چه کسی جیمز باند بعدی خواهد شد؟

العربیه: به محض اینکه دنیل کریگ، هنرپیشه بریتانیایی در سال 2019 اعلام کرد که «الان وقت مردن نیست» آخرین فیلم او در نقش جاسوس اسطوره‌ای جیمز باند خواهد بود، گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه چه کسی جای وی را خواهد گرفت آغاز شد.

بازیگران مشهوری همچون تام هاردی، هنری کاویل، و ادریس البا برای ایفای نقش باند مطرح شده‌اند، و لاشانا لینچ با ایفای نقش نومی در آخرین فیلم کریگ به اولین زنی تبدیل شد که نقش یک مامور «007» را بازی کرده است.

با این وجود، باربارا بروکلی، تهیه‌کننده مجموعه‌فیلم‌های باند، اخیرا گفته هنوز زود است که جانشین کریگ معرفی شود. به گفته وی: «این تصمیم خیلی بزرگی است. فقط یک نقش نیست. درباره کلیت فیلم‌ها و اینکه قرار است به کدام سو برویم به تجدید نظر کلی نیاز داریم.»

کریگ در پنج فیلم، از «کازینو رویال» در سال 2006 تا «الان وقت مردن نیست» در سال 2021، در نقش جیمز باند ظاهر شد. پیش از او پنج بازیگر بریتانیایی دیگر نقش این جاسوس اسطوره‌ای را در مجموعه‌فیلم‌هایی که بروکلی و پیش از وی پدرش تهیه کرده بودند، بازی کردند.

شان کانری، بازیگر اسکاتلندی، جیمز باند اصلی بود. در طول دهه 1960 او در پنج فیلم بازی کرد که بسیاری آنها را بهترین‌های باند می‌دانند. با وجودی که یان فلمینگ، خالق داستان‌های باند، در ابتدا با بازی کانری در فیلم‌ها مخالفت کرد، او امروزه به عنوان محبوب‌ترین باند شناخته می‌شود.

زمانی که کانری خودش را از بازی در نقش باند بازنشسته کرد، مدل سابق استرالیایی جورج لازنبی در سال 1969 تنها یک مرتبه در «سرویس مخفی علیاحضرت» بازی در نقش باند را بر عهده گرفت. لازنبی 29 ساله تاکنون جوان‌ترین بازیگری است که در نقش باند بازی کرده است.

کانری تا اوایل دهه 1980 چند بار برای بازی در نقش باند در فیلم‌های متفاوت بازگشت، اما ایفای نقش باند در مجموعه اصلی به بازیگر انگلیسی یعنی راجر مور سپرده شد. مور با بازی در هفت فیلم تا به امروز رکورددار ایفای نقش باند است. هنگامی که وی در میانه دهه هشتاد خود را بازنشست کرد، مسن‌ترین بازیگری بود که نقش باند را بازی کرده بود.

در این دوران مجموعه‌فیلم‌های باند دچار بحران شد. تیموتی دالتون بازیگر ولزی که برای ایفای نقش باند به مدت شش سال قرارداد امضا کرده بود، به خاطر دعوای حقوقی بر سر این مجموعه‌فیلم‌ها تنها توانست در دو فیلم بازی کند. با این حال بسیاری وی را یکی از بهترین جیمز باندها می‌دانند، و رویکرد واقع‌گرایانه‌ای که به فیلم‌ها آورد را با دنیل کریگ مقایسه می‌کنند.

پیرس برازنان، بازیگر ایرلندی اولین کسی بود که در اواسط دهه 1990 نقش باندِ پس از پایان جنگ سرد را بازی کرد. او تا ابتدای قرن بیست و یکم در چهار فیلم ظاهر شد، و از دوران او به عنوان دوران گذاری در مجموعه‌فیلم‌های باند یاد می‌شود که در دوران کریگ کامل شد.
+5
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.