آرامکو سعودی بار دیگر از اپل سبقت گرفت و باارزش‌ترین شرکت جهان شد

 نشان تجاری تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی؛ عکس از آرشیوشرکت سعودی آرامکو با پیشی گرفتن از اپل آمریکایی، عنوان باارزش‌ترین شرکت جهان را از آن خود کرد؛ تحولی که از رشد چشمگیر بهای نفت و تشدید رقابت در بازار انرژی و فناوری در سال جاری میلادی حکایت دارد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، در حال حاضر، ارزش شرکت نفتی آرامکو حدود ۲.۴۳ تریلیون دلار برآورد شده و ارزش اپل برابر با ۲.۳۷ تریلیون دلار است.

بازار سهام در سال ۲۰۲۲ اغلب در نوسان است: اوایل امسال، در رکوردی بی‌سابقه، ارزش اپل به مرز سه تریلیون دلار (سه هزار میلیارد دلار) رسید.

ارزش شرکت آرامکو عربستان سعودی نیز نخستین‌بار در سال ۲۰۱۹، به دو هزار میلیارد دلار رسید و تا امروز نیز روند صعودی خود را در بازار سهام حفظ کرده است.

امسال، قیمت نفت در پی تهاجم مسکو به اوکراین و نگرانی ناشی از اختلال احتمالی در عرضه انرژی روسیه به بالاترین میزان خود در سال‌های اخیر رسیده است.

بهای هر بشکه نفت خام برنت، در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۶ درصد افزایش داشته است و در تازه‌ترین معامله به قیمت بشکه‌ای ۱۰۶.۲ دلار فروخته شد.

در نتیجه این تحولات، آرامکو سعودی از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون شاهد رشد ۲۷ درصدی سهام خود در بازارهای جهانی بوده است.

همزمان، سهام اپل از ابتدای سال ۲۰۲۲ – در پنج ماه گذشته – بیش از ۱۷ درصد افت کرده است.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.