تغییر ساختار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی؛ از ناجا به فراجا / تشکیل یک سازمان اطلاعاتی جدید

دویچه وله: ارتقاء ساختار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا) به فرماندهی کل که بحث آن از مدت‌ها پیش مطرح بود به طور رسمی اعلام شد. از تغییرات مهم در ساختار جدید ارتقای فرمانده انتظامی به سطح فرماندهان ارتش و سپاه است.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کشور در یک نشست خبری اعلام کرد عنوان اختصاری "ناجا" به "فراجا" تغییر می‌کند که برگرفته از عبارت فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار مهدی حاجیان صبح یک‌شنبه ۲۵ اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت تا سال آینده تمام تابلوهای ناجا بر روی خودروها و در گذرگاه‌ها و مکان‌های عمومی به فراجا تغییر می‌یابد.

آذرماه سال پیش منابع خبری اعلام کردند طرح تغییرات ساختاری نیروی انتظامی پس از بررسی‌ها و پژوهش‌های ستاد کل نیرو‌های مسلح آماده شد و به تائید رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا رسید.
تشکیل سازمان اطلاعات جدید
یکی از تغییرات مهم در ساختار جدید تشکیل یک سازمان اطلاعاتی جدید است. به گفته حاجیان با این تغییرات سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی کل کشور شکل گرفته که وظیفه آن تامین امنیت داخلی است.

نیروی انتظامی پیش از این واحدی با عنوان پلیس اطلاعات و امنیت عمومی داشت که به دو بخش تفکیک شده و بخش نخست آن به رده سازمان ارتقاء جایگاه یافته است.

در ساختار جدید معاونت اجتماعی ناجا به معاونت اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده و یک معاونت جدید برای حوزه علوم، تحقیقات و فناوری هم در نظر گرفته شده است.
ارتقاء جایگاه و تجهیز برای سرکوب بیشتر؟
برخی از ناظران تغییر ساختار نیروی انتظامی را با افزایش و گسترش حرکت‌های اعتراضی در سال‌های اخیر بی‌ارتباط نمی‌دانند؛ حرکت‌هایی که ماموران نیروی انتظامی در صف نخست سرکوبگران آن قرار دارند.

ارتقاء نهاد اطلاعاتی ناجا به سازمان، که مشابه آن سال ۸۸ در سپاه پاسداران رخ داد، این گمانه‌زنی را تقویت می‌کند.

سال ۸۸  معاون اطلاعات سپاه پاسداران به سازمان اطلاعات این نهاد ارتقاء یافت و پر رنگ شدن نقش آن در تعقیب و بازداشت‌ها، از جمله در مورد شهروندان دو تابعیتی و فعالان زیست محیطی را به دنبال داشت.

تشکیل یک سازمان اطلاعاتی عریض و طویل جدید در کنار سازمان مشابهی که در سپاه وجود دارد و وزارت اطلاعات دولت می‌تواند به موازی‌کاری و تشتت فعالیت این تشکل‌ها دامن بزند.

با وجود ابهام‌هایی که درباره جزئیات تغییر ساختار ناجا و تبدیل آن به فراجا وجود دارد دست‌کم این نکته روشن است که این نهاد در ساختار حکومت جمهوری اسلامی قدرتمندتر از گذشته خواهد شد.

فرماندهی فراجا با تغییرات یادشده از نظر جایگاه سازمانی هم‌رده فرمانده ارتش و سپاه قرار می‌‌‌‌‌‌‌گیرد. گفته می‌شود اگر فرمانده ناجا پیش از این هم‌رده وزیران دولت بود فرمانده فراجا مانند فرماندهان ارتش و سپاه هم‌تراز معاون اول رئیس جمهوری خواهد بود.
+10
رأی دهید
-77

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  باید اسمش رو تغییر بدهند به فسخجا، مخفف فرماندهی ساندیس خوران جمهوری اسلامی
  5
  10
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۳
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  خر همان خر است اما پالانش عوض شده
  4
  11
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۱
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  یعنی درجا زنده زنده پوستت را می کنن و همانجا چالت می کنن مثل زمان شوروی سابق و روسیه پوتینی
  2
  9
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۲
  ۴۲
  اقاجان - دبی، امارات متحده عربی
  فرجا ناجا برجا همش یک گ. هستن
  2
  10
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.