اوکراین برنده مسابقه ترانه‌خوانی یوروویژن ۲۰۲۲ شد

دویچه وله: ترانه "استفانیا" از گروه "ارکستر کالوش" اوکراین برنده مسابقات ترانه‌خوانی یوروویژن ۲۰۲۲ شد. بریتانیا با ترانه "اسپیس‌من" در جایگاه دوم نشست و اسپانیا با "اسلومو" سوم شد. آلمان با شش امتیاز در آخرین رده جدول قرار گرفت.

شامگاه شنبه ۱۲ مه، مسابقات ترانه‌خوانی یورو ویژن ۲۰۲۲ با شعار "نوای زیبایی" در تورین ایتالیا برگزار شد. در این مراسم که هفت هزار نفر به طور حضوری تماشاگر آن بودند و میلیون‌ها اروپایی نیز از طریق تلفن در رأی‌گیری آن شرکت کردند، گروه "ارکستر کالوش" از اوکراین توانست با به دست آوردن ۶۳۱ امتیاز برنده این مسابقات شود.

 ۴۳۹ امتیاز از این میان از سوی کسانی به گروه اوکراینی داده شد که به صورت تلفنی در رأی‌گیری این مسابقه شرکت کردند. هیأت ژوری نیز ۱۹۲ امتیاز به گروه کالوش داد.

ترانه "استفانیا" به مادر اوله پسیوک، خواننده گروه  تقدیم شده بود، اما جمله "من همواره به سوی تو می‌آیم، حتی وقتی همه راه‌ها خراب شده باشند" در این ترانه، وصف حال شرایط کنونی اوکراین جنگ زده بود. به این ترتیب اوکراین توانست همبستگی جهانی را در این مسابقات به دست آورد.

این اما بدین معنا نیست که این ترانه از نظر هنری ارزش برنده شدن نداشت. اعضای گروه "ارکستر کالوش" با ترکیب موسیقی فولکولور و رپ توانستند توجه شنوندگان و تماشاچیان را جلب کنند.

وقتی اوکراین به مرحله نهایی رسید، اوله پسیوک خواننده گروه با جمله‌ای سرشار از احساسات توانست نظرها را به این گروه جلب کند. او روی صحنه گفت: «لطفا به اوکراین کمک کنید، به ماریوپل و به آزوفستال، همین حالا!»
سام رایدر، نماینده بریتانیابریتانیا پس از ۵۰ سال دوم شد
گروه "راکت‌من" از بریتانیا با ترانه "اسپیس‌من" توانست این کشور را در جایگاه دوم بنشاند. ۵۰ سال پیش التون جان این جایگاه را برای بریتانیا به ارمغان آورده بود.

مسابقه امسال یویوویژن به طور کلی نمایشی ضد جنگ بود که با ترانه "به صلح فرصت بده" از جان لنون و بزرگ‌ترین گروه راک دنیا "راکین ۱۰۰۰" آغاز شد. هفت هزار تماشاچی حاضر در سالن با این سرود صلح همخوانی کردند.

این پیام صلح از سوی خوانندگان کشورهای مختلف نیز پیگیری شد از جمله از سوی گروه بریتانیا. سام رایدر نماینده بریتانیا در یوروویژن امسال، هدف این مسابقه را "عشق، صلح، با هم ماندن و تنوع" دانست. این خواننده توانست با صدایی فوق‌العاده و ترانه "اسپیس‌من" بیش از همه نظر هیأت ژوری را جلب کند و در جایگاه دوم نشست.
شانل از اسپانیا"جنیفر لوپز اسپانیا" سوم شد
هرچند مسابقات یوروویژن مسابقه ترانه‌خوانی است اما اجرا و رقص نیز در آن سهم به سزایی در جلب توجه مخاطبان و رأی دهندگان دارد. "شانل" از اسپانیا با اجرایی نیمه عریان و رقص به سبک جنیفر لوپز توانست ۴۵۹ امتیاز به دست آورده و در جایگاه سوم بنشیند.

پس از اسپانیا به ترتیب سوئد و صربستان چهارم و پنجم شدند.

کشور میزبان ایتالیا و برنده یوروویژن سال گذشته، با گروه "محمود و بلانکو"  ۲۶۸ امتیاز به دست آورد و در جایگاه ششم نشست.

خواننده راک آلمانی "مالک هریس" با ترانه "راک استارز" تنها ۶ امتیاز به دست آورد و آخر شد.
+33
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  لشکر ۹۲ زرهی اهواز - اهواز، ایران

  نتیجه کاملا سیاسیه و برخاسه از حس نفرت اروپایی جماعت از روسیه هست، کلا این یورو ویژن همیشه اینجوری بوده و اهداف سیاسی داشته نه هنری، یادمه چند سال پیش پوتین تو یک برنامه حرفهایی ضد هم‌جنس‌گرایی زد و پورو ویژن همون سال یک گی و همنجسگرا را به عنوان برنده انتخاب کرد
  10
  31
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  یورو ویژن را هم سیاسیش کردن . عجب بابا ! یعنی صدا در حد غاز هم نبودند . بریتانیا که قار قار می‌کرد .
  6
  26
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
  ۴۰
  Kalam - لوند، سوئد

  بعد شما گاگولای اروپایی میخواید عدالت اجتماعی و راستی و …. یاد ما جهان سومیا بدید نه؟ شماها حتی واسه یه مسابقه موسیقی پارتی بازی و اسگول بازی در میارید تو‌همه چی همینجوری دروغ گو و نا حقید. حق یه عالمه آدم دیگرو خوردید چون اوکراینیا جنگ دارن. منم ناراحتم از تجاوز روسیه به مردم اوکراین اما این دلیل نمیشه حق بقیه پایمال بشه چون اینا الان جنگ‌دارن. این دقیقا مثل او سالی که اون یارو خوشگله بود از اتریش که اولش کردن .چقدر چندش این چیزای اروپا. فرق شماها با اخوندای چندش یه روسری .بقیش دارید رو‌عن هم‌اسکی میکنید.
  7
  33
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۷
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  صلح چیز خوبی است، کاش همیشه برنده شود، ولی برای رسیدن به صلح، جنگهای بیشمار در تاریخ بر پا شده است!
  2
  11
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
  ۵۳
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  افریننن ببریدد جایزتونو بدید به رهبر کوکایینیه اسکلتون :)))
  16
  16
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱
  ۵۹
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  درست مثل زمانی که آق رض بالانسی نوجوانیش تو فوتبال گل میزد. الان باید اول گل بزنه که بتونه حال بازی رو پیدا کنه. همه وا میستادن سیابازی چپ و راست رو نیگا می‌کردند که این بتونه کارش رو انجام بده.
  13
  20
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۳
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  وقتی عروسک زالونسکی به مردم احمق فروخته میشه و کاراخانه سازنده خشتهای لوگو یک شبه میلیونها دلار بخاطر ان به جیب میزنه چرا رقاصها و دلغکهای اکرایینی در این سیرک برنده نشن کاملا خلاف راه صواب و نقص رای اولآلباب است . چند روز دیگر حتی پاپ فتوی میده کاتولیکهای اکراینیها همه عیسی زاده اند و صلیب شکسته ازوفها و باندراسها همان سلیب نازیهای جنگ جهانی دوم نیست بلکه قطعه ای از صلیب عیسی و مظهر مصیحیت است. اینها دو جنگ علیه عراق را با یک میلیون کشته و الودگی ۹۰ درصدی به مواد رادیو اکت عراق و مناطق ایران و ترکیه سوریه،کویرت و عربستان به اسم سلاحای کشتار جمعی و موشکهای خیالی صدام به دنیا فروختند، پشتبندش به یوگوسلاوی به عنوان یکی از قدرتمند ترین و مدرنترین کشویرهای اروپایی که قادر به فروش سلاحهای مردن بود و رقیبی برای فرانسه و بریتانیا و المان به انروز انداختند و بعد نوبت لیبی و سوریه بود وتمام این جنایات را با همین دلغک بازیها به دنیا فرختند.حالا فاشیستهای اکرایینی به عنوان بهترین رقاصها برای بردلهاشون تبلیغ میشن چیز تازه ای نیست.اینها کمکهای جنسی اکرایین به کشورهایی است که کمکش میکنند .امروز
  6
  15
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  دنیای کثیفی شده .یک دلخوشی تو ورزش و هنر داشتیم ، آنهم به سیاست و کثافت کاری کشیده شد، ، طنز داستان شرکت اسراییل از خاور میانه ، آذربایجان و گرجستان از دل آسیا در مسابقات اروپایی و اکثرا به زبان انگلیسی است ، اگه پای منافع سیاسی بشه شاید یک روز هم افغانستان و مغولستان هم وارد مسابقات اروپا بشن ،
  3
  17
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۹
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  فکر نمی‌‌کنید. ایران خودمان در حال حاضر مهمتر است ؟ تظاهرات جنگ.بزن و بکش.یکی‌ گیر می‌‌دهد به همجنس باز. ولی توی سوهد هم زندگی‌.دیگری می‌‌خواد ثابت کند. زلنسکی معتاد است. ولی اقاش ۴۳ سال است از پای منبر شیره بلند نشده.
  14
  4
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸
  ۱۶
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۱- انگلستان.اسپانیا.آلمان.ایتالیا و فرانسه کشورهایی هستند که بدون رقابت وارد فینال می شوند. آمریکا هم درخواست عضویت داده است.ولی خیلی از مردم اروپا و جهان علاقه چندانی به این حوزه موزیکی چون گذشته ندارند. زیرا رای گیری بده و بستان شده است. کیفیت موزیک ها چون قبل نیست. سوئد به دانمارک رای میدهد، دانمارک به نروژ. یونان به قبرس. ترکیه به آذربایجان و بقیه ماجرا!
  3
  13
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶
  ۱۶
  pirzan e irani - استکهلم، سوئد
  ۲- حال همین گروه اکراینی، اگر قبل از جنگ می خواند آیا برنده میشد؟ کیفیت و واقعیت ها چه در موزیک و چه در ورزش باید سوای سیاست باشد. که اینطوری نیست. حالا که اکراین را از سبد انتخابات بدر آورده اند، امیدوارم بتوانند با آرامش و بدون جنگ در سال آینده میزبان باشند، و مجبور نشوند در لهستان میزبانی بکنند.
  5
  12
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۷
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  برکات جنگ اوکراین بسیار زیاد بوده .یکیش اینه که خیلی از این گاگولهای غرب پرست هم به این نتیجه رسیدن که وقتش که برسه نظام سلطه همه چیز رو به نفع خودش مصادره میکنه و عدالت و تساوی حقوق حشر شعاری مسخره بیش نیست .زنده باد پوتین
  10
  8
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
  ۴۰
  Kalam - لوند، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. از جلسه های سری مجلس ایران که تو بهشون دسترسی داری چه خبر؟ مطلب من هیچ ربطی به همجنس گراها یا به قول تو همجنس بازا نداره و من نظر خودمو در مورد سیاست یوروویژن نوشتم. بعدم تو که اینقدر به فکر ایرانی وسط این پست و‌کامنتها چکار میکنی استاد. این همه مطلب در مورد اتفاقای ایران هست برو تو همونا استاد.
  2
  11
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
  ۴۰
  Kalam - لوند، سوئد
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. نه خوشگله ما اگه از این سیستم انتقاد می‌کنیم به امید شنیده شدن صدامونه که دیر یا زود شنیده میشه بدون اینکه ترسی از کسی داشته باشیم. اما تو و اربابات نه تنها اجازه اعتراض نمیدید بلکه یکه مثل من رو میفرستید جایی که عرب نی انداخت. آره اروپا هم‌ داغون شده پر از دروغ و نیرنگ شده اما بازم سگ اروپا به شماها شرف داره. مرگ بر پوتین تروریست و طرفداراش
  3
  3
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.