نخست‌وزیر بریتانیا: به پنجاه پناهجو اطلاع داده شد که به رواندا فرستاده می‌شوند

به پنجاه پناهجو در بریتانیا گفته شده است که آنها اولین پناهجویانی خواهند بود که به ‌عنوان بخشی از برنامه مناقشه‌آمیز دولت برای اسکان دوباره پناهجویان، به رواندا در شرق آفریقا فرستاده خواهند شد.

بوریس جانسون در گفت‌وگو با "دیلی میل" این رقم را اعلام کرد و گفت در این مورد انتظار مخالفت قانونی زیادی را داشته اما تاکید کرد که دولت "برای مقابله وارد عمل خواهد شد."

بنا به یک قرارداد تازه، افرادی که غیرقانونی وارد بریتانیا شده‌اند تا زمان رسیدگی به درخواستشان برای اسکان دوباره به رواندا ارسال می‌شوند.

این برنامه شدیدا مورد انتقاد قرار گرفته است.

۱۶۰ بنیاد خیریه، اسقف اعظم کانتربری، احزاب مخالف و نمایندگان مجلس عضو ارشد حزب محافظه‌کار از جمله ترزا می، نخست‌وزیر پیشین از منتقدان این طرح هستند.

بیشتر بخوانید:

    بریتانیا پناهجویان را به رواندا می‌فرستد

    تنها در یک روز ۱۰۰۰ پناهجو از طریق کانال مانش وارد خاک بریتانیا شدند

    بریتانیا 'امکان فرستادن پناهجویان به جزیره‌ای در اقیانوس اطلس را بررسی کرده'

    وزیر کشور بریتانیا قول 'بازنگری و اصلاح' سیستم 'نابسامان' پذیرش پناهندگی را داد

آنها پرسش‌هایی درباره اخلاقی و قانونی بودن، و همچنین هزینه و کارآمدی این برنامه طرح کرده‌اند.

سازمان‌های امدادرسان گزارش کرده‌اند که شماری از پناهجویان در بریتانیا زندگی پنهانی پیش خواهند گرفت چون از فرستاده شدن به رواندا نگران هستند.

صلیب سرخ و شورای پناهجویی گفتند تهدید به فرستاده شدن به رواندا باعث شده که بعضی پناهجویان به خودشان آسیب بزنند از جمله یک نفر که اقدام به خودکشی کرد.

با این حال، عبور قایق‌های کوچک از دریا همچنان ادامه دارد. تازه‌ترین آمار دولتی موجود نشان می‌دهد از ۲ تا ۸ ماه مه، ۷۹۲ پناهجو با قایق‌های کوچک وارد بریتانیا شدند.

اوایل این هفته، وزارت کشور بریتانیا گفت تصمیم دارد درباره اولین پناهجویانی که قرار است به رواندا بفرستد، اطلاع‌رسانی کند. این وزاتخانه گفت در میان آنها افرادی خواهند بود که از کانال عبور کردند.

آقای جانسون در گفت‌وگوی خود گفت "نامه" ۵۰ نفر اکنون صادر شده.

آنها بین هفت تا چهارده روز حق اعتراض دارند.

انتظار می‌رود چالش‌های قانونی گسترده‌ای نسبت به این طرح‌ها مطرح شود. پریتی پاتل، وزیر کشور گفته که این فرآیند "زمان‌بر" خواهد بود اما تاکید کرد از برنامه‌اش منصرف نخواهد شد.

آقای جانسون به "دیلی میل" گفت: "سازمان‌هایی مخالفت‌های قانونی خواهند کرد که از مدت‌ها قبل پول مالیات‌دهندگان را دریافت کرده‌اند تا چنین مواردی را طرح کنند و در برابر اراده مردم و اراده مجلس بایستند. ما برای این موضوع آماده‌ایم."

او افزود: "ما برای مقابله آماده‌ایم و آن را به سرانجام خواهیم رساند."

برنامه جدید پس از آن مطرح شد که تعداد قایق‌های کوچکی که با عبور از کانال مانش وارد خاک بریتانیا می‌شوند، افزایش چشمگیری پیدا کرد. طی سال جاری میلادی بیش از ۶ هزار نفر از این کانال عبور کرده‌اند.

آمار وزارت کشور بریتانیا نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۱ تعداد ۲۸,۵۲۶ نفر با عبور از کانال مانش وارد بریتانیا شدند. این رقم در سال قبل از آن، ۸,۴۶۶ نفر بود.

دولت می‌گوید این طرح تازه، ضربه بزرگی به قاچاقچیان انسان وارد خواهد کرد و مانع جان باختن افردای می‌شود که از مسیرهای خطرناک به سمت بریتانیا می‌آیند.

خانم پاتل تاکید کرده است که منتقدان این برنامه خودشان "هیچ راه‌حلی" برای مشکل عبور قایق‌های کوچک ندارند.
+22
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.