اتحادیه اروپا: روسیه حمله کند از سوئد و فنلاند دفاع می‌کنیم

جوزف بورل می‌گوید که اتحادیه اروپا آماده دفاع از سوئد و فنلاند است.یورونیوز: به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این اتحادیه آماده دفاع از فنلاند و سوئد در صورت حمله روسیه است، حتی در فاصله‌ای که منتظر پیوستن به ناتو است.

جوزپ بورل روز گذشته از تصمیم نهایی دو کشور شمال اروپا برای درخواست عضویت در ناتو دراستقبال کرد.

هنگامی که خبرنگاری از بورل پرسیده شد که آیا ماده ۴۲.۷ معاهدات اتحادیه اروپا در صورت حمله به فنلاند و سوئد فعال می شود یا خیر، بورل به صراحت گفت: «اگر دولتی در قلمرو خود مورد حمله قرار گیرد، اگر حمله‌ای نظامی به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا صورت گیرد، این کشور می تواند از دیگران بخواهد که به آن کمک کنند و بقیه موظفند با تمام امکانات این کار را انجام دهند. نه کمتر و نه بیشتر»

ماده ۴۲.۷ معاهده لیسبون اتحادیه اروپا به اصطلاح بند همبستگی و همپیمانی کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که می گوید اگر یک کشور عضو قربانی تجاوز مسلحانه به قلمرو خود شود، سایر اعضای اتحادیه «الزما باید با تمام ابزار» به کشور قربانی کمک کنند.

بریتانیا نیز هفته گذشته با امضای پیمانی با سوئد و فنلاند به این دو کشور تضمین‌ داد که در صورت حمله به این دو کشور بریتانیا از آنها حمایت کند.
اما خطر حمله روسیه به این دو کشور چقدر واقعی است؟
از نظر فابریس پوتیه، تحلیلگر سیاسی در راسموسن گلوبال، پوتین در حال حاضر خیلی نگران این موضوع نیست.

پوتیر به یورونیوز گفت: «مسکو به روشنی رویکردی ملایم نسبت به این موضوع اتخاذ کرده است. البته که آنها آشکارا گفته اند که از این موضوع ناراضی هستند. آنها در ابتدا تهدید کرده بودند که اقدامات نظامی انجام خواهند داد، اما نتیجه این شد که آنها تصمیم سیاسی را پذیرفته اند.چیزی که من فکر می‌کنم پوتین نخواهد پذیرفت و یک خط قرمز برای روسیه خواهد بود این است که ناتو نیرو و سیستم‌های دفاعی در این دو کشور مستقر کند.»

اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرده است که ۵۰۰ میلیون یورو دیگر به ارتش اوکراین کمک مالی می‌کند. به این ترتیب ارزش کل کمک‌های نظامی این اتحادیه به اوکراین به ۲ میلیارد دلار می‌رسد.

اوکراین می‌تواند با این مبلغ  سلاح و تجهیزات مورد نظر خود را برای مبارزه  خود علیه تهاجم روسیه تهیه کند.
+57
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  یکی نیس به این زلنسکیه ک.....ل بگه آخه زپلشکی آخه زرشک !!!نونت نبود آبت نبود با دم شیر بازی کردنت چی بود تو که داشتی راحت تئاتر تو بازی می کردی به همجنسبازیتم که راحت می رسیدی دیگه این همه مردمو چرا آواره کردی این همه جوونو کشتی
  26
  12
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۲
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  شیرت که شیر گر و بی‌ یال و کوپال شد. قرار بود. دو روزه تمام شود. همه هم که زن زلنسکی را غنیمت جنگی می‌‌دانستید. دعوا داشتید. سهم کی‌ است، درد شما را درک می‌‌کنم. علی‌ ماند و حوضش. پای منبر دوباره .قصه حوری در بهشت و یک دست در شورت
  4
  7
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۴
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  روس ربطی به فنلاندنداره، روس واوکراین جنگ قومیتی هست روسی زبانان شرق اوکراین باوکراینی زبان، البته قبلا کل اروپا جنگ بودبین اقوام یا اتنیسیتی، اروپا معروفه به قاره خون، ناپلئون وقتی که شکست خورد،توی تبعید شروع کرد به نوشتن تا چیزی یادگار بزاره،اکثراین فلاسفه مثل ماکیاول وسلنااینطور بودن اخر عمری وقتی توی بدبختی افتادن، نوشتن تاایندگان از انهایادکنن به بزرگی، وگرنه توی قدرت نمینوشتن. ناپلیون اماوقتی بدبخت شدتوی تبعید نوشت اروپابایداتحادیه بشه ،همینطور هم شد،اتحادیه شد مرزها رو برداشتن شینگن شد همه قاطی شدند حالا معجونی شده از همه قوم ها.تا شعله قومیت گرایی وجنگ در اروپاخاموش بشه، ایران هم همینطور تمام قومیتهاقاطی شدن از روستا امدن تهران قاطی شدن بعدانقلاب بخصوص ،ولی اتاتورک کردها رو ترکهای کوهی نامیدجداکرد،همینطورافغانستان جنگ بین هزاره وپشتو ، لبنان و سوریه همه ،بجز ایران و شینگن
  2
  0
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.