چرا معترضان در ایران روح رضاشاه را فرامی‌خوانند؟

ایندیپندنت فارسی - سعید قاسمی‌نژاد - چهار دهه پس از انقلاب ایران‌سوز بهمن ۵۷ و باز و رسوا شدن مشت‌های آسمان‌کوب قوی و گونه‌گون، شبح پهلوی بر فراز آسمان ایران می‌چرخد؛ شبحی که از جان‌های مشتاق برخورداری و آزادی دلربایی می‌کند. چهار دهه پس از سقوط شاهنشاهی پهلوی، چرا ایرانیان هر بار که به خیابان می‌روند، روح رضاشاه را فرامی‌خوانند و از نوه او می‌خواهند که در کسوت شاه ایران به کشور بازگردد؟ چهار دهه پس از بیرون کردن شاه فقید و خانواده‌اش به دست «امت انقلابی» و ترور اعضای خانواده و نزدیکان خاندان پهلوی، چه شده است که آن خانواده اینک این‌گونه هدف مهر و توجه ایرانیان قرار گرفته است؟

واقعیت ایران امروز این است که ایرانیان چون به تاریخ معاصر خود می‌نگرند، ایران دوران پهلوی را چونان پردیسی خوش و خرم می‌بینند که در میانه تباهی قجر و جهنم جمهوری اسلامی چشم آنان را می‌نوازد. عامه مردم که بر عقل سلیم تکیه دارند و همچون روشنفکران گرفتار ایدئولوژی‌های پنهان‌کننده واقعیت نیستند، طبیعتا از این مشاهده نتیجه‌ای بدیهی می‌گیرند. چهار دهه پس از جمهوری اسلامی، ایرانیان نه آزادترند، نه برخوردارتر، نه محترم‌تر، نه امن‌تر، نه قدرتمندتر و نه مستقل‌تر.

ایرانیان در سیمای ایران عصر پهلوی تنها یک تجربه تاریخی نمی‌بینند، بلکه نقشه‌راه پس گرفتن ایران و دوباره ساختن آن را هم می‌بینند. هر انسان عاقلی درمی‌یابد که تفاوت شگرف ایران عصر پهلوی با قبل و بعد آن نمی‌تواند تصادفی باشد. در اندیشه و منش نخبگان عصر پهلوی که ایران را با رهبری رضا شاه و محمدرضا شاه ساختند، چند اصل راهنما می‌توان دید: ایران‌گرایی، توسعه‌گرایی، واقع‌گرایی، آزادی‌گستری و حاکمیت قانون.

نخبگان عصر پهلوی فرزندان راستین عصر مشروطه بودند. تجربه پهلوی در واقع واکنش نخبگان ایران به بحران اندیشه مشروطه‌خواهی در انتهای دوره قجر در برخورد با مسائل ایران بود. در انتهای عصر قجر، ایران در آستانه تجزیه بود و بحران‌های اقتصادی-سیاسی خارج از کنترل شده بودند. ناگزیر، نخبگان ایرانی با توجه به شرایط خاص ایران، به بازاندیشی در مسئله مشروطه‌خواهی و بومی کردن آن پرداختند. به این معنا، منش و روش نخبگان عصر پهلوی تجربه‌ای اصیل و ایرانی در اندیشه و عمل سیاسی در ایران بود.

پهلوی‌ها ایران‌گرا بودند. ایران مرکز توجه شاهان پهلوی و نخبگان آن عصر بود. هدف آن‌ها بهبود وضع ایرانیان و بازگرداندن عظمت ایران بود؛ اما اندیشه پنجاه‌وهفتی ارتجاع سرخ و سیاه، ائتلاف شوم اسلام‌گرایان، مارکسیست‌ها و تجزیه‌طلبان یا اساسا به ایران التفاتی نداشت و ندارد یا ایران را سکوی پرشی برای خدمت به جنبشی فراایرانی می‌دید و می‌بیند، یا دشمن ایران و در پی پاره‌پاره کردن آن بود و هست.

پهلوی‌ها توسعه‌گرا بودند. ایران را به‌سرعت ساختند. زمانی که ایران را ترک کردند، تولید سرانه ناخالص داخلی ایران از تولید سرانه ناخالص داخلی ترکیه و کره جنوبی نه‌تنها بالاتر بود بلکه با سرعت بیشتری هم در حال رشد بود. چهار دهه بعد از استیلای اسلام‌گرایان، تولید سرانه ناخالص داخلی ایران به قیمت ثابت همچنان از پیش از انقلاب پایین‌تر است. چنته مارکسیست‌ها حتی از اسلام‌گرایان نیز خالی‌تر است و هر جا به قدرت رسیده‌اند، فقر و بدبختی را توزیع کرده‌اند. تجزیه‌طلبان نیز جنگ داخلی و ویرانی را وعده می‌دهند نه توسعه و رفاه را.

پهلوی‌ها واقع‌گرا بودند و جهان را می‌شناختند؛ به محدودیت‌ توان داخلی و بین‌المللی ایران واقف بودند و بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کردند؛ اما پنجاه‌وهفتی‌ها گرفتار مالیخولیا بودند و هستند. یکی به دنبال انترناسیونالیسم پرولتری و مبارزه با امپریالیسم جهانی بود و دیگری به دنبال هلال شیعی و مبارزه با استکبار جهانی و فراهم کردن مقدمات ظهور. آن یکی هم در کشوری چون ایران که از نظر نژادی و فرهنگی در هم آمیخته است، به دنبال قطعه‌قطعه کردن کشور و درست کردن کشورک‌ها بر اساس خلوص نژادی است.

ایران عصر پهلوی در زمینه آزادی‌ها در تاریخ ایران بی‌نظیر بود. آزادی‌های زنان، آزادی‌های مذهبی، آزادی‌های جوانان، آزادی‌های اقتصادی و آزادی‌های اجتماعی در طول تاریخ ایران نظیر نداشت و از نظر سیاسی نیز ایرانیان عصر پهلوی از قبل و بعد خود آزادتر بودند.

ایرانیان به منطقه که می‌نگرند، جمهوری‌هایی را می‌بینند که عمدتا برای شهروندانشان فقر، سرکوب، بی‌ثباتی و فلاکت به ارمغان آورده‌اند. چه جمهوری‌های اسلامی در عراق و افغانستان، چه جمهوری بعثی در سوریه و جمهوری قوم-مذهب محور در لبنان. حتی در جمهوری لاییک ترکیه نیز اردوغان اسلام‌گرا از دل صندوق رای برآمده و ترکیه را به بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان بدل کرده است و نرخ تورم سر به فلک می‌کشد. در مقابل، پادشاهی‌های منطقه نمونه‌های خوبی از میانه‌روی، ثبات و رفاه اقتصادی‌اند و حتی محافظه‌کارترین پادشاهی منطقه نیز به‌سرعت در حال رها شدن از قیود سنن محدودکننده در زمینه آزادی‌های اجتماعی است. در خاورمیانه، پادشاهی‌ها شهروندانشان را خوشبخت‌تر کرده‌اند.

ایرانیان وقتی به رقبای گفتمانی پهلوی‌ها در ایران کنونی می‌نگرند، باز کفه ترازو به نفع پهلوی‌گرایی سنگینی می‌کند. شاهزاده رضا پهلوی که این چهار دهه از میراث پهلوی محافظت کرده، در میان ایرانیان شخصیتی محبوب است و حتی بدترین دشمنانش نیز نتوانسته‌اند در زندگی سیاسی و اخلاقی و مالی او نقطه سیاهی پیدا کنند؛ ناچار به تمرین یوگای او گیر می‌دهند. آنچه او به ایرانیان وعده می‌دهد، یک دموکراسی سکولار و فرصت رفراندوم برای تعیین نوع نظام است. در مقابل گروه‌های اسلام‌گرا نهایتا نسخه‌ای از همین تباهی کنونی را ارائه می‌کنند. چپ‌گرایان هم باید به سابقه سیاهشان نه فقط در ایران که در جهان تکیه کنند و تجزیه‌طلبان جنگ داخلی را وعده می‌دهند.

شاهزاده رضا پهلوی می‌تواند طیف عظیم پادشاهی‌خواهان و پهلوی‌گرایان را در ایران تحت رهبری خود متشکل کند. در مقابل، گروه‌های جمهوری‌خواه سخت متشتت‌ و فاقد چهره‌هایی‌اند که حتی در میان خود جمهوری‌خواهان و پنجاه‌وهفتی‌ها از اعتبار فراگیر برخوردار باشند.

صدا زدن پهلوی‌ها تنها نشانه‌ نوستالژی به گذشته ازدست‌رفته نیست؛ نقشه راهی برای ساختن آینده ایران است. ایرانیان امروز هم می‌دانند چه نمی‌خواهند و هم می‌دانند چه می‌خواهند. ایرانیان به دنبال قرار دادن دوباره قطار ایران روی ریلی‌اند که ایران پیش از انقلاب ایران‌سوز بهمن بر آن قرار داشت: ریل ترقی و تمدن.
+202
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  جواب خیلی‌ ساده است،چون این خاندان در ساخت ایران نقش بسزأی داشتند
  19
  86
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۲
  ۳۷
  Reza18 - لندن، انگلستان

  چون مطالعه ندارند تاریخ نخوندند و دوباره عقب گرد میخوان واقعا جای تاسف داره به جای اینکه دنبال جامعه دموکراتیک باشیم و متمدن بشیم دنبال گذشته ای هستیم که خود اونا هم ضد آزادی و دموکراسی بودن حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی هیچ فرقی نداره اون موقع روشنفکرها و ملی گرا ها رو نابود کردند و جامعه دادند دست چپی ها و اسلامی ها
  80
  19
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  چه سؤال احمقانه‌ای، بیشتر این کسانی که شعار میدن همه بعد از انقلاب متولد شدن و اصلآ زمان پهلوی رو ندیدن همه هم یه گوشی تلفن ذاقاراتی دارن 4 تا ویدئو خالی بندی از زمان پهلوی میبینن فکر میکنن اون موقع گل بلبل بوده، ولی نمیدونن اون موقع 90 درصد دهاتهای ایران حتی برق هم نداشت، اطراف تهران پر از حلبی آباد بود، خود تهران من یادمه قبل از 57 شاید 400 تا ماشین بنز نبود الان هر خانواده ایی 2 یا 3 تا ماشین داره به غیر از چند تا محله همه جا دربو داغون بود، شاه وقتی رفت نفت میفروخت بشکه‌ای 80 دلار جمعیت ایران 35 میلیون بود باز ایران داقون بود، تازه ایران اون موقع تحریم و جنگ هم نداشت.
  87
  23
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران

  جدای از این، نکته اینه که اینا هرگز قوم رو فرا نمی خونند، هرگز نمیگن چون ما لر و ترک و فارس و غیره هستیم ما رو توی فقر نگهداشتن، دقیقا بر عکس بقیه کشورها اگه این توی سوریه یا لبنان یاافغانستان و غیره..بود میگفتن چون ما علوی یا تاجیک یا مارونی یاهزاره یافلسطینی هستیم مارو توی فقر وتبعیض گذاشتن.
  61
  8
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱
  ۵۹
  الف.بامداد - برلین، آلمان

  به قول پرویز خانلری اعتصام الملک معروف به پرویز ناتل خانلری وزیرفرهنگ وسیاستمدار دوره معاصر که نسبتی خانوادگی هم با شاعر معاصرشعرنو یعنی نیما یوشیج داشت و یکبار گفته بود:در مملکت ما استخوانها حکومت می کنند و برما حکم می رانند.دلیلش باحتمال قوی همین است.
  53
  17
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۱
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان

  چون شعور سیاسی مردم ایران بالا نیست .
  66
  24
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  چون اکثریت ایرانیان قلباً مردمان قدرشناسی هستند و این نمایانگر این واقعیت هست که ایران نوین از شروع حکومت رضا شاه آغاز شد و در ادامه پسرش سکان هدایت آن را برعهده گرفت ، که متاسفانه با مخالفت و ممانعت قدرتهای بیگانه و حمایت آنها در یک فریب همگانی و یک شورش برنامه ریزی شده و هجوم طاعون وار مُلاهای انگلیسی - روسی اینگونه ایران و ایرانی به روز سیاه نشانده شد !! رضا شاه روحت شاد .
  24
  63
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۸
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  هاهاها چه قد خندیدم پهلوی‌ها واقع‌گرا بودند و جهان را می‌شناختند؛ رضاخان اگه جهان رو میشناخت سر اسب مرده قمارنمیکرد گرچه قمارش جفت پوچ بودهاهاهاربع پهلوی هم اگه جهان رومیشناخت از بلایی که سر ابوی اومد درس میگرفت
  74
  21
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  پهلوی‌ها توسعه‌گرا بودند.هاهاهاوالا یه تونل وچهارتا پل قضاقورتکی والله بختکی ساخت که صدساله طرفداراش اونوتوسرما میکوبن تازه پل ورسکش هم پل پیروزی واسه چرچیل واستالین بود نه واسه ملت ایران رضاخان گفته بود اون ده کوره ها و جاهایی که خارجیها رد میشن درودیوارش رو باماست سفیدکنن وازهمونموقع هم اصطلاح ماستمالی ابداع شدهاها
  72
  21
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خیلی‌ پاسخ سخت است؟ اینتگرال ریاضی‌ با ۳ تا نامعلوم نیست. که عقیده .امکان ندارد حل شود. آسان‌ترین پاسخ. رنسانس دوباره پهلوی فقط در ۴۳ سال. اروپا برا رنسانس ۴۰۰ سال لازم داشت. با گالیله شروع شد. جردانو برنو را آتش زدند. کپرنیک .نیوتن. داروین به اخر رساندند. رنسانس پهلوی فقط چند تا ملی‌ مذهبی و کمونیست لازم داشت. در حقیقت ۳۵۷ سال سود کردیم. مشگل ما این است.که در رنسانس کلیسا و کیشیش‌ها شکست خود را پذیرفتند و خود را وفق دادند. یک دفعه همه صلح دوست و روشنگر شدند .حتا بعضی‌ از آنها آتش آنها از روشنگران تند تر بود. می‌‌دانستید که نظریه BIG BANG از یک کشیش بلژیکی بود و او انیشتن را با این ایده آشنا کرد ؟ نمی‌‌دانم چرا این ۵۷ اتی ما اینقدر لجباز و یک دنده هستند؟ بعد از این فاجعه ۴۳ ساله در حقیقت باید اولین کسانی باشند .که به مردم ایران بگویند. پوزش .اشتباه کردیم.نکنند هم مهم نیست. کومنیستی مدرک می‌‌یاوریم. خلق و توده همیشه از رهبران خود جلوتر هستند.و رهبر را به جلو می‌‌برند. اگر رهبر مقاومت کند. در زیر چکمه خلق نابود می‌‌شود. نقل قول از امام ولادیمیر ایلیچ لنین
  21
  30
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  نخبگان عصر پهلوی فرزندان راستین عصر مشروطه. هاهاهارضاخان ومشروطه خواهی؟هاهاها ازستارخان که مشروطه خواهترنداشتیم که اونم با پای لنگ ومجروح وعصابدست همون طرفدارای پادشاهی رضاخان که بیشترشون همون وکیل الدوله های قبلی بودن نذاشتند پاش به مجلس برسه وحقوق ومستمری اونوهم قطع کردن اونم رفت حرم عبدالعظیم وهمونجاهم مرددیگه مشروطه خواهی نمونده بودفقط عین اله گداها ویداله گداهای قبلی مونده بودن بادل بیرحم دنبال مال مفت هاها
  66
  22
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Reza18 - لندن، انگلستان::]. می‌ شود اسم این ملی‌ گرا را بیاورید تا ما هم بدانیم منظور شما کیست ؟ ملی‌ گرا که ما می‌‌دانیم. یزدی و بازرگان بودند. اگر هم فراموش نکرده رمانتیک شده بودند و می‌‌خواندند. دیو چون رود. فرشته می‌‌یاد. حتا تا آنجا هم پیش رفتند. که با دیدن امام در زیر درخت سیب. مدعی شدند. حضرت آدم دوباره ظهور کرد. عجب روزگاری شده. حالا که خلق و مستضعف چشم دیدن این را تا ندارد.همه شدند. بیسواد . کم عقل. نادان.
  21
  32
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
  ۳۷
  Reza18 - لندن، انگلستان
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. چرا شاه توی اوج قدرت آدم حسابی ها رو نیاورد سرکار؟اون بختیار بدبخت قربونی کرد اگر بختیار میتونست ادامه بده وضعیت ایران الان این نبود شاه مرد خوبی بود و من برای رضا شاه و محمد رضا شاه احترام قائلم ولی خودخواهی اون جماعت باعث ظهور شیطانی به اسم خمینی شد
  16
  19
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
  ۵۷
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. جناب حضرت زرتشت , امروز یادت رفت سنگی به شیشه قاجارها بندازی . در ضمن در کامنت های دو سه روز پیش از من خواسته بودی رک و راست اعلام کنم طرفدار چه شخص و گروهی هستم . خواستم رک و راست به شما اعلام کنم بنده حقیر ضد بشر به قول مولانا از دیو و دد ملولم و انسانم ارزوست . بنده طرفدار حزب انسانیت هستم و هر کس که از حقوق انسان های ضعیف و زیر ظلم حمایت کند حقیر از او حمایت میکنم.فرقی نمیکند اسمش چپی و شیخی باشد و یا شاهی و هر اسم دیگر .حکومت فدرال و سوسیال دموکراسی را هم بهترین نوع حکومت برای ایران میدانم . اگر مشکلی با انسانیت بنده دارید بفرمایید در خدمت هستم .
  30
  14
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
  ۹۱
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  اگه یه جاهایی یه چیزهایی رو درزمیگیرم نه که فراموش کردم فقط میخوام طولانی نشه اون ماستمالی رونصفه گفتم رضاخان گفته بود درودیوارروگچ بگیریداگه گچ تموم شدروستاییها ماست فراوون دارن ماست بمالیداون ستارخان هم داستانش مفصل بودنه اینکه بگم ستارخان همدوره رضاشاه بود ولی همینکه اون خدانیامرز قاجاروبرانداخت ولی خودشم تاجگذاری کردیعنی مشروطه خواهها همه تارومارشده بودن وکسی نمونده بودبجزهمون عین اله گداها و یداله گداها هاها بجز کریمخان زندهمه شاهها تاجگذاری کردن ویک کدومش مشروطه واقعی نشد
  38
  13
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۴
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  سروان سکته نکنی‌. چه کسی‌ اینجا سخن گهربار از از مفیدات ریش آقا کند ؟ ترس بر داشته.نترس نسل جدید قاتل نیستند. به شما هم حق دفاع می‌‌دهند. ول نگی مامور و معذور. مجبور بودم
  17
  28
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Reza18 - لندن، انگلستان::]. بختیاری هستی ؟ مگر بختیار را نیاورد سر کار؟ چرا آروم نشدید ؟ بختیار بختیار نوکر بی‌ اختیار را فراموش کرده. یک اقلیت پر و سر صدا که همه شده بودند. چگورا یا سالار شهیدان وطنی. یا باید همه را از دم قتل عام می‌‌کرد. یا دستش را آلوده به خون نکند. مگر همین ملی‌ خواهان به بختیار نگفتند. خیانتکار . حرف حرف امام
  14
  19
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::]. خیلی مسخره است تو با این آی دی که رو خودت گذاشتی منو یاد یک کچلی میاندازی که اسمش زلفلی بود!! تو طرفدار حزب انسانیت هستی؟ زرشک
  16
  18
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::Reza18 - لندن، انگلستان::]. ببین عزیز جان ما صحبت از مردم ایران میکنیم مردمی سنتی و خرافه پرست! مخصوصاً مردم 80 یا 100 سال پیش! همه میدونیم که باغ و بوستان خیلی خوبه ولی مسخره است که بریم در قطب شمال درختکاری و گلکاری کنیم! اگر کشورهای اروپایی رو میبینی که دموکراسی دارند به این دلیله که روشنفکرهاشون مردم رو از قرن نوزدهم با سکولاریسم آشنا کردند و همه حتی کلیسا هم قبول کرد که دین از حکومت جدا بشه ولی در ایران روشنفکرهای ما میپریدند تو بغل ملاها چون میدونستند اینها پایگاه مردمی دارند و اصلاً مردم اون موقع سکولاریسم رو نمیپذیرفتند که هیچ بلکه کفر میدانستند حتی اگر کسی میخواست در موردش حرف بزنه تکفیر میشد! قطعاً اگر در کشور ما انتخابات آزاد هم برقرار میشد کسانی مثل آخوند کاشانی و نواب صفوی وارد گود میشدند و تمام قانون اساسی رو همون موقع شرعی میکردند! تو امروز رو با آن موقع مقایسه نکن که مردم حالا از آخوند ضربه خوردند و مخالف شدند اون موقع حاضر بودند سر زن و بچه هاشون رو هم پای آخوند ببرند واسه همین مملکت در بن بست بود و پیشرفت نمیکرد مگر زیر سایه یک دیکتاتوری سازنده .
  16
  16
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۹
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::]. انسانیت حزب و عقیده نیست .انسانیت احساس است .بقیه هم شعار است. برای حکومت کردن بعضی‌ مواقع قانون خشن هم لازم است. همه می‌‌گویند ما انسانیت داریم همین سروان می‌‌گوید.شیخک علی‌ می‌‌گوید. من می‌‌گویم. شما هم. در زیر انسانیت ولی یک قانون است. و انسانیت من و شما بر اساس این قانون اجرا می‌‌شود. سیستم عرفانی انسانی‌ مولوی هم. هرگز نتیجه خوبی‌ بر ایران نشد. هر موقع ایرانی شکست می‌‌خورد. پناه به عرفان می‌‌برد. یا نتیجه آن مثل اواخر صفوی می‌‌شود. از قجار هم سخن نگفتم. چون این مطلب ربطی به قجار ندارد. بلکه بنیاد گذار ایران نوین. از قجار زمانی سخن.که کسی‌ مثل شما مدعی .که ما در زمان. محمد علی‌ شاه قجار .معروف به ممد استخاره ۱۰۰ روزنامه آزاد داشتیم. همین امروز هم آلمان و اتریش با هم ۱۰۰ روزنامه ندارند. شروع هم شما کردید. نظرت هم نگفتید.که چرا مخالف گفتن مردم با رضا شاه روحت شاد هستند.خوب بذار تصمیم بگیرند. چرا قیم می‌‌شوید؟
  15
  15
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. اگر فریاد بزنند. زنده باد رجب یا پیشه وری .آان موقع چی‌ ؟ شعور سیاسی بالا دارند ؟ سنجش شما برا وزن کردن شعور سیاسی چیست ؟
  14
  21
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۱
  ۳۷
  Reza18 - لندن، انگلستان
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. بختیاری نیستم ولی شاه میتونست اصلاحات انجام بده و نداد میتونست کاری کنه که کار به اینجا نرسه و نکرد بختیار هم موقعی که از مملکت رفت آورد وقتی شاه نباشه ارتش از نخست وزیر حمایت کنه؟
  8
  10
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۴
  ۳۷
  Reza18 - لندن، انگلستان
  [::گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان::]. [::گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان::]. شاه در اوج قدرت که اقتصاد ایران قوی بود میتونست مجلس مستقل کنه و مشروطیت اعلام کنه ولی نکرد دیکتاتوری ادامه داد تا برسه به انقلاب اشتباه پشت اشتباه
  9
  13
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۵
  ۵۷
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. بالاخره باز طاقت نیاوردی و شروع کردی به شکستن شیشه قاجار . فکر میکنم بدون استفاده از کلمه قاجار , امکان نوشتن یک کامنت را نداری . لطفا مورد انسانیت مرا هم بیخیال شو . نرود میخ اهنی در سنگ .
  12
  8
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
  ۵۷
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  [::گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان::]. به شما پیشنهاد میکنم چندین بار کامنت مرا بخوانید شاید جوابتان را بیابید .با احترام.
  12
  10
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۲
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران
  چه سوال سختی!!!!! خب بالام جان از اونجایی که رضا شاه آخوند ستیز بود و هنوز که هنوزه آخوندا او را رضا پالونی, رضا خان, رضا قلدر و و و. مینامند, مردم هم برای به رعشه انداختن تن لش آخوندا این شعار را کرده اند سرلوحه همه اعتراضات. وگرنه چرا نمیگن حاج ممرضا روحت شاد!!؟؟ چون اون دیکتاتور تا مغز استخوان وابسته به آخوندا بود. شرفیابی ش به پیشگاه آخوندا در حرم امام عربها هم دال بر این مدعاست.
  21
  16
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::Reza18 - لندن، انگلستان::]. ببین عزیز جان اگر کامنت من رو با دقت خونده بودی اینجوری جواب نمیدادی! مشکل جامعه ما یک چیز بود و آن اینکه مردم ایران تفکر سکولار نداشتند و اصلاً سکولاریزم رو نمیپذیرفتند چون نجات خودشون رو در دین و مذهبشون میدونستند و این رو مارکسیتها هم فهمیده بودند واسه همین از در اسلام وارد شدند تا حمایت اکثریت مردم رو داشته باشند! و اگر شاه مشروطه هم اعلام میکرد باز بیفایده بود مردم از کسانی مثل شریعتی و جلال آل احمد و بازرگان و اینجور اشخاص خوششون میآمد! 12 سال مطبوعات و احزاب آزاد بودند و در ایران بیش از ده حزب فعالیت میکردند ولی این آخوندها بودند که حمایت اکثریت مردم رو داشتند! و اجازه نمیداند که قوانینی که با شرع زاویه داره تصویب بشه این رو کفرآمیز میدانستند! چه کسی میتوانست واقعاً آزادی زنان رو در ایران قانونی کنه؟ مردم اروپا تفکر سکولار و دموکرات دارند و باهاش زندگی میکنند ولی روشنفکر ما حتی در خانواده خودش هم چنین رفتاری نداره! بی نتیجه ماندن انقلاب مشروطه هم دلیلش همین بود چون آن کسانی که دنبال مشروطه و دموکراسی بودند خودشون در رفتار و اخلاق اینطور نبودند
  13
  10
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  [::ضدبشر - گراتس، اتریش::]. آنچه که من نوشتم براساس آن چیزی نیست که شما در اینجا نوشتی بلکه براساس آن چیزهایی است که قبلاً هم نوشته ای درواقع پرت و پلاهایی مثل 100 روزنامه و مجله دوره قاجار یا پرت وپلاهای دیگه، واسه همین اصلاً باور نمیکنم این نوشته شما را (بنده طرفدار حزب انسانیت هستم و هر کس که از حقوق انسان های ضعیف و زیر ظلم حمایت کند حقیر از او حمایت میکنم)!!!!
  14
  7
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۲
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  خیلی‌ها میگن رضا شاه روحت شاد ، البته در لجبازی با این رژیم آخوندی میگن ته دلشون میگن خدانیامرزه پسرش ممد دماغ پهلوی رو
  27
  18
  ‌چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۰
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  در عجبم که چرا تا نام این خاندان میاد بعضی‌‌ها بد جور دردشون میگیره بهشون پیشنهاد می‌کنم آب رو بریزن همون جا که میسوزه
  8
  28
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۴
  ۱۰۵
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Reza18 - لندن، انگلستان::]. رضا جون مشروطه اعلام شده بود عزیز هفتاد سال قبل از انقلاب ۵۷ اعلام شده بود ، پهلویها خیانت کردند زیر پا گذاشتنش ، خفقان سلطنتی ایجاد کردند ، انقلاب مشروطه انقلاب بزرگی بود ، در زمان مظفرالدین شاه
  18
  15
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مردم ایران بخاطر این در اعتراضات رضا شاه روحت شاد را سر میدهند , چون رضا شاه واقعا" اخوندهای مفت خور را میخواست در ایران از ریشه از بین ببرد و مخالف سرسخت موجودیت این کلاشان بود.
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۰
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  به همان نسبت که گله یگان ویژه را در میادین شهر ها مستقر میکنند، گله ای هم از سپاه سایبری روی اینترنت رها میکنند. نه مزدور سوری و عراقی ولبنانی و فلسطینی در داخل کشور توان مقاومت در مقابل سیل جمعیت قدردان از پهلوی را دارد و نه این سه نفر سایبری که هرکدام با ۴ آیدی متفاوت شب و روز در اینجا جولان میدهند. در نهایت با هر بار شنیدن نام پهلوی رعشه به وجود مزدورتان بیفتد چون امروز ۸۵ میلیون ایرانی شعارشان “رضا شاه روحت شاد” است.
  12
  15
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
  ۵۹
  رها از جهل - اوین، ایران
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. جواب سوال شما: چون این خاندان بخصوص حاج ممرضا بددردی به دل خیل عظیمی از ایرانیان کرد که تا چند نسل باید بسوزند. ضمنا شما که ادبیات نوشتاری و اخلاقی تان مثل احمدی نژاد هست چرا رفتید دانمارک؟؟ اگر فرهنگ و تمدن سوییس توانست روی شاه بلانسبت متمدنتان تاثیری بگذارد, فرهنگ و تمدن دانمارک هم روی شما اثربخش خواهد بود.
  24
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۲
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  [::رها از جهل - اوین، ایران::]. یک طرفه به غازی نرو اگر همین رضا شاه و محمد رضا شاه نبودند شما در یکی‌ از ولایت‌های ایران همچون افغانی‌ها زندگی‌ میکردی و مشغول کشت تریاک بودی به هر حال شما هم هر چه زود تر به پاریس مراجعه کنید و انعام تان را دریافت کنید دوست دار شما (ماری لچکی)
  9
  16
  جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.