اعتراضات خیابانی مردم خوزستان بر علیه گرانی با شعار علیه سران جمهوری اسلامی

صحنه‌ای از ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌ها که گفته می‌شود مربوط به تظاهراتی در دزفول استدویچه وله: در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی منتشر شده که گفته می‌شود مربوط به اعتراضات دزفول و ماهشهر هستند. تظاهرکنندگان شعارهایی علیه سران جمهوری اسلامی سر می‌دهند. همزمان گزارش‌هایی در مورد اختلال در اینترنت منتشر شده است.

شامگاه چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت ماه) ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آنها شماری از شهروندان شعارهایی چون "مرگ بر خامنه‌ای"، "مرگ بر رئیسی"، "توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه"، "رضا شاه روحت شاد" سر می‌دهند.

گفته می‌شود این ویدیوها مربوط به اعتراضات در دزفول و ماهشهر هستند. دویچه وله امکان راستی‌آزمایی و تایید مکان این ویدیوها را ندارد.

در روزهای گذشته در شهرهای گوناگون خوزستان اعتراضاتی به گرانی و وضعیت معیشتی برگزار شد که با واکنش خشن دولت روبرو شد. از جمله اقدامات حکومتی برای جلوگیری از گسترش اعتراضات، کاهش سرعت اینترنت و در مواردی قطع اینترنت و تلفن‌های همراه بود.

نت‌بلاکز، سازمانی که قطع و اختلال اینترنت در جهان را رصد می‌کند، شامگاه چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت) از قطعی موقت و اختلال در اینترنت برخی اپراتورهای ایرانی گزارش داده است.

این سازمان مردم‌نهاد در یک پیام توئیتری نوشت: «بر اساس داده‌های زنده مبادله اطلاعات بین‌المللی در شبکه خدمات اینترنتی رایتل در ایران در حال حاضر افت شدیدی کرده است.»

به گفته نت‌بلاکز تبادل اطلاعات در شبکه‌های موبایل و خطوط ثابت هم با مشکل روبروست. در ادامه این توییت نت‌بلاکز می‌نویسد که "کاهش سرعت می‌تواند جریان آزاد اطلاعات را در بحبوحه‌ی اعتراضات محدود کند."
رایتل سومین اپراتور بزرگ سراسری تلفن همراه در ایران به‌شمار می‌رود.
اعتراضات پیشین و واکنش دولت
تظاهرات و ناآرامی در خوزستان در واکنش به گرانی و تنگناهای معیشتی از شامگاه ۱۵ اردیبهشت آغاز شد و با ادامه آن در روزهای بعد سرکوب و بازداشت‌ معترضان هم افزایش یافت.

به نوشته سایت "کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی" روز ۱۷ اردیبهشت، سعید دحیمی شهروند اهوازی به همراه عطیه مغینمی کارمند شهرداری و حسین مغینمی راضی از اهالی شهرستان سوسنگرد بازداشت شده‌اند.

 پیش‌تر نام هفت شهروند دستگیرشده به نام‌های جاسم بحرانی، هاشم بحرانی، محمد طرفی، عادل حمادی، مصطفی چلداوی، عباس چلداوی و عماد سواری، به عنوان بازداشت‌شدگان اعلام شده بود.

سایت امتداد، نزدیک به "حزب اتحاد ملت" نیز روز ۱۸ اردیبهشت به نقل از یکی از فعالان مدنی خوزستان از اعتراضات خیابانی و اقداماتی نظیر به آتش کشیدن لاستیک در مناطق عرب‌نشین اهواز همچون زرعان، آخر آسفالت، کوی علوی و کوی مشعلی (ابوذر) خبر داد.

 این فعال مدنی همچنین گفته بود که "سوسنگرد و ایذه نیز شب‌های پر التهابی را تجربه کرده و شاهد حضور گسترده مردم معترض در خیابان بودند."
+133
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  تا وقتی شهر ها جداگانه و یکی یکی اعتراض کنند نتیجه فقط سرکوب همون شهر معترض است
  3
  16
  ‌پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.