گروه هفت به روسیه هشدار داد : جابه‌جایی مرزها را هرگز نمی‌پذیریم

دویچه وله: وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در پایان اجلاس خود در آلمان درباره تغییر مرزها از طریق تهاجم نظامی به روسیه هشدار دادند. تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و تغییرات اقلیمی از مهم‌ترین دستورکارهای این اجلاس سه روزه بود.

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان، موسوم به گروه هفت (جی۷) در یک اجلاس سه روزه در شمال آلمان به رایزنی درباره برخی از دغدغه‌های مشترک، به خصوص تجاوز نظامی روسیه به اوکراین پرداختند.

در بیانیه پایانی این نشست که شنبه، ۱۴ ماه مه منتشر شد تاکید شده مرزهایی که روسیه تلاش می‌کند از طریق جنگ علیه اوکراین تغییر دهد هرگز به رسمیت شناخته نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این بیانیه آمده است: «ما هرگز مرزهایی را که روسیه با تهاجم نظامی در پی تغییر آن است به رسمیت نخواهیم شناخت و به پشتیبانی از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین، به انضمام شبه‌جزیره کریمه، و همه کشورها متعهد خواهیم بود.»

روسیه که سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه را به رغم مخالفت‌ها و اعتراض‌های بین‌المللی ضمیمه خاک خود کرد از ۲۴ فوریه امسال تجاوز نظامی به خاک اوکراین را آغاز کرده است.
روسیه متهم به راه‌اندازی آگاهانه "جنگ غلات"
اوکراین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان به شمار می‌رود و ادامه تجاوز نظامی روسیه و نابودی زیرساخت‌های آن بسیاری از کشورها به خصوص در آفریقا و آسیا را با کمبود مواد غذایی روبرو کرده است.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان و میزبان اجلاس گروه هفت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به راه‌اندازی آگاهانه "جنگ غلات" متهم کرد.

سیاستمدار حزب سبزها در سخنرانی پایانی خود در اجلاس وزیران خارجه تاکید کرد مسدود کردن بندرهای اوکراین و جلوگیری از صادرات غلات یک خسارت جانبی جنگ محسوب نمی‌شود.

او می‌گوید جنگ اوکراین از مدتها پیش به یک بحران جهانی بدل شده و با سیاست مسکو در جلوگیری از صادرات غله اوکراین، خطر گرسنگی ۵۰ میلیون نفر در خاورمیانه و آفریقا را تهدید می‌کند.
تشدید تحریم‌های روسیه، ادامه کمک نظامی به اوکراین
وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در اجلاس خود در آلمان بر سر گسترش تحریم‌ها علیه روسیه به حوزه‌هایی که این کشور به آنها وابستگی بیشتری دارد توافق کردند.

در بیانیه پایانی این اجلاس بر عزم کشورهای شرکت‌کننده بر ادامه افزایش فشارهای اقتصادی و سیاسی بر مسکو و ادامه اقدام‌های هماهنگ تاکید شده است.

وزیران خارجه گروه هفت همچنین نسبت به تضعیف اقدام‌های تنبیهی علیه روسیه به خاطر تجاوز به اوکراین به چین هشدار دادند.

شرکت‌کنندگان در اجلاس سه روزه در شمال آلمان همچنین توافق کرده‌اند کمک‌های نظامی و تسلیحاتی به اوکراین تا زمانی که این کشور برای دفاع در مقابل تجاوز روسیه به آنها نیاز دارد ادامه یابد.
مقابله جدی‌تر با تغییرات اقلیمی
رئیسان دستگاه دیپلماسی هفت کشور صنعتی در این اجلاس تاکید کردند که تغییرات اقلیمی برای امنیت جهانی یک تهدید فزاینده به شمار می‌رود و ضروری است برای مقابله با آن برنامه‌های جدیدی در پیش گرفته شود.

دیپلمات‌های ارشد گروه هفت بر سر یک نقشه عملیاتی هفت ماده‌ای توافق کرده‌اند که مطابق آن مقابله با تغییرات اقلیمی باید در بالاترین سطح دولت این کشورها پیگیری شود.

گروه جی ۷ شامل آلمان، ایالات متحده آمریکا، کانادا، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و ژاپن می‌شود. در سال جاری میلادی آلمان ریاست دوره‌ای گروه هفت را بر عهده دارد.

روز جمعه، دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین نیز در رایزنی‌های وزیران خارجه گروه هفت شرکت کرد. او در این دیدار تاکید کرد که اوکراین همچنان به تجهیزات نظامی، به خصوص تسلیحات سنگین برای دفاع از خود در مقابل حمله روسیه نیاز دارد.
+23
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  زر زیادی زدن .نه اینکه جزیره کریمه رو که روسیه اشغال کرد تونستید پشم صورت پوتین رو بخورید حالاهم ببینیم چیکار میتونید بکنید
  1
  2
  یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.