دانشمندان: دلفین‌ها همدیگر را از طریق «طعم ادرار» تشخیص می‌‌دهند

 دلفین‌ها (عکس از آرشیو)نتیجه پژوهش دانشمندان نشان می‌دهد که دلفین‌ها با چشیدن ادرار از حضور یکدیگر در اطراف خود مطلع می‌شوند.

بنا به نتیجه این تحقیق که روز چهارشنبه در نشریه علمی «ساینس ادونسس» (Science Advances) منتشر شد دلفین‌های معروف به دلفین پوزه‌بطری معمولی (Bottlenose dolphin) دهان خود را باز نگه می‌دارند و ادرار آن دسته از هم‌قطاران خود را که از قبل با آنها آشنایی دارند به مدت طولانی‌تری از دیگر دلفین‌ها مزمزه می‌کنند.

جیسون براک، پژوهشگر دانشگاه ایالتی تگزاس در آمریکا در این باره می‌گوید: «دلفین‌ها اولین مهره‌دارانی هستند که نشان داده شده است که تنها از طریق چشایی یکدیگر را تشخیص می‌دهند.»

به گفته دانشمندان چشیدن ادرار دیگر دلفین‌ها برای این حیوانات در فضای اقیانوس کارایی زیادی دارد زیرا ادرار مدتها پس از گذر دلفین‌ در آب باقی می‌ماند.

دلفین‌های پوزه‌بطری معمولی شناخته‌شده‌ترین گونه از دلفین‌ها هستند. آنها مدت زیادی را به تماس آرواره‌هایشان با اندام تناسلی یکدیگر اختصاص می‌دهند.

این امر در تعامل اجتماعی آنها با یکدیگر مرسوم است و به گفته دانشمندان باعث می‌شود تا دلفین‌ها با طعم ادرار یکدیگر آشنا شوند.

محققان با توجه به اینکه دلفین‌ها حس بویایی ندارند اطمینان یافته‌اند که آنچه به این جانوران دریایی امکان می‌دهد تا ادرار یکدیگر را تشخیص دهند بوی آن نیست بلکه مزه آن است.
+7
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  اخوندها هم همینطور فقط + طمع مدفوع هم به آن اضافه می کنند .
  1
  4
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.