قصد ترکیه برای مسدود کردن تلاش فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو

سرباز سوئدی در جریان تمرین های نظامی در ماه مارسبی بی سی: ساعاتی بعد از آنکه سوئد و فنلاند گفتند رسما خواستار عضویت در ناتو خواهند شد، رئیس جمهور ترکیه بار دیگر بر مخالفت خود با عضویت آنها تاکید کرده است.

رجب طیب اردوغان گفت لازم نیست که این دو کشور برای قانع کردن ترکیه که از اعضای ناتو است هیات اعزام کنند.

او نسبت به آنچه تمایل این دو کشور به میزبانی پیکارجویان کرد می‌داند خشمگین است.

آقای اردوغان روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که ترکیه با قصد فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو مخالف است، و سوئد را "پرورشگاه" سازمان‌های تروریستی توصیف کرد.

ترکیه این دو کشور را به پناه دادن به اعضای گروه "پ‌ک‌ک" (حزب کارگران کردستان)، که آن را تروریستی می‌داند، و همچنین پیروان فتح الله گولن - که آنکارا به سازمان دادن تلاش برای کودتا در سال ۲۰۱۶ مظنون می‌داند - متهم می‌کند.

دولت آقای اردوغان همچنین قول داده است تقاضانامه کشورهایی که تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کرده‌اند را مسدود کند.

فنلاند و سوئد در سال ۲۰۱۹ در ارتباط با تعرض نظامی ترکیه به شمال سوریه تحریم‌های تسلیحاتی علیه آنکارا اعمال کردند.
یگانی از چتربازان آمریکایی در مانور "واکنش سریع" در نقطه ای فاش نشده در روز جمعههمزمان یکی از بزرگترین تمرین‌های نظامی در تاریخ ناتو در کشورهای بالتیک شروع شده است.

این مانور به نام "خارپشت" با شرکت ده کشور از جمله فنلاند و سوئد، که انتظار می‌رود تا چند روز دیگر برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی درخواست دهند، انجام می‌شود.

این تمرین‌ها در استونی، که تا روز سوم ژوئن ادامه خواهد داشت، قبل از حمله نظامی روسیه به اوکراین برنامه‌ریزی شده بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته است که او با فنلاند یا سوئد مشکلی ندارد، اما توسعه نظامی در نزدیکی مرزهای روسیه مستلزم واکنش خواهد بود.

سوئد روز دوشنبه تایید کرد قصد دارد برای پیوستن به ناتو تقاضا دهد. فنلاند این موضوع را هفته پیش اعلام کرده بود.

ناتو گفته است که هدف این تمرین‌ "تقویت آمادگی و هماهنگی عملیاتی" نیروهایش است.

حدود ۱۵ هزار سرباز در این مانور در استونی شرکت دارند که آن را به یکی از بزرگترین رزمایش‌ها در این کشور از ۱۹۹۱ بدل می‌کند.

این مانور در ۶۴ کیلومتری یک پایگاه نظامی روسیه انجام می‌شود و هدف آن شبیه‌سازی حمله روسیه به استونی است.

روسیه ناتو را یک تهدید امنیتی می‌د‌‌اند و نسبت به "پیامدهای" پیوستن سوئد و فنلاند به آن هشدار داده است.

سوئد در جریان جنگ جهانی دوم بی‌طرف بود و برای بیش از دو قرن از پیوستن به ائتلاف‌های نظامی پرهیز می‌کرد. با این حال دولت این کشور در اشاره به حمله روسیه به اوکراین گفته که اروپا در یک واقعیت خطرناک تازه به سر می‌برد.

فنلاند که ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد هم تاکنون برای پرهیز از احساس تخاصم همسایه شرقی به ناتو نپیوسته است.

انتظار می‌رود فنلاند و سوئد روز چهارشنبه رسما درخواست عضویت دهند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت که شاید فرآیند عضویت این دو کشور تسریع شود، و موقتا تدابیری امنیتی برای رسیدگی به هرگونه اقدام احتمالی و تلافی‌جویانه روسیه ترتیب داده شود.

فرانک گاردنر خبرنگار امنیتی بی‌بی‌سی می‌گوید مانور نظامی جاری ناتو در استونی علیرغم نام خودمانی آن (خارپشت یا سییل در زبان استونیایی) در زمانی حساس در منطقه بالتیک صورت می‌گیرد.

خبرنگار ما می‌افزاید حمله روسیه به اوکراین دولت‌های منطقه را قانع کرده است که باید تدابیر دفاعی خود را به طور جدی تقویت کنند تا ولادیمیر پوتین را از هرگونه تعرض بیشتر نظامی بازدارند.

اِوا ماریا لیمِتس وزیر خارجه استونی گفت: "ما می‌بینیم که وقتی همسایگان و دوستان نزدیک ما به ناتو پیوستند، فضای امنیتی منطقه ما به طور کلی بهبود خواهد یافت، به خصوص در اطراف دریای بالتیک."

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفته است که روسیه گسترش ناتو را از نزدیک زیر نظر دارد و افزود که قانع شده باعث تقویت امنیت اروپا نخواهد شد.

او گفت: "این یک مساله جدی است، مساله‌ای که باعث نگرانی ما می‌شود، و ما به دقت آن را دنبال می‌کنیم."

همزمان تمرین‌های دیگر نظامی ناتو در لهستان، مقدونیه شمالی و لیتوانی درحال برگزاری است.
+34
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  mojtaba1010 - لندن ، انگلستان
  دقیقا نظریه ترکیه در رابطه با کشور سوئد کاملا درست میباشد متاسفانه در چند سال اخیر به خاطر سهولت دریافت اقامت تبدیل به کریدور مخالفین و موافقین جمهوری اسلامی و سازمان‌های کاملا مخرب گردیده که از این طریق وارد کشور انگلیس و اتحادیه اروپا گردیده‌اند و آمار فاجعه آمیز در رابطه با خلافکاران ، قاتلان و کسانی که در پوشش پناهندگی و پناهنده بودنو یا اقامت در حال فعالیت‌های مخرب می‌باشند، اگر آمار واقعی وزارت کشور کشور اسکاندیناوی یا حتی کشور انگلیس را فرایی افراد تحصیل کرده‌ای که از طریق کشورهای اسکاندیناوی وارد انگلیس شده‌اند را در نظر بگیریم ، یکی از بحران‌های وارد شده به کشور انگلیس از طریق همین کریدور خلافکاران بود که اکنون با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا سهولت ورود اینگونه افراد شاید بسیار کمتر شده .
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.