وزیر کشور از افزایش قطعی قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن خبر داد

العربیه: احمد وحیدی، وزیر کشور ایران در اظهاراتی خبر داد، دولت ابراهیم رئیسی، مجوز افزایش قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن را صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، وحیدی، سه‌شنبه 20 اردیبهشت، در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت، افزایش قیمت این اقلام ضروری به دلیل حذف ارز ترجیحی و «هدفمند کردن یارانه‌ها» صورت می‌گیرد.

پیشتر واکنش ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این کشور به افزایش قیمت ماکارونی، نشان داده بود صدور مجوز دولتی برای گرانی کالاهای از پیش تعیین‌شده، مانعی برای افزایش قیمت سایر کالاها ایجاد نمی‌کند.

رئیسی، یک‌شنبه 18 اردیبهشت، در اظهاراتی که سلب مسئولیت خود را نشان می‌داد، افزایش قیمت کاهالای ضروری را «بی‌دلیل» خواند و بازار این کشور را «رهاشده» دانست.
هدفمند کردن یارانه‌ها
بر اساس طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، دولت ایران درنظر دارد، مابه‌التفاوت افزایش قیمت کالاهایی که خود مجوز آن را صادر کرده است را به‌صورت یارانه به مردم پرداخت کند.

قانون هدفمندی یارانه‌ها از سال 89 و همزمان با افزایش 400 درصدی قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین، برق، گاز و .. آغاز شد.

دولت وقت این کشور متعهد شده بود در مقابل این افزایش قیمت، یارانه‌ای به ارزش 45 هزار و 500 تومان به هر شهروند ایرانی پرداخت کند.

اکنون با گذشت بیش از ده سال از این طرح، دولت رئیسی درنظر دارد، «هدفمندی یارانه‌ها» را گسترده‌تر کرده و از سوی دیگر، با ایجاد طرح «کالابرگ الکترونیک» دسترسی مردم به کالاهای اساسی در این کشور را محدود کند.

به گفته احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد ایران، افزایش مبلغ پرداختی یارانه‌ها به مردم موقت خواهد بود و پس از آغاز طرح کالابرگ الکترونیکی، دولت ایران دیگر یارانه‌ای نقدی پرداخت نخواهد کرد.

بر اساس این طرح، هر شهروند ایرانی تنها سهمیه محدودی از کالاهای اساسی خواهد داشت که می‌تواند آن را با کارت کالابرگ دریافت کند.
اختلاف نهادهای حاکم
روزنامه «همشهری» با انتشار یادداشتی نسبت به شکست طرح هدفمندسازی یارانه‌ها هشدار داده و گفته است، بین دولت و مجلس، درباره اجرای این طرح «اجماع ملی» وجود ندارد.

بر اساس این یادداشت، عدم وجود «راهبرد مشترک» بین نهادهای حاکمیتی در این کشور، می‌تواند اعتماد عمومی را برای همراهی با این طرح تضعیف کند.

رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز اعلام کرد، این کشور در روزهای آینده ممکن است در زمینه توزیع و کالارسانی دچار مشکلاتی شود.

در روزهای اخیر و با حذف ارز ترجیحی 4200 تومان از بودجه دولت ایران، قیمت همه کالاهای اساسی افزایش جهشی چشمگیری داشته است به طوری که قیمت نان باگت معمولی از 3 هزار تومان به 10 هزار تومان‌ افزایش یافت.

پس از افزایش چند برابری قیمت کالاهای اساسی، فراخوان‌هایی برای تجمع اعتراض‌آمیز در شهرهای خوزستان منتشر شد.

در واکنش به این فراخوان‌ها، مقامات دولتی به قطع اینترنت، بازداشت فعالان عرب و گسیل نیروهای یگان ویژه به شهرهای خفاجیه (سوسنگرد)، فلاحیه (شادگان)، ایذه و بهبهان اقدام کردند.
+7
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.