مصرف چه غذاهایی خطر زوال عقل را کاهش می‌دهد؟

شماری از ساکنین خانه سالمندان در آلمان
یافته‌های مطالعات جدید از احتمال تاثیر آنتی‌اکسیدان‌ها بر جلوگیری از زوال عقل حکایت می‌کننددویچه وله:تحقیقات جدید نشان می‌دهد یک رژیم غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها، می‌تواند از مغز در برابر زوال عقل محافظت کند. به‌گزارش Consumer Healthday؛ محققان موسسه ملی کهنسالی ایالات متحده آمریکا (National Institute on Aging) مطالعه‌ای بر روی نزدیک به ۷ هزار و ۳۰۰ فرد ۴۵ تا ۹۰ ساله انجام دادند. این افراد بسته به سطح آنتی‌اکسیدان در خونشان به سه گروه تقسیم و به طور متوسط ۱۶ سال و تا ۲۶ سال زیر نظر گرفته شدند.

محققان دریافتند افرادی که بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان‌های لوتئین و زاگزانتین را در خون خود داشتند، نسبت به افرادی که سطوح پایین‌تری از این آنتی‌اکسیدان‌ها را دارا بودند، کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل بودند. لوتئین و زاگزانتین در سبزیجات تیره‌رنگ مانند کلم‌پیچ، اسفناج، کلم بروکلی و نخود فرنگی یافت می‌شوند. هر افزایش میانگین استاندارد این سطوح آنتی‌اکسیدانی در این مطالعه، با کاهش ۷ درصدی در زوال عقل همراه بود. برای افرادی که سطوح بالایی از آنتی‌اکسیدان دیگری به نام بتا‌کریپتوکسانتین را داشتند، هر افزایش میانگین استاندارد، با کاهش ۱۴ درصدی خطر زوال عقل همراه بود. بتا‌کریپتوکسانتین در میوه‌های دارای رنگدانه نارنجی از جمله پرتقال، پاپایا، نارنگی و خرمالو یافت می‌شود.
به‌گفته محققان، آنتی‌اکسیدان‌ها ممکن است به محافظت از مغز در برابر استرس اکسیداتیو که می‌تواند باعث آسیب ‌سلولی شود، کمک کنند. البته تاثیر آنتی‌اکسیدان‌ها بر خطر زوال عقل، زمانی که محققان سایر فاکتورها مانند سطح فعالیت بدنی‌شان را نیز مورد بررسی قرار دادند، کاهش یافت. این یافته‌ها به‌صورت آنلاین چهارم ماه مه در مجله Neurology منتشر شد.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.