معاون سازمان محیط زیست: توله سوم یوزپلنگ ایران هم آسیب‌دیده، امیدواریم زنده بماند

مهر نیوز: معاون سازمان محیط زیست علت اصلی مرگ دومین توله ایران را شیر بی‌کیفیت عنوان کرد و گفت: تمامی شیر‌ها به دلیل مسائل تحریم‌ها مستقیماً قابل خرید نیست و همین‌ها باعث شد توله دوم را از دست دهیم.

 مهر نوشت: معاون سازمان محیط زیست گفت: توله سوم یوزپلنگ ایران هم آسیب‌دیده، امیدواریم زنده بماند / دانش و تجربه این کار را نداشتیممعاون سازمان محیط زیست علت اصلی مرگ دومین توله ایران را شیر بی‌کیفیت عنوان کرد و گفت: تمامی شیر‌ها به دلیل مسائل تحریم‌ها مستقیماً قابل خرید نیست و همین‌ها باعث شد توله دوم را از دست دهیم.

حسن اکبری با تشریح دلایل مرگ دومین توله یوزپلنگ ایران گفت: پس از اینکه در عادت دفع یکی از توله‌ها اشکال پیش آمد، بلافاصله یکی از متخصصان داخلی به آنجا منتقل شد و توله را ویزیت کرد. متأسفانه مسیر محل نگهداری توله‌ها تا نزدیک‌ترین دامپزشکی فاصله قابل توجهی دارد.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه در ادامه این توله برای اقدامات درمانی تکمیلی به تهران منتقل شود که متأسفانه در مسیر تلف شد، گفت: در کالبدگشایی انجام شده یبوست زیاد در دستگاه گوارش و لخته‌هایی از شیر‌های مصرف شده در دستگاه گوارش وجود دارد.

وی با بیان اینکه فرضیه‌های اولیه این است که شیر کیفیت مناسب نداشته و اقدامات تکمیلی در حال انجام است، اظهار کرد: شیر با کیفیت برای این گونه خاص در کشور نداریم و تمامی شیر‌ها به دلیل مسائل تحریم‌ها مستقیماً قابل خرید نیست و همین‌ها باعث شد توله دوم را از دست دهیم.

اکبری با بیان اینکه توله سوم متأثر از شیر آسیب‌دیده و الان وضعیت بهتری دارد و تحت درمان است و امیدواریم زنده بماند، گفت: یوزپلنگ گونه خاصی است و دانش آن را نداریم و طبیعتاً باید از دامپزشک‌های خارج از کشور کمک بگیریم و قرار بود اوایل هفته پیش رو به ایران بیایند و کار درمانی انجام شود.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه در آموزش و تأمین واکسن‌های لازم و شیر مورد نیاز مشکل داریم، عنوان کرد: از ابتدا در مصاحبه‌ها گفته‌ام که فکر نکنیم سازمان محیط زیست باید تمام انرژی خود را روی این تکثیر بگذارد؛ چرا که در نهایت این تکثیر باغ وحشی است، اما اصل کار ما در زیست گاه است.

وی با تاکید بر اینکه اولویت اصلی ما باید روی زیست‌گاه باشد، گفت: اگر تمام انرژی و هزینه روی این موارد بگذاریم طبیعتاً بر حفاظت آسیب وارد خواهد شد.

اکبری با تاکید بر اینکه تجربه این کار در کشور نبوده و از ظرفیت‌هایی که در کشور بوده استفاده شده است، گفت: قطعاً زمانی که تجربه کسب می‌شود این خطا‌ها کم می‌شود. در خصوص یوز آسیایی در دنیا تجربه وجود ندارد. توله‌های زیادی در آفریقای جنوبی کشته شده که کار تکثیر را در شرایط نیمه اسارت انجام می‌دهند.

معاون سازمان محیط زیست در پایان گفت: بخشی از خطا‌ها را می‌پذیریم و تجربه این کار را نداشتیم.
+4
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  مملکت همه اش ایشالله ماشالله شده.
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
  ۵۵
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  شیر بی کیفیت دیگه چیه!!؟ شیر فاسد به خورد حیوان دادید معلوم نیست چرا! یعنی از دوزار پول شیر خوراک این حیوان هم نمی توانید بگذرید؟. بعد هم میگه فاصله تا دامپزشکی دور بود و حیوان در راه تلف شد!! مگر از این حیوان کجا نگهداری میشد؟ قصابی؟ این حیوان میبایست از اول تحت نظر دامپزشک مخصوص حیوانات وحشی و گربه سانان نگهداری میشد!
  1
  17
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۲
  ۴۲
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  بنده که قبلا عرض کرده بودم، توله سوم هم خواهد مرد. مسئله تخصص و دانش خالی نیست. مدیریت هم مطرح است و از آن بالاتر به قول امیر کبیر اداره مملکت به توصیه عمه و خاله نمی‌شود. بروید و میزان سواد، تخصص و مدیریت مسؤلین سازمان محیط زیست را بررسی کنید تا به میزان پفیوز سالاری در کل مملکت گل و بلبل ما دست پیدا کنید
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.