اپلیکیشن جدید بریتانیا برای کمک به شناسایی جاسوسان آنلاین

بی بی سی: دولت بریتانیا اپلیکیشن جدیدی را راه‌اندازی کرده است تا مانع به دام افتادن افراد در تله جاسوسان خارجی شود.

سازمان اطلاعات امنیت داخلی بریتانیا (اِم‌آی۵) می‌گوید ۱۰ هزار شهروند بریتانیایی از طریق پروفایل‌های جعلی در رسانه‌های اجتماعی مانند لینکدین و فیسبوک هدف قرار گرفته‌اند.

به گفته این سازمان، جاسوسان به دنبال جلب و فریب افراد برای گرفتن اطلاعات حساس هستند.

اپلیکیشن "اول بسنج بعد پیوند بگیر" (Think Before You Link) به مردم کمک می‌کند تا موارد مشکوک را بین کسانی که با آنها ارتباط برقرار می‌کنند، تشخیص دهند.

این که جاسوسان به افرادی که به اطلاعات حساس دسترسی دارند نزدیک می‌شوند، مسئله جدیدی نیست، اما دنیای آنلاین این امکان را فراهم کرده است که این اتفاق در مقیاس بزرگ و از راه دور صورت بگیرد.

جاسوسان دیگر نیازی ندارند در یک کنفرانس یا هنگام صرف قهوه به افراد نزدیک شوند و سر صحبت را باز کنند. آنها حالا می‌توانند از طریق یک پروفایل جعلی آنلاین برای جذب افراد وارد مکالمه شوند.

جاسوسان در ابتدا ممکن است فقط درخواست اطلاعاتی را بکنند که حساسیت کمتری دارند، ولی بعدتر که افراد احساس نزدیکی و آشنایی کردند، سراغ اطلاعات حساس می‌روند.
روش‌هایی که جاسوسان با افراد ایجاد ارتباط می‌کنند
دولت بریتانیا مجموعه‌ای از پژوهش‌های موردی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد جاسوسانی که به دنبال اطلاعات حساس هستند، چگونه به افراد نزدیک شده‌اند.

یکی از این موارد، یک کارمند سابق دولت با جواز صلاحیت امنیتی بود که نامش فاش نشده است. با او به صورت آنلاین از طریق یک سایت شبکه‌سازی و ارتباط گیری حرفه‌ای تماس گرفته شد و بعد از آن او برای شرکت در جلسات این شبکه به یک کشور خارجی سفر کرد.

طی دوره‌ای شش ماهه، یک "سیستم ارتباطی مخفی" در اختیار افراد این شبکه قرار گرفت و از آنها خواسته شد تا اطلاعات حساس دولتی را ارائه کنند.

این مورد به عنوان یک نمونه از تهدید فزاینده ارتباط گیری آنلاین توسط جاسوسان خارجی مطرح می‌شود.

در مثالی دیگر، فردی که تظاهر می‌کرد در یک اندیشکده کار می‌کند، با یک کارمند دولتی تماس گرفت که صلاحیت امنیتی او تایید شده بود.

کارمند دولت با وجود تردیدها، این پروفایل را واقعی فرض کرد، چون به نظر می‌رسید که هر دو یک فرد مشترک را می‌شناسند. بعدتر این ارتباط منجر به یک سری پیام‌ها و پیشنهاد یک مشاوره تجاری شد.
مقامات بریتانیا می‌گویند که شمار این تماس‌ها به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ سازمان ام‌آی۵ می‌گوید ۱۰ هزار مورد را در سال گذشته در سراسر کشور شناسایی کرده است.

کن مک‌کالوم، مدیرکل ام‌آی۵ گفته است "جاسوسان خارجی فعالانه برای ایجاد ارتباط با کسانی تلاش می‌کنند که در دولت، در تجارت فناوری پیشرفته و در دانشگاه‌ها مشغول به کار هستند".

اپلیکیشن "اول بسنج بعد پیوند بگیر" از کسانی حمایت می‌کند که احتمالا هدف این نوع ارتباط گیری هستند. این اپلیکیشن به آنها کمک می‌کند تا بتوانند پیش از قبول یک تماس ناشناس آنلاین، بررسی‌هایی را به صورت دیجیتالی انجام دهند.

اگرچه نام کشوری به طور مستقیم ذکر نشده، اما اغلب چین به عنوان عاملی مطرح می‌شود که پشت بسیاری از این فعالیت‌ها قرار دارد.

هدف اصلی این اپلیکیشن کمک به مقامات دولتی و کسانی است که در صنایع حساس هستند، اما همه افراد در بریتانیا می‌توانند آن را به صورت رایگان دانلود کنند.
'تملق و چاپلوسی برای فریب'
این اپلیکیشن که با کمک دانشمندان علوم رفتاری طراحی شده است، از کاربران می‌خواهد با طرح یک مجموعه سوال برای خود، جعلی یا واقعی بودن هویت فردی را که با آنها تماس گرفته ارزیابی کنند.

از جمله نکاتی که می‌تواند توجه کاربران را جلب کند این است که حواس‌شان به تملق و چاپلوسی باشد و همین طور پیشنهادهایی که بسیار جذاب و دور از واقعیت به نظر می‌رسند.

در سایت این اپلیکیشن آمده است که کاربران در صورت شناسایی هر مورد حتی می‌توانند "جایزه و گواهینامه دریافت کنند و با تیم امنیتی خود به اشتراک بگذارند".

این اپلیکیشن همچنین دارای یک جستجوگر تصاویر در جهت معکوس است تا تصاویری که ممکن است از سایت‌های دیگر برداشته شده‌اند را شناسایی کند، چرا که این اغلب یک علامت اصلی از هویت‌های جعلی است.

این اپلیکیشن پاسخ‌های کاربران به سوالات را تجزیه و تحلیل می‌کند و سپس می‌گوید که آیا پروفایل فرد ارتباط گیر پرخطر، با خطر متوسط، یا کم‌خطر است.

اگر نتیجه ارزیابی در مورد میزان خطر متوسط یا بالا باشد، به کاربر توصیه می‌شود که آن را گزارش کند.
این اپلیکیشن به داده‌ها و اطلاعات جاسوسان دسترسی ندارد و نمی‌تواند پاسخ قطعی و صریحی هم ارائه دهد، بلکه برای برجسته کردن خطرات طراحی شده است.

همچنین بعید است که این اپلیکیشن در مقابل کارکشته‌ترین جاسوسان، که عمدتا هم از هویت‌های واقعی به جای جعلی استفاده می‌کنند، کارا و موثر باشد.

در آینده هم احتمالا توانایی شناسایی جاسوس‌های جعلی بسیار سخت‌تر شود، چرا که دولت‌ها از هوش مصنوعی و اپلیکیشن‌های "جعل عمیق" (دیپ فیک) برای ایجاد هویت‌ها استفاده خواهند کرد.

این اپلیکیشن، جدیدترین اقدام "مرکز حفاظت از زیرساخت‌های ملی" بریتانیا (سی‌پی‌اِن‌ای) در کمپین "اول بسنج بعد پیوند بگیر" است.

استیو بارکلی، وزیر ارشد امنیت سایبری بریتانیا، می‌گوید که پروفایل‌های جعلی در "مقیاس صنعتی" ایجاد می‌شوند: "بنابراین بسیار مهم است که ما تمام تلاش خود را برای حفاظت از خود و اطلاعات خود بکار گیریم، و اطمینان حاصل کنیم کسانی که به صورت آنلاین با آنها ارتباط برقرار می‌کنیم، هویت‌شان همان است که ادعا می‌کنند. این اپلیکیشن جدید ابزار مهمی در راستای این تلاش خواهد بود".
+7
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  mojtaba1010 - لندن ، انگلستان
  حالا خلافکاران و جاسوسان نفوذی در داخل دستگاهای امنیتی و فاسد خود پلیس انگلیس را چه کسی کنترل یا ردگیری می‌کند؟!! در هر سال آمار فساد پرونده یک مشت لات و لختی و ولگرد بی سرپا که جذب اینگونه نهادها و سیستمهای امنیتی می‌شوند در دادگاه‌های این کشور بررسی و با اخراج این لجن زادگان ..... در دادگاه البته بعد لز نابود کردن زندگی دیگران و به لجن کشیدن مردم و مهاجرین مواجه می‌شوند، قربانیان فساد دستگاهایی اطلاعاتی و امنیتی در این کشور چه فیزیکی چه سناریو سازی بسیار بالاست و آمار فجایع این حضرات نفوذی که شامل بسیاری از کشورها هم می‌باشند دست کمی از خلافهای رایج در این کشور ندارد ، حضرات یا در حال نابودی زندگی دیگران می‌باشند صد البته با مخفی کردن جای پای فساد خویش یا در حال سنگ اندازی و ایجاد فشار روحی و روانی و جنگ روانی به دیگران که یک مشت زاده و هرزه خیابانی نام آن را شکنجه بدون خونریزی نامیده‌اند. تا چند سال پیش که بنده در این .... زندگی میکردم ، در دادگاه‌های این کشور اخراج ضمیمه پرونده این افراد نفوذی بود ولی با بالا رفتن آمار فساد ، ...
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.