انتخاب محمد بن زاید به عنوان رئیس امارات متحده عربی

 محمد بن زاید آل نهیان یک روز پس از مرگ شیخ خلیفه بن ‌زاید آل ‌نهیان، برادر کوچک او رسما به عنوان رئیس و حاکم امارات متحده عربی برگزیده شد.

شیخ خلیفه برادر کوچک خود، محمد بن‌ زاید، را در مقام ولیعهدی ابوظبی منصوب کرده بود و او در این مقام، در سال‌های گذشته علاوه بر جانشینی فرماندهی نیروهای مسلح امارات، عملاً اداره دولت امارات و نیز اتخاذ تصمیمات مهم سیاسی را به عهده داشت.

حال شورای عالی فدرال امارات در روز شنبه محمد بن زاید آل نهیان،‌ ۶۱ ساله، را به طور رسمی و با اتفاق آرا به عنوان رئیس انتخاب کرده است.
اعضای این شورای عالی را حاکمان هفت امارت جنوب خلیج فارس تشکیل می‌دهند. محمد بن زاید حاکم ابوظبی نیز هست که ثروتمندترین امارت در این مجموعه به شمار می‌رود.

تصمیم به عادی‌سازی روابط با دولت اسرائیل و گسترش مناسبات دوجانبه در سطوح عمده امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فن‌آوری، مهم‌ترین تحول در سیاست امارات در طول رهبری شیخ خلیفه بود.

با این حال، گزارش‌های متعددی حکایت از آن داشت که عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل تصمیم محمد بن ‌زاید بود که در کنار محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان سعودی،‌ به عنوان یکی از «معماران» خاورمیانه جدید شناخته می‌شود.

شیخ خلیفه بن ‌زاید آل ‌نهیان، رئیس امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی، روز جمعه، ۲۳ اردیبهشت، در ۷۳ سالگی بر اثر سکته درگذشت.

امارات با اعلام رسمی این خبر ۴۰ روز را عزای عمومی تعیین کرد که سه روز نخست آن تعطیل است.
+12
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.