دستور جدید طالبان: مجریان زن تلویزیون‌های افغانستان صورت خود را بپوشانند

شبکه‌های خبری خصوی مانند طلوع و آریانا، دو روز بعد از روی کار آمدن طالبان با مجریان زن خبر رسانی را از سر گرفتندبی بی سی: حکومت طالبان در دستور تازه‌ای از مجریان زن همه تلویزیون‌ها از جمله شبکه‌های خصوصی طلوع و شمشاد، خواسته است تا هنگام ظاهر شدن در تلویزیون چهره‌هایشان را بپوشانند. طالبان در صحبت با بی‌بی‌سی صدور این دستور را تایید کرده‌اند.

شبکه خبری طلوع‌نیوز ضمن توییت خبری در این باره گفته است که طالبان از آنها خواسته است تا پس از این مجریان زن همه شبکه‌های دیداری موبی گروپ (Moby Group)، که شامل شبکه خبری طلوع هم می‌شود، چهره‌هایشان را هنگام ظاهر شدن در تلویزیون بپوشانند.

شبکه خبری طلوع‌نیوز گفته است که نمایندگانی از وزارت امر به معروف و نهی از منکر و وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان این دستور را اعلام کرده‌اند و گفته‌اند که دستور طالبان حکم قطعی بوده و قابل مذاکره نیست.

محمدصادق عاکف، سخنگوی وزارت عدلیه طالبان به بی‌بی‌سی گفت که این تصمیم دو هفته پیش گرفته شده است، اما رسانه‌ها هنوز آن را عملی نکرده‌اند.او گفت که روز چهارشنبه ۲۷ ثور/اردیبهشت با رسانه‌ها جلسه ویژه‌ای داشتند و به توافق رسیدند. آقای عاکف به لزوم پوشاندن چهره و "نقاب" توسط خبرنگاران زن اشاره نکرد، اما گفت که حجاب یک وظیفه شرعی است و همه باید آن را رعایت کنند.

اسکندر کرمانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل با چندتن از مقام‌های وزارت "امر به معروف و نهی از منکر" در گشت‌زنی آنها در شهر کابل همراه شده است. در جریان این گشت‌زنی که برای تفتیش پوشش زنان انجام می‌شد، محمد فاتح، یکی از مقام‌های طالبان به خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که" این فرمان وزارت امر خداست. چهره دلیل اصلی فساد اخلاقیست. اگر چهره پوشیده نباشد، حجاب چه معنی دارد؟".
"زنان در حال حذف شدن"
شماری به دستور تازه طالبان مبنی بر پنهان کردن چهره گردانندگان زن واکنش نشان داده‌اند. یلدا علی، مجری برنامه "بامداد خوش" در شبکه خصوصی طلوع‌نیوز در ویدئوی کوتاهی چهره‌اش را پنهان می‌کند و نوشته است:" یک زن در حال حذف شدن به دستور امر به معروف ازین پس قرار است، به این شکل ظاهر شویم.". ویدئوی یلدا علی به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

سیمرا حمیدی که برای سازمان عفو بین‌الملل کار می‌کند با اشاره به دستور جدید طالبان مبنی بر پوشاندن چهره مجریان زن نوشته است: "جامعه جهانی همچنان نشسته و تماشا می‌کند، شرم‌آور است."
پوشش مجری تلویزیون شبکه خصوصی شمشاد بعد از دستور جدید طالباندستورات زن محور طالبان
زمانی که حکومت طالبان قدرت را به طور ناگهانی به دست گرفت، وعده آزادی‌های فردی در قالب شریعت را داد. اما به طور تدریجی در چند هفته گذشته، طالبان گام به گام آزادی‌های زنان را محدود و محدودتر کرد.

دستور پوشاندن چهره مجریان زن، تازه‌ترین موردی از راهنمودها برای زنان است که حکومت طالبان به سرعت در هفته‌های گذشته یا به طور مکتوب یا هم به شکل شفاهی صادر کرده‌اند.

هفته گذشته طالبان حجاب را در افغانستان اجباری اعلام کردند و عکس‌هایی از پوشش مورد نظر این گروه به زنان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

طالبان اعلام کرد که زنان بدون محرم نمی‌توانند به مسافرت بروند، دختران بالاتر از کلاس ششم در بخش بزرگ کشور اجازه رفتن به مکتب را ندارند، به ادارات دولتی دستور داده شد که زنانی حجاب "اسلامی" نداشته باشند، اجازه ورود به ادارات دولتی را ندارند.

همچنین گزارش‌هایی از هرات منتشر شد که طالبان به طور شفاهی به آموزگاران نهاد‌های آموزش رانندگی در هرات گفته اند تا به زنان مجوز رانندگی ندهند. موردی که طالبان آن را تکذیب کردند.
شمار زنان معترض با گذشت زمان کمتر و معدودتر شده استاعتراض‌های زنان
زنان در ۹ ماه گذشته همواره در برابر گروه طالبان به خیابان‌ها آمده و برای اعاده حقوق ابتدای‌شان اعتراض کردند. نخستین اعتراض‌ها در هفته‌های نخست روی کار آمدن طالبان با حضور صدها زن در خیابان‌های کابل برگزار شد.

زنان به چهره اصلی اعتراض و مقاومت علیه طالبان مبدل شدند. اما بعدتر شماری از فعالان حقوق زن از سوی طالبان ربوده شد و چندین روز بدون خبری از آنها نگهداری شدند. طالبان از ربوده شدن این فعالان اظهار بی‌خبری می‌کرد.

بعد از صدور دستور حجاب اجباری مشخص شده طالبان هم شماری از زنان اعتراض کردند.

جامعه جهانی به شمول آمریکا تاکید داشته‌اند که تامین روابط میان دولت طالبان و جامعه جهانی، دسترسی طالبان به ذخایر ارزی مسدود شده، منوط بر رعایت حقوق بشر و به ویژه رعات حقوق زنان است.
+1
رأی دهید
-17

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.