مشاور خامنه‌ای: این جمهوری اسلامی است که «تصمیم می‌گیرد و آمریکایی‌ها هم باید گوش دهند»

مقام‌های جمهوری اسلامی و فرماندهان سپاه بیش از چهار دهه است مدام از افول و شکست آمریکا در جهان سخن می‌گویند.ایندیپندنت فارسی: یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی علی خامنه‌ای می‌گوید آمریکا بالاخره به توافقنامه برجام «تن خواهد» و این جمهوری اسلامی است که «تصمیم می‌گیرد و آمریکایی‌ها هم باید گوش دهند».

به گزارش روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ایسنا، رحیم صفوی در نمایشگاه کتاب تهران این ادعا را مطرح کرد و گفت جمهوری اسلامی در آینده به «قدرت اول غرب آسیا» تبدیل خواهد شد.

محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت در جمع گروهی از بسیجیان قم همین ادعا را تکرار کرد و از جمهوری اسلامی به عنوان یکی از «قدرت‌های نوظهور» در جهان نام برد.

صفار هرندی ادعا کرد که «صحنه جهان عوض شده و زمان تغییر به سمت کاهش اقتدار آمریکا و افزایش اقتدار کشورها و قدرت‌های نوظهور فرا رسیده است».

او به وجود مشکلات «آزار دهنده» در جمهوری اسلامی هم اشاره کرد و خطاب به مردم گفت انتهای «تحمل این سختی‌ها و حرکت و ادامه دادن مسیر انقلاب اسلامی، رستگاری و راحتی است».

مقام‌های جمهوری اسلامی بیش از چهار دهه است مدام از افول و شکست آمریکا در جهان سخن می‌گویند و مردم ایران را دعوت به «ایستادگی» در برابر غرب و حمایت از سیاست‌های خود می‌کنند.

فشار‌های گسترده اقتصادی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، در سال‌های اخیر منجر به فاصله گرفتن هر روز مردم از روحانیون شیعه حاکم بر ایران شده است.

علی خامنه‌ای هم همراه با دیگر روحانیون مدام می‌گویند هدف از تحریم‌ها، جدا کردن مردم از نظام اسلامی آنهاست و مردم ایران هم باید تمام این سختی‌ها و مشکلات را تحمل کنند.

دولت ابراهیم رئیسی هم هم‌چون سایر دولت‌ها با هدف افزایش تاب‌آوری جمهوری اسلامی در برابر تحریم‌ها، سیاست انقباض اقتصادی یا همان «اقتصاد مقاومتی» را پیش گرفته که نتیجه آن افزایش سرسام‌آور نرخ کالا و خدمات، خالی شدن سبد معیشتی مردم و اعتراض‌ها و تجمعات گسترده آنها در ایران است.

این سیاست‌ها در دولت رئیسی با بهانه مبارزه با فساد، رانت و تلاش برای الگوی مصرف مردم انجام می‌شود، سیاستی که به تدریج صدای گروهی از موافقان و حامیان جمهوری اسلامی را هم درآورده و بخشی از آنها هم به وضوح از تشدید مشکلات اقتصادی اعتراض دارند.

مقام‌های دولتی و حاکمیتی هم در واکنش به موج گسترده این اعتراض‌ها، مدام به مردم وعده بهبود شرایط را می‌دهند، شعاری که بیش از ۴۰ سال است مردم ایران شنیده‌اند و اما در عمل چیزی ندیده‌اند.

توقف مذاکرات هسته‌ای وین با هدف احیای توافق‌نامه برجام که از ماه‌ها پیش در دولت ابراهیم رئیسی آغاز شده بود نیز در وخیم شدن معیشت مردم ایران نقش پررنگی ایفا کرده است.

این مذاکرات در پی مخالفت آمریکا از خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی ایالات متحده، از مدت‌ها پیش متوقف و پیام‌های رد و بدل شده میان مقام‌های دو کشور نیز تاکنون نتوانسته در بهبود یا پیشرفت مذاکرات تاثیر بگذارد.

در ایران اما گروهی از محافظه‌کاران تندرو هم‌‌چون حامیان سعید جلیلی و جریان موسوم به «جبهه پایداری» مخالف احیای این توافق‌نامه هستند و امیدوارند در شرایط سفت و سخت تحریم‌ها و بدون بازگشت به این توافق‌نامه، بتوانند کشور را با سیاست‌های انقباضی خود اداره کنند.

روزنامه کیهان که زیر نظر علی خامنه‌ای منتشر می‌شود هم در شماره امروز خود با انتشار یادداشتی همسو با دیدگاه «جبهه پایداری» نوشته است برجام حتی در صورت احیا، «آورده‌ای برای ایران» نخواهد داشت.

علی خامنه‌ای هم پیش‌تر در دیدار با گروهی از دولتمردان خطاب به آنها گفته بود بی‌اعتنا به روند و نتیجه مذاکرات، باید برنامه‌ها و سیاست‌های مدنظر خود را دنبال کنند.

خامنه‌ای در یک ماه گذشته در دو دیدار جداگانه با کارگران و معلمان از آنها و مردم ایران خواسته است از برنامه‌های دولت حمایت کنند.

در این میان بسیاری از تحلیل‌گران و کارشناسان سیاسی و اقتصادی می‌‌گویند پافشاری جمهوری اسلامی در کسب امتیاز حذف سپاه از فهرست تروریستی آمریکا، نه‌تنها چشم‌انداز مذاکرات را تیره و تار کرده، بلکه فشار‌های اقتصادی به مردم ایران را هم افزایش داده است.

به اعتقاد این کارشناسان هر تصمیم کلان سیاسی و اقتصادی برای خارج شدن جمهوری اسلامی از بحران‌های همه‌گیر، بدون احیای برجام و برقراری رابطه مسالمت‌‌آمیز با جهان، منتهی به شکست خواهد شد، موضوعی که علی خامنه‌ای هرگز حاضر به پذیرش این واقعیت نشده است.
+52
رأی دهید
-131

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  راست میگه، این تصمیم گرفت بچه هاش رو بفرسته آمریکا زندگی کنند، آمریکا هم گوش داد و گرین کارتشون رو صادر کرد.
  5
  60
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۹
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  زائیدی ! نشاشیدی شب درازه !!
  6
  36
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  از احمقیت این قوم شکی نیست .منتها احمقی که نیم کیلو حلبی روی شانه هایش است .کمی فکر نمی کند که چنین حرف مسخره ای را دولتمردان آمریکای جهانخوار را به خنده می اندازد . الاغ چهار پا ،آنها برنامه ریزی ده سال آینده را پیش می برند .و تو با نشخوار کردن این چرندیات نشان می دهی که چه فقر فرهنکی دارد بلکه فقر نظامی هم داری .پس خفه شو و بتمرک.فاضلاب .
  53
  39
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۹
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  احسنت به این اعتماد بنفس .آدم کیف میکنه وقتی میبینه از آمریکا نمی‌ترسیم و گلوبال هاوک ۲۲۰ میلیون دلاری آمریکا رو سرنگون میکنیم و یا پهپاد آمریکایی رو تحت کنترل میگیریم و در ایران به زمین مینشونیم . به قول رهبر کبیر انقلاب داریوش شاه زمان دوره بزن و دررو تموم شد .تکبیر
  49
  34
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۱
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  قیافشو!. دماغشو بگیری نفسش از ماتحت در میره!. حالا بماند آقاشون بدون دستمال مرطوب زخم پوشک میگیره
  39
  30
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۳
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ما ملت اگر نشستیم شرق و غرب بیان ما رو نجات بدن ول معطلیم. در کل زمان این ٤٣ سال فقط یه خورده ترامپ یقه این اخوندها رو گرفت و بس. بقیه فقط رگ حیات بهشون وصل کردن.واقعابایدیه . سری روانشناس اجتماعی و جامعه شناس ما ملت رو انالیز کنن که باید دیگه چه بلایی سرمون باید بیاد که نترسیم و بلند بشیم؟ این اتفاق باید وقتی میوفتاد که با جعبه شیرینی میامدن دم خونه با یه سیبیل کلفت و میگفتن ایشون داماد دختر شما أست که دیشب اعدام شد. برای اینکه نره به بهشت باید بکارتش از بین میرفت، حالا هم سه تا ١٧ تومن پول گلوله های اعدام دخترت رو بده. این رو من برای خیلی ها توی اینجا گفتم. همین امریکایی هایی که ما به "بی غیرتی" میشناسیم متفق القول میگفتن من برام دیگه زنده بودن یا نبودن فرقی نداشت، فقط طرف و عوامل اعدام رو میکشتم ولی ما نشستیم نگاه کردیم و گفتیم این بلا فعلا در خونه ما نیامده
  4
  20
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۵
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  قاسم گچکار هم همین رو میگفت!
  5
  33
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۷
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. البته به گفته شما “آدم کیف میکنه”، اما چرا اعضای سپاه سایبری کیف کردند؟
  2
  17
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۵
  ۶۵
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. اینقدر هیجان برات خوب نیست ها خالی بند حکومتی ! اینجوری که میمالی هم پوست دستت ساییده میشه هم علی گدا !....،حالا برو تو لونت آفرین
  5
  21
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۳
  ۳۶
  freedom of the press - تهران، ایران
  این رحیم صفوی ا.ل.د.ن.گ کسی است که وقتی فرمانده پستانداران بود گفت اگر کسی بر علیه رهبری شورش کند هم زبانش را می‌بریم و هم گردنش را می زنیم۰، شخصی بهش گفت چیه مغول هستی که اینکار را می کنی، ما مغولها را آدم کردیم شما را هم آدم می کنیم.
  10
  19
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۸
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::خوش باور - تهران، ایران::]. دوست عزیز این رو برای أونها نمیگه. مشتری داره! کامنت پایین خودت رو ببین 😀. یکی میگفت دو کار خیلی سود داره، اولیش بخر بفروش، دومیش به خر بفروش. اینهم داره روی دومیش کار میکنه مشتری اش هم همون پایین کامنت خودت نشسته
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۳
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  چرا یکی نمیاد مشخص کنه این آینده که میگند قراره چند سال دیگه بیاد؟ صد سال؟ دویست سال؟ هزار سال؟ یا هیچ وقت؟ از قبل از انقلاب وعده آینده دادند هنوز هم میدند. حالا هم قراره گفت جمهوری اسلامی در آینده به «قدرت اول غرب آسیا» تبدیل بشه بعد هم در آینده اش به قدرت اول دنیا تبدیل بشه
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  اون ابویت بود که بجای نیم کیلو حلبی حلب پنج کیلویی روغن نباتی رو شونه اش میاوردتابخوردتون بده هاهاهاروغن نباتی فراوون خوردی که این حافظه فزرتی الان روداری هاها به اسم خوشت نگاه کنیم یا به حرفهای زشتت اقای زودباور؟هاها میگم تویی که بیست وپنج ساعت روز اینجا لم دادی کی آب و نونت رومیده؟همون خدا به کمرت بزنه اگه دروغ نوشته باشی که توی تهران هستی
  15
  1
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۵
  ۶۵
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  [::جنابِ سروان - مونرآل، کانادا::]. زر نزن بیسواد مزدور
  0
  3
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  هیچ ربطی به ایران و آمریکا ندارد هر وقت روسیه است استعمارگر و آقا تان تصمیم بگیرد شما باید چشم قربان بگویید.
  0
  1
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.