شورای نگهبان تصویب کرد: ساعت رسمی ایران دیگر تغییر نمی‌کند

شورای نگهبان در جلسه شنبه ۲۴ اردیبهشت طرح عدم تغییر ساعت رسمی کشور را تصویب کرد. بر این اساس از این پس ساعت زمستانی و تابستانی وجود نخواهد داشت اما دولت می‌تواند ساعت کاری کارمندان را تغییر دهد.

طرحی که دو هفته قبل در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود، شنبه ۲۴ اردیبهشت مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری ایسنا، بر اساس این طرح دولت دیگر مجاز نیست ساعت رسمی کشور را تغییر دهد اما "در مورد ساعت کاری کارکنان با توجه به منطقه و جغرافیا دولت می‌تواند ساعت کاری کارکنان را تغییر دهد."

این قانون از ابتدای سال ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره نظر این شورا درباره طرح تغییر ساعت رسمی گفت: «ما در شورای نگهبان درباره خوب بودن یا بد بودن یک مصوبه و ضرورت تصویب آن ورود نمی‌کنیم و تنها ورود ما در حوزه مغایرت با شرع و قانون اساسی است.»

 در جریان تصویب این طرح در مجلس، محمدرضا میرتاج دینی، نماینده تبریز به عنوان مخالف آن گفته بود: «کارشناسان برق معتقدند که این مصوبه هزینه های زیادی به کشور به اندازه دو نیروگاه هزار واتی تحمیل می‌کند.»

در مقابل ابوالفضل ابوترابی، نماینده اصفهان از موافقان این طرح، تغییر ساعت رسمی را "طرحی وارداتی از کشورهای اروپایی" دانسته بود. او درباره نظر وزارت نیرو درباره این طرح نیز گفته بود: «شرکت توانیر در زمان آقای احمدی نژاد اعلام کرد که تغییر ساعت هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد حال در زمان دولت آقای روحانی اعلام کرد که تغییر ساعت توجیه اقتصادی دارد. این تعارض در نظر کارشناسی یک مرکز تخصصی نشان می دهد که از لحاظ حقوقی نظر آن قابل اتکا نیست.»

طرح توقف تغییر ساعت رسمی کشور در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد مطرح شد.
+8
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر چند که این تصمیم در مجلس ایران دلایل پوچ مذهبی دارد ولی از لحاظ علمی تغییر ساعت تاثیر خیلی کمی در مصرف انرژی دارد و عملی بیهوده است
  0
  2
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.