چرا بیشتر مردم باور دارند امبر هرد دروغ می‌ گوید؟

امبر هرد ادعا می‌کند سال‌ها مورد سوء استفاده مردی بسیار مشهور بوده است. اما چرا بسیاری از مردم از او متنفرند؟ ما کدام زنان را برای باور کردن انتخاب می‌کنیم؟

امبر هرد هفته‌هاست که در محاکمه هتک حیثیت جانی دپ در حال موضع‌گیری است. او ادعای خود پیرامون سوء استفاده‌ و خشونت‌ های جانی دپ را با جزئیات شرح داده است اما طرفداران آقای بازیگر بارها او را به دروغگویی متهم کرده و با الفاظی نظیر «ملکه درام» خطابش کرده‌اند. نوشتند او «اشک تمساح می‌ریزد»، «فقط درباره خودش حرف می‌زدند»، «چه فیلمی بازی می‌کند» و «او واقعا یک اثر هنری است». او را به مصرف کوکائین در دادگاه متهم کردند و گفتند دفاعیاتش را از دیالوگ یک فیلم کپی کرده است.

در طول چهار هفته گذشته هرد و دپ تصویر دلخراشی از ازدواج کوتاه و در عین حال آشفته خود ارائه کردند. شهادت هر دو طرف دردناک و سخت بوده است: وکلای هرد ساعت‌ها دپ را به خاطر مصرف مواد مورد انتقاد قرار دادند و شاهدان ادعاهایی درباره ابتلای هرد به اختلالات شخصیتی ازجمله اختلال شخصیت نمایشی مطرح کردند.

مهم نیست که شواهد در دادگاه چقدر شوم و بد به نظر می‌رسند، رسانه‌های اجتماعی داستان متفاوتی را بیان می‌کنند: اینستاگرام و تیک تاک مملو از میم‌هایی هستند که دپ را قربانی و هرد را متجاوز معرفی می‌کنند؛ فردی که قصد دارد حرفه همسر سابقش را خدشه‌دار کند. اما با آنکه اینجا زنی است که جزئیات دردناکی از سوء استفاده یک مرد مشهور از خود را بازگو می‌کند، چرا به نظر می‌رسد بسیاری از مردم از او متنفرند؟

احساسات ضد-هرد به سرعت از بخش کامنت‌ها در شبکه‌های اجتماعی فراتر رفت و مجموعه‌ای از میم‌ها را به وجود آورد که جانی دپ را ارج می‌نهادند. با این وجود، هرد هرگز ادعا نکرد که در رابطه‌شان بی‌نقص بوده است. او در جایگاه اعتراف کرد که سر دپ فریاد می‌زده، او را به نام‌های زشت خطاب می‌کرده و گاها او را زده است.

طرفداران دپ به دستگیری او در سال ۲۰۰۹ اشاره می‌کنند که به دنبال مشاجره با شریک زندگی سابقش، تاسیا ون ری، اتفاق افتاده بود و به این وسیله می‌خواهند نشان دهند او سابقه رفتارهای وحشیانه با شرکای پیشین خود را داشته است. با این حال، ون ری قبلا اعلام کرده بود که پلیس در این حادثه هرد را به نادرست متهم کرده است.

یکی از افرادی که دادگاه درباره‌اش مطلع نبود الن بارکین بود. بازیگر و تهیه‌کننده امریکایی که در اظهاراتی گفته بود در زمان کوتاهی که او و دپ با هم قرار می‌گذاشتند، دپ یک بار یک بطری الکل به سمتش پرتاب کرد. دپ در محاکمه خود در بریتانیا، انگیزه بارکین را «کینه» توصیف کرده بود، زیرا معتقد بود به احساسات الن بارکین پاسخ مثبت نداده است.
شاهدان دپ، هرد را فردی پرتوقع و بی‌ثبات توصیف کرده‌اند و یک مشاور ازدواج که با این زوج کار می‌کرد شهادت داد که این دو درگیر «سوءاستفاده متقابل» بوده‌اند. این اصطلاحی نیست که کارشناسان خشونت خانگی دوست داشته باشند از آن استفاده کنند، زیرا قدرت نابرابر و قلدری ذاتی خشونت شریک جنسی را نادیده می‌گیرد. «دفاع از خود» اصطلاح دقیق‌تری است و هرد در شهادت خود چرخه‌ای را ترسیم کرد که در آن نشان می‌داد حسادت‌های دپ که ناشی از خطاهای ادعایی او بود، جرقه‌زننده بحث‌های جنجال‌ برانگیز این دو بوده است. او گفت دپ سعی کرد او را از شغل بازیگری منصرف کند و به او اطمینان داد: «نیازی نیست تو کار کنی بچه؛ من از تو مراقبت خواهم کرد.» و او را به خاطر پذیرفتن نقش‌هایی که در آنها نیاز به صحنه‌های رابطه جنسی و بوسیدن بود مورد انتقاد قرار می‌داد.

به گفته هرد، وابستگی دپ به مواد او را به دو شخصیت مجزا تبدیل کرده بود: یک شریک دلسوز و سخاوتمند در زمان هوشیاری و یک هیولای خشن و غیرمنطقی در زمان مصرف مواد. وقتی طرفداران دپ، هرد را به سوءاستفاده از ثروت و موقعیت این بازیگر متهم می‌کنند، به‌طور ضمنی به عدم توازن قدرت اذعان می‌کنند. هر دو این‌ها بازیگر هستند، اما یکی از آنها موفق‌تر، تحسین‌شده‌تر و تاثیرگذارتر است. یکی از این دو تا کنون سه بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. یکی نام‌آشناست و دیگری بیشتر در زمینه این نبرد حقوقی اسم در کرده است.

طرفداران دپ همچنین توانایی آزاردهنده‌ای در گرفتن شواهد ارائه‌شده از سوی هرد و بعد برگرداندن او علیه خودش دارند. ویدیویی که در آن دپ لیوان‌ها را به هم می‌کوبد و یک بطری الکل را خالی می‌کند، به توانایی هرد در دغلکاری و تقلب نسبت داده می‌شود. آنها انگیزه‌های این زن را زیر سوال می‌برند: چرا از اول داشت فیلم را ضبط می‌کرد؟

پیام‌هایی وجود دارد که دپ در سال ۲۰۱۳ برای دوستش پاول بتانی فرستاده و در مورد غرق کردن هرد و آتش زدن جسدش صحبت کرده بود. یکی از کسانی که محاکمه این زوج را از تلویزیون تماشا می‌کرد درباره‌اش نوشت: «این پیام‌ها به نظر بد می‌رسند، اما او با این حال با دپ ازدواج کرد.»

اگر این روزها قربانی‌ نکوهی ناپسند و غیر قابل پذیرش است، با نگاه به شیوه حرف زدن مردم درباره هرد شاهد آن نیستیم. حتی شرکت آرایشی میلانی نیز در این میان وارد عمل شد و با انتشار یک ویدیوی تیک تاکی ادعای مطرح‌شده در بیانیه‌های ابتدایی مبنی بر اینکه هرد برای پوشاندن کبودی‌های خود از کانسیلرهای این شرکت استفاده می‌کرد را رد کرد.

پیش از این ایرلند بالدوین درباره ماجرای جنجالی این زوج در اینستاگرام خود نوشت: «من زنان بسیاری را می‌شناسم که این‌گونه‌اند. آنها متقلب و بی‌روحند و از زنانگی خود استفاده می‌کنند تا نقش قربانی را بازی کنند و دنیا را علیه مردان می‌کنند. چون در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که گفتن این حرف که مردها وحشتناک‌ترین موجودات هستند باحال به نظر می‌رسد.»

ادعاهای دروغین از خشونت خانگی بسیار نادر است. با در نظر گرفتن این دادگاه می‌توانید دلیل آن را بفهمید. طی کردن روند قانونی، غم و اندوه بی‌امان فرد آسیب‌دیده را دوباره به سطح می‌آورد و مطمئنا به نفع بازمانده ماجرا نیست. اگر به مقابله بپردازید، اغلب به عنوان همدست سوءاستفاده‌گر معرفی می‌شوید. با این حال گویی این ایده که زنان برای به دام انداختن مردان بی‌گناه، داستان‌هایی سر هم می‌کنند هرگز از بین نمی‌رود. وکلای هاروی واینستین تهیه‌کننده امریکایی که در سال ۲۰۱۷ متهم به آزار جنسی شد، اتهام‌زنندگان را دروغگویانی با انگیزه شهرت و پول معرفی کردند. بیل کازبی، کمدین امریکایی که یک سال بعد به تجاوز جنسی متهم شد هم بارها همین ادعا را مطرح کرده بود. وودی آلن نیز اتهامات آزار جنسی از سوی دخترش را انتقام‌جویانه و با هدف تخریب حرفه‌اش توصیف کرده است.

با این حال به نظر می‌رسد در چند سال گذشته، سرانجام مردم شروع کرده‌اند به باور قربانیان. اما به هر حال به نظر می‌رسد دپ همچنان از شک و تردیدها پیرامون ادعای هرد سود و لذت می‌برد، حتی زمانی که متن پیام‌هایی را می‌خواند که در آنها هرد را «فاحشه» خطاب کرده است.

هرد در مقاله‌اش نوشته بود پس از طلاق از دپ، تمام خشم فرهنگی که بر زنانی که لب به سخن باز می‌کنند می‌رود را احساس کرد. همان‌طور که این محاکمه روشن می‌کند، او در این مورد دروغ نگفته است. حتی پس از آنکه زنان زیادی در سال‌های اخیر گزارش‌هایی درباره سوءاستفاده از خود ارائه کردند، محاکمه هرد به ما یادآوری می‌کند که مقبولیت یک قربانی هنوز مساله‌ای شکننده است. وقتی کسی حاضر به شنیدن آن نیست، مهم نیست چه می‌گویید. به قربانیانی که این محاکمه را از خانه‌های خود دنبال می‌کنند فکر کنید: اگر این واکنشی است که یک فرد باید از ارائه ادعاهای خود در دادگاه انتظارش را بکشد، اصلا چرا صحبت کنم؟

صحبت پایانی اینکه بسیاری از اتهاماتی که جانی دپ و امبر هرد در دادگاه علیه یکدیگر مطرح می کنند واقعیت دارد هر چند شدت و حدت آن ها با دراماتیزه کردن ماجراها تغییر پیدا کرده است. هیچکدام از این زوج رفتار معقول و مناسبی نداشته و با رفتارهایشان یکدیگر را آزرده اند. هر دوی آن ها علیه یکدیگر از خشونت فیزیکی استفاده کرده اند با درجات شدت مختلف و متفاوت. از آنجایی که هرد زن و از لحاظ جسمانی ضعیف تر بوده بدون شک خشونت فیزیکی کمتر و خشونت روحی و روانی بیشتری را انجام داده و در طرف مقابل، جانی دپ خشونت فیزیکی بیشتری داشته است حتی اگر این خشونت فیزیکی را روی بدن هرد خالی نکرده و به شکل پرت کردن اشیاء و شکستن آن ها بروز داده باشد. شوربختانه بحث مطرح کردن و رسیدگی به بدرفتاری های جنسی و خشونت خانگی به بیراهه رفته است و نمی توان به طور قطع تمام ادعاهای مطرح شده در این زمینه را درست یا دستکم تمام واقعیت ماجرا دانست.
+65
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  فیلسوفی می گفت:هستی،دوجنس مخالف را بهم متمایل می کند تا تولید مثل اتفاق بیفتد و راه کائنات به جلو باز بشود و دیگر هیچ.(شوپنهاور).هیچ ینی شش ماه ویا شش سال بعد اون دونفر یا دارن همدیگرو تحمل می کنن ویا از هم متنفر شده اند و هرکاری برا چزوندن طرف مقابل می کنن.این اتفاقی است که فک کنم برای 80درصد مردم می افتد.امیدوارم خلافش بهم ثابت بشه
  6
  10
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷
  ۳۶
  Shahrokh-86 - تهران، ایران
  نمیدونم این خبر و از کجا آوردید یا کی نوشته ولی خیلیاش اشتباه بود، امبر هرد دادگاه انگلیس رو برد چون دادگاه اونجا غیر علنی هست و دپ هم نبود که از خودش دفاع کنه ولی تو آمریکا اگر دادگاه فدرال نباشه قاضی میگه علنی باشه یا نه واسه همینه که خیلی از دروغ های امبر رو‌شد مثله دروغی که گفته بود چشم کبودشو‌ توی یه برنامه کمدی که دعوت شده بود گریمر اون برنامه با آرایش پوشونده بوده که اون خانم اومد گفت هیچ کبودی من ندیدم و لوازم آرایش میلانی هم دستشنو رو کرد چون اون محصولی که میگفتن همیشه تو کیفش داشته که کبودیارو باهاش بپوشونه سال ۲۰۱۷ تازه اومده بیرون و خیلی چیزای دیگه از پلیس گرفته تا دربونه خونه شهادت دادن صداهای ظبط شده که دیگه هیچی. الانم خیلیا از این ناراحتن که قبلا خیلی از زنها که قربانی خشونت بودن رو باور نمیکردن یه مدت بود که این عوض شده بود و وقتی زنی میگفت که شوهرش میزنتش فوری اقدام مییکردن ولی الان میگن به خاطر این دروغایی که این گفته احتمال داره تو پرونده های دیگه هم بگن که زن داره دروغ میگه یا سخت باور کنن.
  7
  20
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  این زن دنبال پول است متاسفانه قانون آشغال به نفع زنها در دنیای مدرن باعث شده آنها خیلی راحت بدون هیچ گونه مدرک هر کسی را به به تجاوز و . متهم کنند
  3
  13
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۳
  ۴۴
  حمید کریمی - تهران، ایران
  مطمئنم این ماقله رو یه زن فمینست نوشته و از زنان دفاع میکنه،چونکه این دادگاه خیلی از واقعیات رو که زنان با مکر و حیله‌های خود پوشانده بودند را آشکار کرد.
  5
  8
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۹
  ۴۰
  Kalam - لوند، سوئد
  طرفدار چیه یارو داره دروغ میگه از اعتماد طرف سو استفاده کرده. وارد زندگیش شده و خصوصی ترین قسمتای زندگیشو علنی کرده دوربین و میکروفون تو‌خونه کار گذاشته که مدرک جمع کنه واسه دادگاه یعنی تمام اینا با برنامه ریزی قبلی انجام شده برای تخریب طرف و رسیدن به هدف خودش بوده. تا کی میخواید فقط بخاطر اینکه خودتونو مدرن و فهمیده نشون بدید ماسک فمنیسم میزنیم و بالا منبر میریم. باشه تا نوبت شماها هم برسه یا خودتون یا عزیزاتون اونوقت میخوام ببینم چقدر فمنیستید و از این حیواناتی که به اسم همسر و دوست دختر و…. وارد زندگیت میشن و نابودت میکنن حمایت میکنید...
  2
  11
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
  ۴۲
  Pooia - بریزبن، استرالیا
  در جریان درگیری امبرد هرد گفته بود که من واقعاً ترسیده بودم و در حالیکه کاملا خونسرد بود فیلم هم گرفته بود ، در جواب یک حرف بسیار قشنگی جانی دپ زد که جالب بود؛ گفت که اگه ترسیده بودی باید فرار می کردی! که این کاملاً حرف درستی هست.
  1
  11
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  دروغ میگه چون مرذم میدونند این آدم اگر یک دهم اپن چیزی که میگه سرش آمده بود قطعا تو دادگاه درخواست طلاق که هیچ درخواست کل مال جانی رو‌میکرد چون این طرف کلی وکیل داره که هر چیزی رو‌مستند کنه. داره نقش بازی میکنه چون فکر میکنه میتونه سر مردم کلاه بذاره و دادگاه رو ببره و همه هدفش همونه که با هر طرقی برنده دادگاه باشه.
  1
  7
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶
  ۴۷
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش
  نویسنده این متن کی بوده و از کجا اوردین؟ از این فمینیست دمکرات دروغگوهاست. مخاطبین سایتتون را از دست خواهید داد. این خانم بایپولار هست و جانی را کتک میزده. الان هم وکلاش ادعا این را دارن که جانی را الکلی و معتاد جلوه بدهند تا بتوانند از زیر این داستان که به نفع جانی یک جورایی تمام شده است، امبر جون را فراری بدهند، اما بی خبر هستن که همه میدونن این خانم به اندازه خود جانی مواد مخدر و الکل میزده که ثابت شدش در دادگاه. این خانم با جیمز فرنکو، همبستر شده در زمان تعهدش با جانی و ۱۴ میلیون دلار جانی را به اسم خیریه و چیزهای دیگه موقع طلاق تلکه کرده که بوی گندتعفن کارهاش در امده. از ایلان ماسک شیاد هم این خانم کلاه برداری کرده. انگشت جانی را با بطری ودکا قطع کرده و کلی داستان دیگه. دفعه بعدی ناشر که میارین خوب دقت کننین .... اخبار دروغ میان مردم ایران پخش نکنین !! ممنون
  1
  4
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.