اسرائیل ایران را به طرح نقشه کشاندن اسرائیلی ها به خارج از کشور و ربودنشان متهم کرد

رادیو فردا: سازمان امنیت داخلی اسرائیل، شباک، روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد که یک «توطئه» دیگر نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران برای «کشاندن اسرائیلی‌ها به خارج از کشور به منظور ربودن آن‌ها» را ردیابی و «خنثی کرده است».

شباک با انتشار بیانیه‌ای افزود نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران در این طرح فریب، از هویت افراد خارجی که در کشورهای مختلف فعالیت و زندگی می‌کنند، سوء استفاده کرده‌اند.

بر اساس این بیانیه، هدف «توطئه» یادشده ترغیب دانشگاهیان و مقامات پیشین امنیتی و نظامی اسرائیل برای انجام سفر خارجی با انگیزه‌های مختلف بوده است تا «آن‌ها را ربوده» یا به آنان «آسیب بزنند».

سازمان امنیت داخلی اسرائیل ای‌میل‌هایی را منتشر کرده است که در آن افرادی خود را به جای مسئولان نهادهای دانشگاهی و محققان خارجی جا زده و در تماس با اتباع اسرائیل، آن‌ها را از جمله به نشست‌های شناخته شده امنیتی و علمی در کشورهایی مانند سوئیس دعوت کرده‌اند.

برخی از تماس‌ها از طریق ارسال ای‌میل از سوی «یک محقق» یا «یک روزنامه‌نگار» و یا هواداران اسرائیل در یک مرکز علمی برای انجام مصاحبه کارشناسی با افراد اسرائیلی صورت گرفته است.

شمار زیادی از مقامات پیشین نظامی و امنیتی اسرائیل در نهادهای علمی و اندیشکده‌ها فعالیت دارند. تماس «مقامات ایرانی» با آن‌ها ظاهرا به منظور آگاهی از «نظرات حرفه‌ای» این افراد صورت گرفته است.

شباک گفته که نهادهای اطلاعاتی ایران از هویت واقعی افراد در غرب سوء استفاده کرده‌اند، در حالی که این افراد از جمله روسا یا محققان اندیشکده‌ها و موسسات یا روزنامه‌نگاران خارجی هیچ اطلاعی از موضوع نداشته‌اند.

به گفته شباک، نهادهای اطلاعاتی ایران در یک مورد از این تماس‌ها، خود را نیکلای و دستیار یک میلیاردر روسی به نام آندره‌ی آندریف معرفی کرده و گفته بودند که آقای آندریف دارای ارتباطات رسمی با دولت ارمنستان است.

دولت‌های اسرائیل و ایران، دو دشمن سرسخت منطقه‌ای، درگیر یک جنگ وسیع اطلاعاتی و امنیتی با یکدیگر هستند. این نبرد در سال‌های اخیر تشدید شده و هر دو کشور به‌طور فزاینده‌ا‌ی طرف مقابل را به نفوذ یا تلاش برای خرابکاری متهم می‌کند.

شباک دو هفته پیش نیز از یک تلاش دیگر نهادهای اطلاعاتی ایران برای ارتباط گرفتن با شهروندان عادی اسرائیلی از طریق شبکه‌های اجتماعی خبر داده بود.

پیش از آن نیز سازمان امنیت داخلی اسرائیل از دستگیری چهار زن و یک مرد ایرانی‌تبار شهروند اسرائیل به اتهام ارتباط با یک مهره اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی ایران با عنوان پوششی «رامبد نامدار» خبر داد.

دادگاهی در اسرائیل علیه این پنج تن کیفرخواست صادر کرده و محاکمه آن‌ها قرار است به زودی برگزار شود.

در مقابل، رسانه‌های اسرائیل در ابتدای اردیبهشت ماه اعلام کردند که موساد با همکاری شباک، یک ایرانی به نام «منصور رسولی» را در «خاک ایران» بازجویی کرده‌اند. عکس و فایل صوتی منتسب به آقای «رسولی» که ابراز ندامت می‌کند، منتشر شده است.

رسانه‌های اسرائیل گفته بودند که «منصور رسولی» مامور نیروی قدس سپاه پاسداران برای انجام حملات تروریستی از جمله کشتن یک کارمند کنسولگری اسرائیل در استانبول بوده است.

منصور رسولی بعدا در یک ویدئو گفت که افراد زورگیر او را ربوده و وی را با تهدید به کشتن و زیر شکنجه وادار به بیان مطالبی کردند. او اتهام عضویت در سپاه یا نیروی قدس را رد کرد و گفت که او و خانواده‌اش از طریق دامداری و باغداری امرار معاش می‌کنند.
+18
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  زورگو فقط زبان زور حالیش میشه .با اسقاطیل باید مثل خودش رفتار کرد .با ....و محکم نه مثل کشورهای آویزون اروپایی و با ابر بادبادکی مثل آمریکا که همگی از این کشورک جعلی حساب میبرن .و از ترس یهودیهای صهیونیست چشمشون رو به روی تمام جنایت‌های ضد بشریشان می‌بندند
  1
  1
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت: دقیقاً چقدر قشنگ میکشه با هوش مصنوعی
  1
  0
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.