نکاتی ارزشمند برای حفظ سلامت و بهداشت گوش ها

اگر توده جامدی از جرم در گوش ایجاد شده است، باید توسط پزشک خارج شوددویچه وله:گوش‌های ما ۲۴ ساعت شبانه روز کار می‌کنند و اطلاعات حیاتی در مورد آنچه در اطراف ما اتفاق می‌افتد، در اختیار ما قرار می‌دهند. بر این اساس باید مراقب این اندام حسی باشید.

به‌گزارش نشریه آلمانی Focus Online؛ متخصصان گوش و حلق و بینی شش نکته برای سلامت گوش ارائه داده‌اند که عبارتند از:
تمیز کردن گوش، فقط در صورت نیاز!
جرم گوش طبیعی است. پروفسور توماس کلنزنر، رئیس مرکز شنوایی بیمارستان دانشگاه دوسلدورف می‌گوید: »مجاری گوش به خودی خود تمییز می‌شوند. هر گونه جرم که در ناحیه جلوی گوش قابل‌مشاهده است، باید با یک سواپ پنبه‌ای برداشته شود. اما هرگز گوش پاک‌کن را خیلی عمیق یا محکم وارد گوش نکنید. در این‌صورت خطر آسیب‌های جزئی وجود دارد؛ این آسیب‌ها می‌تواند منجر به نفوذ میکروب‌ها و ایجاد التهاب در مجرای گوش و پرده گوش شود.«
اشیاء نوک تیز را در گوش قرار ندهید
سوزن، سوهان ناخن یا سایر اشیاء نوک تیز را برای برداشتن جرم، داخل گوش فرو نکنید. علاوه بر خطر بالای آسیب، احتمال زیادی وجود دارد که موم بیشتر از اینکه بیرون کشیده شود، به داخل کانال گوش فشار داده شود. اگر توده جامدی از جرم در گوش ایجاد شده است، باید توسط پزشک خارج شود.
از شمع گوش استفاده نکنید
شمع‌های گوش از موم زنبور عسل یا پارافین ساخته شده‌اند. گفته می‌شود که موم، جرم گوش با استفاده از این شمع‌ها شل می‌شود. اما اینکه آیا شمع‌های گوش واقعاً مؤثر هستند، از نظر علمی مورد مناقشه است. از دیدگاه برخی متخصصان گوش و حلق و‌ بینی، استفاده از آنها بسیار خطرناک است و موم داغ آنها می‌تواند باعث سوختگی شدید در پرده گوش یا روی صورت شود.
در صورت خارش گوش به پزشک مراجعه کنید
دکتر توماس کلنزنر می‌گوید: »اگر خارش گوش دارید، برای خاراندن آن تلاش نکنید. اگر خارش فروکش نکرد و گوش درد نیز به آن اضافه شد، پزشک گوش و حلق و بینی باید علت را روشن کند. ممکن است عفونتی وجود داشته باشد که با قطره قابل‌درمان باشد. اگر خارش فقط در شرایط خاصی رخ می‌دهد، به‌عنوان‌مثال پس از شستن موها، آلرژی می‌تواند یک علت باشد. شاید برخی از مواد آلرژی‌زا در شامپو وجود داشته باشند. بیماری‌های التهابی پوست مانند پسوریازیس یا نورودرماتیت نیز ممکن است باعث خارش در مجرای گوش یا لاله گوش شوند.
اگر در معرض آلودگی صوتی و صدای بلند هستید، از گوش‌گیر استفاده کنید
قرار گرفتن مستمر در معرض صدای زیاد و آلودگی صوتی، برای گوش خوب نیست. توماس کلنزنر هشدار می‌دهد: «صداهای طولانی‌مدت بیش از ۸۵ دسی‌بل می‌توانند به شنوایی آسیب دائمی وارد کنند». اگر در معرض سطوح بالای سر و صدا هستید، باید از گوش‌گیر استفاده کنید.
علائم اولیه شنوایی ضعیف را جدی بگیرید
آیا باید مدام در گفتگوها بپرسید: «ببخشید؟» آیا باید تلویزیون را خیلی بلند کنید تا چیزی بشنوید؟ شما باید چنین علائمی را جدی بگیرید و سریع عمل کنید. شنوایی خوب برای جلوگیری از زوال شناختی مهم است. بنابراین بهتر است اولین نشانه‌های ضعف شنوایی به‌سرعت تشخیص داده شود.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.