اردوغان: سوئد بدون تحویل دادن «تروریست ها» توقع حمایت ما از عضویتش در ناتو را نداشته باشد

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت گفت سوئد نباید توقع داشته باشد که بدون تحویل دادن «تروریست‌ها» ترکیه از درخواست آن کشور برای عضویت در ناتو حمایت کند.

او افزود که نمایندگان سوئد و فنلاند برای قانع کردن ترکیه به حمایت از درخواست آنها برای عضویت در ناتو لازم نیست به آنکارا بیایند.

دولت‌های سوئد و فنلاند روز چهارشنبه درخواست رسمی برای پیوستن به ناتو را ارائه دادند. انتظار می‌رود که روند بررسی و پاسخگویی به این درخواست به رغم مخالفت ترکیه فقط چند هفته طول بکشد. دلیل اصلی این تصمیم تاریخی دولت‌های سوئد و فنلاند که در دوران معاصر همواره بی‌طرف بوده‌اند تغییرات ژئوپلیتیک و افزایش تهدیدهای امنیتی تحت تاثیر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است.

ترکیه مدعی است که کشورهای سوئد و فنلاند پناهگاه افرادی هستند که با گروه‌هایی که به زغم آنکارا «تروریست» قلمداد می‌شوند، ارتباط دارند.

اشاره ترکیه به حزب کارگران کردستان( پ‌کاکا) و هواداران فتح الله گولن است که آنکارا آنها را مسئول کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می‌داند.

آقای اردوغان در بخشی از سخنرانی خود خطاب به فراکسیون پارلمانی حزب حاکم عدالت و توسعه گفت: «ما نیز حساسیت‌های امنیتی نظیر حفاظت از مرزهای خود در برابر حملات گروه‌های تروریستی داریم.»

آقای اردوغان گفت کشورهای عضو ناتو هیچ‌گاه از مبارزه حکومت ترکیه با گروه‌های مسلح کرد از جمله یگان‌های مدافع خلق در کردستان سوریه حمایت نکرده‌اند.

نیروهای کرد سوریه در سال‌های اخیر متحد اصلی آمریکا در مبارزه با گروه «خلافت اسلامی» در نواحی شمالی و شرقی سوریه بوده‌اند ولی آنکارا مدعی است که این نیروها با حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) ارتباط نزدیکی دارد و آنها را «تروریست» قلمداد می‌کند.

رییس جمهوری ترکیه افزود: «توسعه ناتو فقط متناسب با احترام به حساسیت‌های امنیتی ترکیه برای ما معنی دارد.»

رادیو تلویزیون دولتی ترکیه روز دوشنبه گزارش داد که دولت‌های سوئد و فنلاند درخواست آنکارا برای استرداد ۳۳ نفر را رد کرده اند.

آقای اردوغان افزود: «شما تروریست‌ها را به ما تحویل نمی‌دهید ولی از ما می خواهید که از تقاضای شما برای عضویت در ناتو حمایت کنیم؟ ناتو یک پیمان و یک نهاد امنیتی است. بنابراین ما نمی‌توانیم با زدودن معیارهای امنیتی در این پیمان موافقت کنیم.»

رییس جمهوری ترکیه با استناد به ارسال اسلحه از سوی آمریکا برای نیروهای کرد سوریه هم‌پیمانان خود در ناتو را به حمایت از «تروریسم» متهم کرد. حمایت نظامی از کردهای سوریه برای مبارزه با گروه «خلافت اسلامی» یکی از اختلافات مهم آنکارا با آمریکا و سایر قدرت‌های غربی است.

قدرت‌های غربی از طرح ترکیه برای ایجاد یک «منطقه امن» در شمال خاک سوریه و اسکان حدود یک میلیون از مهاجران سوری در این منطقه حمایت نکردند. دولت ترکیه در یک عملیات نظامی با کمک شورشیان سوری مورد حمایت خود بخشی از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را تصرف کرد و هنوز این مناطق را تحت کنترل دارد.

آقای اردوغان از اعضا ناتو خواست از عملیات «مشروع و اخلاقی» ترکیه در شمال سوریه از جمله طرح ایجاد «منطقه امن» حمایت کنند و یا حداقل مانع‌تراشی نکنند.

او تاکید کرد که ترکیه با درخواست عضویت در ناتو از سوی کشورهایی که آنکارا را تحریم کرده‌اند مخالف است. کشورهای سوئد و فنلاند در پی عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه علیه نیروهای کرد در سال ۲۰۱۹ فروش اسلحه به ترکیه را ممنوع کردند.

رهبران ناتو و مقامات آمریکایی در روزهای اخیر ابراز اطمینان کرده‌اند که در نهایت دولت ترکیه مانع عضویت سوئد و فنلاند در ناتو نخواهد شد.

سخنگوی آقای اردوغان نیز روز شنبه گفت که ترکیه در را به روی پذیرش عضویت این دو کشور در ناتو نبسته است ولی خواستار مذاکره به خصوص در مورد سرکوب فعالیت‌هایی است که از نظر آنکارا اقدامات تروریستی قلمداد می‌شود.
+22
رأی دهید
-93

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  خردوغان همیشه منتظر این فرصت‌ها ست که کرمش رو بریزه والا خودش هم می‌دونه کسی برا نشخوار کردنش تره هم خورد نمیکنه. تازه یادش رفته که بخاطر پس کشی که در مورد کردها براه انداخته بود حرف دک کردنش از ناتو پیش اومده بود. یک حکومت فاشیستی فرصت طلب با مردمانی به شدت کودن و تابع افکار فاشیستی دولتشون.
  12
  52
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  اینها سیاستمدارند یا لات و عربده کش
  9
  36
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۲
  ۴۴
  خردگرا - برن، سوییس

  بازم این عندوغان جو گیر شد، عجیب تو هپلوت جفتک میزنه، مردیکه تو برس به داد کشورت که داری میشی جمهوری اسلامی ، البته هستی از مدله کراواتیش. ببینید ترکیه به چه وضعیتی دچار شده که در کمپهای پناهندگی در اروپا پر از ترکها و کردهاست.بنزین لیتری ۲۲ لیر، مواد خوراکی ۷۰ درصد رشد قیمت داشتن. تنها مردمانی که هیچ گاه نتونستم ازشون چیزه مثبت ببینم همین ترکهای ترکین، ملتی به شدت خنجر از پشت زن و شارلاتان. البته کردها همیشه قابل احترامن به خاطر ریشه ایرانیشون.
  10
  35
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  خردوغان و پان ترکهای ضد انسان و بشدت نزادپرست از هر فرصتی برای دریدن و چاپیدن ملتها بمانند اجداد عثمانیشون استفاده می کنن!بی خود نیست که اروپا هر گز به شما ترکان عثمکانی اعتماد نکرد و عملن راه تون نمیدن به بازی های بزرگ!چون بشدت از درون بیگانه هستین با انسانیت و دموکراسی!
  6
  28
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
  ۴۴
  Yashar-azar - لندن، انگلستان

  منافع کشورش را در رده اول قرار داده چزی که حاکمان ایران نمیکنند, آب یخ سوزش را کاهش می‌دهد .
  33
  10
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  منظورش از تروریستها رهبران کرد هستند، چون انها کرد رو برسمیت نمیشناسند البته میشناسند اما بشکل ترک کوه، اتاتورک کردها رو ترک کوهی نامید تابدین شکل بگه انها ترکن ، نه کرد. ولی زیرزمیی شد و پ ک ک بوجود امد.شمایه قوم رو نفی کنی بدتر زیرزمینی میشه.تنها کشوری که این مشکل رو نداره ایرانه،ترکهاوکردهاولرها مهاجرت کردن تهران،در امیختند با اززدواج و مهاجرت.
  4
  14
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر کس در دنیای امروز دنبال عقاید مذهبی در 1000 و 2000 و 3000 سال پیش میرود حتما مشکل شعور دارد
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  اردواُلاغ بیشتر سوزشش از این هست که سالها پشت در اتحادیه اروپا باقی مونده و عاقبت هم بخاطر افکار و رفتار دیکتاتوری و جفنگ‌های خرکیش راهش ندادند !! حقش هست که اعضای ناتو یه تیپا بزنن در آقا دائیش و از ناتو بندازنش بیرون .
  5
  22
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  [::Yashar-azar - لندن، انگلستان::]. منافع آن بخش از قوم و قبیله خودش که به اسلام مدل اخوان المسمین هم وفادارند, را در رده اول قرار داده, و دنبال سرکوب مخالفانش حتی در خارج از ترکیه است. نه منافع مردم کشورش.
  6
  15
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  هه هه! خودت تا دیروز دنبال موشکهای روسی بودی، حالا شدی سنخنگوی ناتو!؟ قارداش! مخالف تو رو پناهندگی داده. حالا شما مثلا در دفاع از سوئد شرکت نمیکنی؟ سوئد هم میگه به کارخونه سمت چپ رییس ولوو!
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  اصل موضوع که پناه دادن به تروریست‌ها در سوئد هست رو فراموش کردید و چسبیدید به اردوغان. خوب بابا راست میگه مرتیکه .سوئد بهشت جنایتکاران و تروریست‌ها و تجزیه طلبها شده و دم از آزادی و حقوق بشر هم میزنه
  16
  4
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  شخصا از اردوغان و خانواده دزد و لچک به سرش هیچوقت خوشم نیامده ، اما باید قبول کرد که سیاستمدار زرنگی است ، از آب گل آلود ماهی می‌گیرد ، و از تمامی بحران ها و جنگ ها هم سود میبرد ، سویدن و المان بارها او را تحقیر کردند ، اکنون داره با اسکاندیناوی بازی میکنه ،
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.