تازه‌ترین گزارش‌ها از اعتراضات سراسری؛ سر دادن شعار «رضا شاه روحت شاد» در گلپایگان

اعتراضات سراسری در ایران، خاک‌سپاری پیش‌علی حاجیوند، یکی از معترضان جان‌باخته، در روستای «شول‌آباد» الیگودرز (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱)صدای آمریکا:در یازدهمین روز از اعتراضات سراسری اردیبهشت ۱۴۰۱، بنا بر گزارش‌ها معترضان در استان اصفهان به خیابان آمدند و مأموران جمهوری اسلامی با حضور در مراسم خاک‌سپاری پیش‌علی حاجیوند، یکی از معترضان جان‌باخته، با مردم درگیر شدند.

بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت معترضان پرشمار در گلپایگان شعارهای «رضا شاه روحت شاد»، «مرگ بر دیکتاتور»، «آخوند باید گم بشه» و «ایرانی باغیرت، حمایت حمایت» سر دادند.
گزارش‌ها حاکی از این است که با تداوم اعتراضات شبانه در شهرکرد، جو امنیتی در مرکز استان چهارمحال و بختیاری افزایش تشدید شده است.
تشدید جو امنیتی در شهرکرد به دنبال تداوم اعتراضات شبانه به وضعیت بد اقتصادیبا این وجود، در شهرکرد در روز سه‌شنبه، اعتراض‌ها با فرا رسیدن شب از سر گرفته شد و علاوه بر حضور مردم در خیابان‌ها، صدای بوق ممتد ماشین‌ها به نشانه اعتراض به صدا در آمده است.
گزارش شده است که روز سه‌شنبه مأموران جمهوری اسلامی با حضور در مراسم خاک‌سپاری پیش‌علی حاجیوند، از جان‌باختگان اعتراضات، در روستای «شول‌آباد» با مردم درگیر شدند.

حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر با انتشار ویدئوهایی از این واقعه، یک خودرو سواری با پلاک سپاه پاسداران را نشان می‌دهد که شیشه‌های آن شکسته است و «مردم مأموران حکومت را فراری داده‌‌اند.»
بر اساس گزارش‌های رسیده از جونقان، در شهر «صدای گلوله می‌آید» و مقامات امنیتی در حال بازداشت خانه به خانه معترضانی هستند که چهره‌هایشان شناسایی شده است.
گردانندگان حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر گزارش داده‌اند که روز سه‌شنبه «در جونقان نیروهای یگان ویژه یکی از معترضان شب‌های گذشته» به نام «جمشید مختاری جونقانی» را «با چهار گلوله کشتند.»
گزارش‌های غیررسمی از کشته شدن دست‌کم پنج تن در جریان این اعتراض‌ها با هویت «پیش‌علی غالبی حاجی‌وند در دزفول، امید سلطانی در اندیمشک، حمید قاسم‌پور در فارسان، و سعادت هادی‌پور در هفشجان و بهروز اسلامی در بخش باباحیدر از توابع فارسان» حکایت دارند، اما صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این خبر را تأیید کند.

در این گزارش به نقل از مردم محلی در جونقان نوشته شده است که درگیری‌ها در این شهر «به‌شدت» افزایش یافته و «صدای ممتد تیراندازی» به گوش می‌رسد.

بنا بر این گزارش که به تدریج به‌روزرسانی می‌شود، اینترنت خط‌های موبایل قطع و مودم نیز «بسیار ضعیف» شد و سپس ارتباط با این منطقه به‌کلی قطع شد.

سعید افکاری، کنشگر مدنی و برادر کشتی‌گیر اعدام‌شده نوید افکاری، در توییتی با بیان این که آن چه در حال رخ دادن است، از سرکوب فراتر رفته، نوشت: «جمهوری اسلامی دارد با مردم چهارمحال و بختیاری می‌جنگد.»
هم‌زمان، در تهران رانندگان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران برای دومین روز از کار دست کشیدند و به اعتصاب سراسری ادامه دادند.

از سویی، مقامات استان تهران روز سه‌شنبه با تعطیل کردن مراکز آموزشی و اداری علت آن را «آلودگی هوا» اعلام کردند، اما برخی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی این تصمیم را با احتمال گسترش اعتراضات مردمی به پایتخت مرتبط دانسته‌اند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور پرشمار مأموران یگان ویژه را در مناطقی از شهر از جمله محوطه صدا و سیما به تصویر کشیده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه در ارتباط با اعتراضات جاری در ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما گزارش‌های رسانه‌ای در مورد اعتراضات را دیده‌ایم. ما از حقوق ایرانیان برای تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز وجود بدون ترس از خشونت یا بازداشت خودسرانه حمایت می‌کنیم.»
+56
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  خیار، بادمجون، میلاد، رها از جهل، جناب دربان، میلیونر و سایر سایبری ها، نه، شمارو کباب نمیکنن، بوی کباب واقعی میاد.
  3
  12
  ‌سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۱
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  چه فرصتی بعد از ۴۳ سال . اگر دیدید. دوباره داغون نکردند. ایران با داشتن دوستانی مثل سال ۵۷ دیگر دشمن لازم ندارد
  2
  7
  ‌سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۵
  ۵۴
  hiwa68 - رتردام، هلند
  با این کارها چیزی عوض نمی‌شود.اول فکر مردم از اسلام شیعه یا سنی تهی باید شد. از عادات پدران و مادران ما. باید مردم بفهمند که این حکومت از مردم نیست. از شرق و غرب است. چرا مرگ بر شرق و غرب. برای اینکه اذهان منحرف بشه و کسی نفهمد چی به چی است. فکر مردم را به گرانی و نون شب در آوردن و اجازه ندادن به مردم که تاریخ بخوانند و آگاه ‌‌‌شوند.
  1
  10
  ‌سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲
  ۵۹
  الف.بامداد - برلین، آلمان
  پرویز خانلری اعتصام الملک معروف به پرویز ناتل خانلری وزیرفرهنگ وسیاستمدار دوره معاصر که نسبتی خانوادگی هم با شاعر معاصرشعرنو یعنی نیما یوشیج داشت یکبار گفته بود:در مملکت ما استخوانها حکومت می کنند و برما حکم می رانند.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۷
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا:. برو گمشو کثافت خوک زاده همین شماها بودین که سال ۵۷ این بلا رو سر ما آوردید و باعث فرار شاه شدید . شما حـ... ها با ۱۲۰ ملیون دلار خمینی رو ساپورت کردید که شاه ۱۰۰ میلیارد دلاری رو سرنگون کنه. از عاقبت قدرت رو به افزون ایران می‌ترسیدید . همین الان هم شماها نمی‌خواهید که اینها سرنگون بشن . حرام لقمه ها.
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.