خامنەای مجددا تلاش برای افزایش جمعیت را «فریضه» ضروری خواند

دویچه وله: در حالی کە گفتە می‌شود ١٠ میلیون خانوار ایرانی زیر خط فقر زندگی می‌کنند، علی خامنەای، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر بر ضرورت افزایش جمعیت تاکید کرد و گفت کە تلاش برای "افزایش نسل" از ضروری‌ترین "فرائض" مسئولان و مردم است.

علی خامنەای، رهبر جمهوری اسلامی، تلاش برای "افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی" را  یکی از ضروری‌ترین "فرائض" مسئولان و مردم نامید.

به گزارش رسانه‌های ایران، خامنەای در پیامی کە روز چهارشنبه ٢٨ اردیبهشت، در نخستین نشست ستاد ملی جمعیت، توسط رئیس این ستاد خوانده شد، از "فعالان حوزه جمعیت" تشکر کرد و از مسئولان خواست در کنار تدابیر قانونی، به فرهنگ‌سازی در فضای عمومی و نظام بهداشتی اهمیت دهند.

رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود افزایش نسل را چاره‌جویی برای "نجات کشور" از آینده‌ "هولناک پیری جمعیت" دانسته است.

خامنەای بدون اشارە به اسم شخص یا جریانی، احتمالا در پاسخ به منتقدان خود گفتە است: «کاوش‌های صادقانه‌ علمی نشان داده است که این سیاست را می‌توان با پرهیز از همه‌ آسیب‌های محتمل یا موهوم پیش برد و آینده‌ کشور را از آن بهره‌مند ساخت.»

از سوی دیگر، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در نشست ستاد ملی جمعیت، گفتە است کە همه دستگاەها مسئول اجرای "قانون جمعیت و تعالی خانواده" هستند. او همچنین گفتە کە پرداخت تسهیلات بانکی برای فرزندآوری هرچە زودتر اجرایی شود.

این اولین‌بار نیست کە خامنەای چنین مواضعی مطرح می‌کند. او در سال ١٣٩٣ سیاست کنترل جمعیت در دهه ۱۳۷۰ و ۱۳۸۰ شمسی را اشتباه قلمداد کرد و با "استغفار" از این رویکرد، از قوای سه گانه و زیرمجموعه‌های آنها خواست به قصد رشد "اقتدار ملی" برای افزایش نرخ رشد جمعیت بکوشند. او تاکید کرد که جمعیت ایران باید به ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون نفر برسد.

رهبر جهوی اسلامی در یک ابلاغیە ١٤ مادەای، سیاست‌های مورد نظر خود برای افزایش جمعیت ایران را منتشر کرد. در ابلاغیه خامنه‌ای بر مواردی چون افزایش نرخ باروری، کاهش سن ازدواج و تسهیلات بیشتر برای مادران باردار تاکید شدە بود.
مسئولان ایران پیش‌بینی می‌کنند کە جمعیت سالمندان ایران تا دە سال آینده از ١٠درصد در حال حاضر، به ٢٠درصد برسددر طول این سال‌ها حکومت ایران برای مقابله با کاهش نرخ رشد جمعیت، سیاست‌های دستوری را پیش گرفته است، از جمله ممنوع کردن وسایل پیشگیری از بارداری رایگان و نیز ممنوع کردن جراحی‌های جلوگیری از بارداری.

این در حالی است که کشورهای دیگر در این زمینه سیاست‌های تشویقی را پیش می‌گیرند، از جمله اعطای بسته‌های کمک مالی به ازای هر فرزند، امکانات بهتر کار برای والدین و نیز بهبود کلی شرایط اقتصادی؛ چیزی که در شرایط کنونی ایران هیچ چشم اندازی برای آن وجود ندارد.

در حالی کە در طول هشت سال گذشتە خامنەای بر افزایش جمعیت ایران تاکید کردە است، این سیاست مقبولیت‌ عمومی نداشتە است.

از جهتی وضعیت اقتصادی ایران به شدت متزلزل‌تر شدە است و به گفتە نهادهای ناظر و اقتصاددانان، نزدیک به نیمی از جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی موجود، پاسخ‌گوی نیاز جمعیت فعلی هم نیست.

روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، دی ماه سال گذشتە در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با انتقاد از لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفتە بود کە در حال حاضر ١٠ میلیون خانوار در ایران، زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
+5
رأی دهید
-136

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خانواده ات رو بیار زحمتش رو بکشیم برات پس بندازیم
  3
  24
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۲
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  این واقعا خرفت شده نون این ملت رو نمیتونه تامین کنه میگه جمعیت زیاد بشه؟
  3
  24
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۳
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  خامنه ای می داند دیگر خواستهایش در بین مردم اعتبار ندارد و هرچه از مردم بخواهد مردم به گفته خامنه ای عمل نمیکنن و ضد خواسته اش انجام میدهند به همین خاطر از مردم میخواهد بیشتر فرزند اوری کنن . خامنه ای از خدایش میخواهد تا جمعیت مردم در ایران کم شود تا او و طرفدارشان بهتر بتوانن مردم را کنترل کنن.
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲
  ۳۴
  mojtaba1010 - لندن ، انگلستان
  مهم نیست فرمایش چه شخصی میباشد ولی این نظریه ، نظریه کاملا تخصصی ، بجا و کاملا درست و پسندیده میباشد . بزرگترین درد و رنج یک جامعه سیاسی کردن هر چیز و هر کس ، تخریب نظریات کاملا کارشناسی شده آنهم با استفاده از کلمات تحریک کننده یا تخریب کننده و از قول رجال سیاسی میباشد . افزایش جمعیت کارآمد و تخصصی پدیده‌ای میباشد که اگر مولدو تولید کننده قدرت نمایی نیست مطمن باشید ایجاد کننده تعیین کننده دنیایی آینده و مولد اقتصاد نوین در عرصه های علوم نوین و کاربردی بوده، هست و خواهد بود . نظریات کارشناسی شده و تخصصی هیچ دلیلی ندارد که مورد تایید یا تخریب یک مشت شیاد ، کلاهبردار و بیسواد عامی قرار بگیرد چون این حضرات از بیسوادی و لوپن بودن بعضی مردم و قشرهای بیسواد و جاهل استفاده می‌کنند در واقع منبه درآمد این حضرات استفاده از مطالب و منابع منفی میباشد نه منابع و مطالب مثبت و اصولا اهل فلسف بازی، بازی با کلمات و استفاده از احساسات مردم می‌باشند. این نظریه آینده نگری و فرانگری میباشد که در دید و شناخت هر کسی نبوده و نخواهد بود .
  0
  0
  شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.