدیم یه دلار الان نهایتا بشه یه دلار و بیست سنت .
  3
  3
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. هه هه!! وقتی داشتن عقل و شعور تقسیم میکردن تو توی صف کیبورد بودی که شر و ور تایپ کنی؟
  4
  1
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۶
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  [::دانای نادان - آمستردام، هلند::]. غربگدایان وطنی مشکلی با ارباب داشتن ندارن .فقط ناراحت هستن که چرا این ارباب آمریکا و کشورهای اروپایی نیستن .وگرنه مصلحت ایران برای شما جماعت اصلا مهم نیست .هرچند که دروه ارباب و رعیتی در ایران هم مال دوره شاه هست و ما الان به هیچکس وابسسسسسته نیستیم
  1
  3
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.