ای کاش گوگوش مصاحبه نمی‌کرد! واقعا همه خطا کردند و تو فقط قربانی بودی؟

عصر ایران ؛ نهال موسوی - در چند روز گذشته مصاحبه ای از گوگوش و هما سرشار (نویسنده) با محوریت زندگی گوگوش منتشر شد که بحث‌های زیادی را درپی داشت، گوگوش درباره موارد مختلفی از زمان زندگی‌اش از بچگی (که به نوعی کودک کار بوده) و ازدواج‌های مختلفی که قبل و بعد از انقلاب داشته، یا از زمان ازدواج و زندگی با مسعود کیمیایی (فیلمساز) و نحوه خروج از ایران و ... حرف زد.

طبیعتا مصاحبه جهت دهی شده بود و با تکنیک ( استفاده و نشان دادن عکس‌های مختلف مقاطع مختلف زندگی گوگوش) هر بخش از مصاحبه را که خواسته بودند قطع و یا حذف کرده بودند و هر آنچه مد نظر داشتند را پخش کردند.

چند نکته در پیرامون این مصاحبه مطرح شد که اتفاقا در اتاق کافه سینما، در کلاب هاوس با همین موضوع بیش از 9 ساعت در این باره بحث و گفتگو صورت گرفت. بحث این بود که این مصاحبه در جهت تخریب مسعود کیمیایی صورت گرفته است یا خیر؟ آیا در ادامه بحث "من هم" یا "می تو" ایرانی است که مدتی است بسیار سر و صدا کرده است یا خیر؟ این قضیه برای احیا برند خود گوگوش است یا خیر؟ و ...

بعد از مصاحبه پولاد کیمیایی فرزند مسعود کیمیایی (شوهر چهارم گوگوش) به او و حرفهایش درباره مادرش (گیتی پاشایی) واکنش نشان داد و یک ماه به آنها فرصت داد تا با او مصاحبه کنند:

« «من از خانم هما سرشار و تلویزیون من و تو می‌ خواهم که حق من را برای دفاع از طرف گیتی پاشایی برای باز کردن حقایق محفوظ بدارند و آن چیزی که در طول این ۸ سال بر من گذشت و نامادری‌ ای که دیدم و چرا مجبور شدم برگردم و چرا برگشتیم و چراهای دیگر را پاسخ دهم. آیا ما از کنسرت‌ های گوگوش پول دزدیدیم؟! جواب خواهم داد. جواب خواهم داد که چه اتفاقی بر ما گذشت.

فقط کمی صبر و می‌ خواهم که در جایی بی‌ طرف و بدون یک کلمه سانسور این اتفاق بیفتد و حقایق گفته شود و خانم هما سرشار موضوع را وسط حرف من منحرف نکند. مردم ببینند. یک ماه فرصت می‌ دهم که این اتفاق بیفتد و در غیر این صورت با تلویزیون دیگری گفتگو خواهم کرد و برملا خواهم کرد و پدرم هم باید جوابگوی همه ی این سؤالات باشد. حرف‌های بسیار زشتی علیه او زده شد، خودش خواهد گفت.»

هوشنگ گلمکانی (منتقد سینمایی) هم مرتبط با همین قضیه در صفحه اینستاگرامش نوشت:

« ای کاش گوگوش این مصاحبه را نمی‌کرد. نفهمیدم چه فایده‌ای از این مصاحبه برای خودش تصور می‌کرد. البته که مصاحبه‌کننده و رسانه تولیدکننده‌اش از این مصاحبه سود تبلیغاتی بردند اما خودش به دنبال چه بود؟ خواست در ۷۲ سالگی برای دوستدارانش درد دل کند؟ به اتهام‌هایی پاسخ بدهد؟ از درآمد احتمالی پخش این مصاحبه نصیبی ببرد؟ حرف‌های سال‌ها مثل بغضی در گلو مانده را یک بار برای همیشه بیرون بریزد و خودش را خلاص کند؟ دلیلش هر چه باشد، او با این مصاحبه فرو ریخت.

بی‌تردید هیچ کس کامل نیست و بدون این مصاحبه هم می‌دانستیم که زنی همچون گوگوش که از کودکی روی صحنه بوده و به تعبیری برای پدرش کسب درآمد می‌کرده، در بالاترین جایگاه محبوبیت و ستارگی مورد سوءاستفاده‌هایی قرار می‌گرفته، در اوج بوده که ۲۲ سال خانه‌نشین شده و چهار ازدواج ناموفق داشته، یعنی یک زندگی خصوصی ویران.

اما با همه این‌ها جایگاهی نزد مردم داشته که با وجود کنجکاوی‌های قابل درک و آشنای افکار عمومی برای سرک کشیدن به زندگی خصوصی چنین مشاهیری، ابهت و دوام‌شان در ابهام ماندن جزییات زندگی‌شان است تا مجالی باشد برای خیال‌پردازی دوستداران آن‌ها. نه این که همه خطا کردند و من قربانی بودم.

از حیث ژورنالیستی هم این مصاحبه چندان موفقی نبود و از ظرفیت‌های بسیار بالای چنین رویدادی استفاده نشد. هم لحن و میمیک و ادبیات پرتکلف مصاحبه‌کننده (برخلاف ادعای دوستی صمیمانه‌شان) آزاردهنده بود و هم عدم قطعیت و تردیدی که در پس لحن پرطمأنینه و متزلزل و نامطمئن گوگوش بود، وقتی در موارد حساس زندگی‌اش می‌گفت.

می‌شد احساس کرد در جاهایی دروغ می‌گوید اما بالاخره باید چیزی بگوید به قصد رفع اتهام ؛ برای اثبات حقانیت خود و مقصر بودن دیگران، که این بدترین قسمتش بود، البته جدا از بدیهیات بیهوده‌ای مثل تاثیر حضور و ابراز احساسات مردم هنگام اجرای برنامه‌هایش.

ای کاش گوگوش چنین مصاحبه‌ای نمی‌کرد و با خوب و بدش، تا همیشه در هاله‌ای از مه، در دوردست باقی می‌ماند. این مصاحبه هیچ نکته و دستاورد مثبتی برایش نداشت و همه پیامدهایش برای او منفی بود.»

نکته قابل تامل در کل مصاحبه این است که از منظر گوگوش همه خطا کار بودند و او قربانی!

آنچه که معلوم است ظاهرا پیامدهای این مصاحبه برای گوگوش بیشتر از اینکه مثبت باشد منفی بوده و شاید خود گوگوش و تیم فکری پشت این مصاحبه انتظار چنین اتفاقی را نداشتند. بهر روی از قدیم گفته اند که همیشه آنچه که فکر می‌کنی نخواهد شد.
+114
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  گوگوش به پایان سلام میگوید
  18
  27
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۳
  ۲۷
  Esperanto - لندن، انگلستان
  یک جور میگند گوگوش کودک کار بود انگار اکثر بچه های اون موقع تو ناز و نعمت زندگی میکردند. خیلی از همسن های گوگوش اون زمان مجبور بودند از بچگی کار کنند. گوگوش باز پدرش بالا سرش بود ولی خیلی دخترا از روستاها تنهایی برای کلفتی خانه شهری ها می آمدند و پسرها کارهای عملگی و دستفروشی میکردند و بدون اینکه پولهایی که در آورده اند رو لمس کنند برای خرج خانواده به روستاها میفرستادند. هما سرشار دلش بخاطر کتک خوردن بچه ها آن زمانها میسوزه ولی کوچکترین اشاره ای به این کودکان کاری که کوچکترین حق و حقوقی نداشتند و نه تنها گاهی دستمزدشان را بالا میکشیدند بلکه مورد آزار و اذیت جسمی و جنسی هم قرار میدادند، کوچکترین اشاره ای نمی کنه.
  18
  36
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۴
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  حقیقت همیشه تلخ است . گوگوش در این سن چه منفعتی میتوانست داشته باشد ؟ حرفهایش درد دل بود که گفته شد تا دیگران درس عبرتی بگیرند. چه منفعتی برایش داشت اگر از همه تعریف و تمجید میکرد و آنها را خوشحال میکرد ؟ من اولین بار شنیده بودم ایشان نماز و روزه هم میگرفت و اعتقادات خودش را داشت . در آن سالها حتی این خبر شایعه هم نشده بود تا باعث تعجب شود . ولی از نامادری و خانواده اش بارها شنیده بودیم و هیچوقت هم کسی اهمیت نمیداد . چطور با شنیدن همان سحنان و گفته های جدیدتر ۹ ساعت مینشینند و بحث میکنند؟ اگر آن ۹ ساغت را صرف کار دیگری میکردید شاید منفعتی داشت . ولی اوبطور مثال با شکایت از رفتار پسرش به منفعت خودش فکر نمیکرد . آقایان کیمیایی تا حالا چطور حرفی نزدن و الان دارند بلبل زبانی میکنند؟ قبلا هم شنیده بودیم که مسعود کیمیایی پولها را گرفت و با دوربینی که طپش برایش خرید به ایران بازگشت . دفع بعد اگر خواستید بنشینید و حرف بزنید بهتر است گر کردار خودتان هم سخن بگویید یا حداقل ازناسامانی های وطن و ظلم و ستمی که بر مردم مستحق نمیدانید.
  13
  28
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱
  ۵۷
  مارشال زرد - وپرتال، آلمان

  نمیدونم چرا ما ایرانیها علاقه وافری به سورژه درست کردن‌داریم؟ این مصاحبه با گوگوش بود و ایشان زندگی خودش و دیدگاه های خودش را بیان کرد و اگر کسانی هم فکر میکنند مورد ظلم خانم گوگوش قرار گرفته اند میتوانند خیلی راحت دیدگاههای خودشان را برای بقیه عنوان کنند. شما از یک ایرانی انتظار نداشته باش از اشتباهات خودش حرف بزند. این اصل هیچ زمان در فرهنگ سیاسی و اجتماعی ما رایج نبوده و نخواهد هم شد.در اختلاف بین دو ایرانی حقیقت همیشه گم میشود و پیدا کردنش هم سختتر! زنده باد ایران
  1
  33
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۷
  ۴۲
  Rabiya - دهلی، هندوستان
  این خانم هر که هست خودش می داند و بدون اینکه ایشان را قضاوت کنیم فقط می گویم که نه برای زن ایرانی قهرمان است، نه اسطوره است و نه هیچ چیز دیگر. فقط خواننده ای مثل بقیه خواننده ها. در دوره ای هستیم که قهرمان سای و بت سازی جایگاهی ندارد. فقط بیداری! بیدار شوید و دست از سر هم بکشید. بیدار شوید و به آبادانی پس از ویرانی فکر کنید. 9 ساعت در مورد حرفهای بی سرو ته این خانم بحث کردید؟ عجبا!. خانه از پای بست ویران است، خواجه در بند نقش ایوان است!
  9
  17
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۷
  ۴۶
  Aztek - قم، ایران
  گلمکانی توده ایی شده ماله کش کیمیایی . خود کیمیایی جرات نداره حرفی بزنه چون میدونه اگه دهن باز کنه به دنبالش خیلی از حقایق آشکار میشه . به همین خاطر کسای دیگه رو میندازه جلو تا ازش اعاده حیثیت کنند .
  29
  29
  جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۹
  ۴۶
  آلونا ازنامنسکایا - اورلاندو، ایالات متحده امریکا
  من اصلا کاری با زندگی شرم آور جنسی این خانم ندارم ولی آدمی که برای این که بچه و نوه هایش را از خانه اش بیرون کنه آب و برق خانه را قطع کنه لیاقت ذره ای احترام را ندارد به قول شهرام همایون شمر هم با بچه هاش این کار را نمی کنه . خوشبختانه این مدت من تو کلاب هاس و اینترنت دیدم که مردم علیه این مصاحبه جبهه گرفتند و اشکهای قلابی این خانم نتوانست مردم را تحت تاثیر قرار بدهد
  8
  4
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۱
  ۵۵
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  واقعا کاش این مصاحبه را انجام نداده بود،‌اظهاراتش در مورد کیمیایی و بقیه شوهرهایش چندان آزار دهنده نبود چون از نظر من ایشان چندان شخصیت های موجهی نیستند، اما بد گوییش در مورد مهرداد آسمانی کسی که در زمان بی کسی اش دست گوگوش را‌گرفت کاملا بی انصافانه بود٫ یادم است که آنزمان بارها از مساعدت های مهرداد قدر دانی می‌کرد چه شد که حالا همکاری با او را‌مایه افول‌و‌پس‌رفت خود عنوان می‌کند!؟
  6
  3
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۳
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  حقیقت این جماعت فاسد همینه دیگه .چی فکر کردید .سلبریتی جماعت فاسدترین قشر جامعه هست
  8
  6
  شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.