فنلاند امروز رسماً اعلام کرد که می‌خواهد به ناتو بپیوندد

رادیو فردا: فنلاند روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت به‌طور رسمی اعلام کرد که می‌خواهد به ناتو بپیوندد.

سائولی نینیستو، رئیس‌جمهوری، و سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند در یک نشست خبری مشترک در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور این خبر را اعلام کردند.

آقای نینیستو امروز را یک «روز تاریخی» و «آغاز عصر جدیدی» برای فنلاند اعلام کرد.

انتظار می‌رود پارلمان فنلاند در روزهای آینده این تصمیم دولت را تأیید کند. در این صورت درخواست رسمی عضویت در ناتو هفته آینده به مقر این سازمان در بروکسل ارسال خواهد شد.

خبر تصمیم دولت فنلاند برای پیوستن این کشور به ناتو در حالی منتشر می‌شود که دیپلمات‌های ارشد ۳۰ کشور عضو ناتو برای بحث در مورد حمایت بیشتر از اوکراین و اقدامات فنلاند، سوئد و سایر کشورها برای پیوستن به ناتو در مواجهه با تهدیدات روسیه، در برلین گفت‌وگو کرده‌اند.

انتظار می‌رود سوئد نیز در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین، سیاستی مشابه را دنبال کند.

با این حال، نگرانی‌های ترکیه ممکن است پیوستن این دو کشور به ناتو را با مشکل مواجه کند، زیرا هر تصمیمی در راستای گسترش ناتو، مستلزم تایید کلیه اعضای این ائتلاف نظامی است.

در پی اعلام این خبر، دبیرکل ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) گفت که پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو در پی تهاجم روسیه به اوکراین ثابت خواهد کرد که «تجاوز عاقبت خوبی ندارد».

ینس استولتنبرگ افزود عضویت این دو کشور، «امنیت مشترک» اعضای ناتو را تقویت خواهد کرد و نشان می‌دهد که درهای ناتو (برای پذیرش اعضای جدید) همچنان باز است.

او همچنین در سخنان روز یکشنبه خود اطمینان داد که نگرانی‌های ترکیه در مورد درخواست عضویت احتمالی سوئد و فنلاند در ناتو مرتفع خواهد شد.

آقای استولتنبرگ در نشست آنلاین با خبرنگاران افزود که با وزیر خارجه ترکیه تماس گرفته و اطمینان دارد که بر سر مسئله عضویت فنلاند و سوئد در ناتو به تفاهم خواهند رسید.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز یکشنبه گفت چنانچه سوئد و فنلاند به دنبال عضویت در ناتو هستند باید علاوه‌ بر لغو ممنوعیت صادرات ترکیه، پشتیبانی از گروه‌های تروریستی را در کشور خود متوقف کنند و در این زمینه تضمین‌های امنیتی روشنی ارائه دهند.

آقای چاوش‌اوغلو که پس از دیدار با وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در برلین سخن می‌گفت، افزود که با همتایان سوئدی و فنلاندی خود دیدار کرده است و هر دو گفته‌اند که نگرانی‌های ترکیه را مد نظر قرار خواهند داد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین تصریح کرد آنکارا به دنبال اهرم فشار نیست اما در عین حال، سوئد را به پشتیبانی از گروه شبه نظامی «پ کا کا» (حزب کارگران کردستان) متهم کرد.

او همچنین گفت شواهد و مدارکی مبنی بر اقامت «اعضای این گروه تروریستی‌» و برگزاری جلسات هفتگی آن‌ها در سوئد را در اختیار مقام‌های این کشور قرار داده است.

این گروه از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در روز جمعه مبنی‌بر این‌که آنکارا از گسترش ناتو حمایت نخواهد کرد، شگفتی متحدان ناتو و کشورهای حوزه نوردیک را به دنبال داشت.

روسیه بارها یکی از دلایل آن‌چه را که «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین می‌خواند، نگرانی از گسترش ناتو اعلام کرده و حال خود این تهاجم به کشور همسایه، باعث نگرانی کشورهای دیگر و تلاش و زمینه‌چینی آنها برای پیوستن به ناتو شده است.

مسکو همچنین حدود یک ماه پیش تهدید کرده بود که در صورت قطعی شدن عضویت فنلاند و یا سوئد در ناتو، روسیه استقرار تسلیحات هسته‌ای در مرزهای خود با منطقه بالتیک را بررسی خواهد کرد.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق و نایب رئیس شورای امنیت روسیه صراحتا گفته بود که در صورت گسترش ناتو، دیگر نمی‌توان از بالتیک «عاری از سلاح هسته‌ای» سخن گفت و «توازن باید برقرار شود».

روسیه دارای بزرگ‌ترین زرادخانه کلاهک‌های هسته‌ای جهان است و همراه با چین و آمریکا، از پیشگامان دنیا در حوزه فناوری موشک‌های مافوق صوت به شمار می‌رود.

فنلاند یک‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد دارد و از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین و در پی تشدید نگرانی‌های امنیتی، حمایت عموم فنلاندی‌ها برای پیوستن به ناتو افزایش یافته است.
+63
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  تنشون بد میخاره این اروپایی های گدا‌گشنه یخزده . معلوم نیست دنبال چی هستند ؟
  24
  9
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  پس معلوم شد روسیه مثل خر تو گل فرو رفته و طرفدارهایش را هم با خودش دارد میبرد.
  4
  20
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۰
  ۴۵
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  این فنلاند هم مثل اینکه مثل اکراین دلش یه فس کتک میخاد
  24
  12
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  متاسفانه چپول ها بیش از شعورشان، عقده های حقارتشان رشد کرده است. بدون استثنا تمام چپول ها بشدت حسود هستند و رنج می برند که چرا همسایه از ان ها چیزی اضافه دارد. استالینیزم شعار لعن بر امریکا را باب کرد. این ها که صاحب یک ششم کره ی زمین بودند بعلت ناکارآمدی سیستم حتی قادر به تامین گندم خودشان هم نبودند. استالین امریکا را امپریالیست جهانخوار نامید در صورتیکه جهانخوار اصلی خودش بود. او می خواست گناه عدم کفایت خودشان را گردن امپریالیست ها بیندازد. گیرم امپریالیست ها بد هستند، شما با داشتن یک ششم کره ی زمین پس چرا متحول نشدید؟ شوروی منفجر و ارزوهای محال هم از بین رفتند ولی شعار دادن نزد یک عده مخ باخته هنوز وجود دارد که در روسیه ی عقب مانده هنوز عقب استالینی میگردند تا درد حسادت عقده شده ی این ادمیان را درمان کند.
  6
  17
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۴
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. فعلا که ارباب پوتین دو هفته است. پشت یک کارخانه کنگر خرده و لنگر انداخته. ۳ هفته است. قادر نیستند .یک کارخانه فولاد را فتح کنند. یک از بزرگترین ارتش‌ها دنیا. مانده کی‌ اینجا دارد. یه فس کتک می‌‌خورد.؟ تا آنجا هم که ما می‌‌دانیم. همین فنلاند کوچولو ۱۹۳۹ در جنگ معروف به جنگ زمستان .چنان یک فس کتک به ارتش سرخ اتحاد جماهیر زد. با با بزرگ همین پوتین استالین.تا روز مرگ هم یادش نرفت
  6
  14
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴
  ۶۳
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  ببین کیا طرفدار روسیه دیکتاتور هستند کاری باهاشون نداشته باشید احتمال لگدپریانی وجود دارد خخخخ
  2
  5
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۱
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  توله های استالین تو سایت دارن رفاه دموکراسی غرب رو تا فیهاخالدونشون حس می کنن وبعد دم برا پوتینیسم تکون میدن!. بابا شما خیلی زرنگین،با موزماری و موش مردگی و نگم چه راههایی چپیدین تو اروپا زبونتون هم درازه!
  1
  7
  دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.