گروگان‌گیری سیاسی اتباع دوگانه و خارجی توسط جمهوری اسلامی برای حل مشکلات سیاسی

ایندیپندنت فارسی: هم‌زمان با پایان دادگاه حمید نوری در سوئد در اردیبهشت‌ ۱۴۰۱، اعلام خبر قطعی شدن اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی‌ـ‌سوئدی، به اتهام جاسوسی و بازداشت شهروندی سوئدی در ایران به‌عنوان بخشی از برنامه گروکشی امنیتی و سیاسی جمهوری اسلامی، مورد توجه قرار گرفت.

اقدام دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی به بازداشت شهروندان خارجی راهبرد و در واقع گروگان‌گیری برای حل مشکلات سیاسی و امنیتی به‌خصوص میان نظام و غرب است.

دولت سوئد هم هم‌زمان با اوج گرفتن چالش‌های سیاسی با ایران، به شهروندان دو‌تابعیتی و سوئدی هشدار داده بود که از سفر به ایران خودداری کنند. پیش‌بینی درستی که در کمتر از چند روز با بازداشت یک شهروند این کشور هنگام خروج از ایران محقق شد.

هم‌زمان با دستگیری این شهروند سوئدی، حکومت ایران با تهدید به اعدام احمدرضا جلالی، شهروند دوتابعیتی ایرانی‌ـ‌سوئدی که در سال ۲۰۱۶ با دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرد و سپس بازداشت و به جرم همکاری با دولت‌های غربی به اعدام محکوم شد، در تلاش است فشار بر دولت سوئد برای بازپس‌گرفتن نوری را بیشتر کند.

البته سخنگوی وزارت امور خارجه و ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی دستگاه قضایی، در مورد وضعیت پرونده احمدرضا جلالی با بی‌ربط دانستن اجرای حکم اعدام او با دادگاه حمید نوری در سوئد، تاکید دارند نوری بی‌گناه است و حکم جلالی قطعی شده، لذا بحثی مبنی بر تبادل این دو نفر مطرح نیست و دستگاه قضایی بر اساس حکم صادره اقدام می‌کند.

آغاز مسیر گروگان‌گیری شهروندان خارجی در ایران را می‌توان حمله به سفارت آمریکا دانست که روند آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در آن به یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های حکومت در سطح بین‌المللی تا امروز تبدیل شد.

مراد طاهباز، سیامک و باقر نمازی، مسعود مصاحب، کامران قادری، جیسون رضاییان، سعید عابدینی، نازنین زاغری، ناهید تقوی، عماد شرقی، فریبا عادل‌خواه، احمدرضا جلالی، انوشه آشوری، کارن وفاداری و آفرین نیساری تنها شماری از شهروندان ایرانی دوتابعیتی‌اند که دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی در ۱۸ سال گذشته بازداشت کرد.

به این اسامی باید شهروندان دیگر کشورها را که در ایران بازداشت شده‌اند نیز اضافه کرد. فهرستی ۶۹ نفره از جمله نزار زکا، ژیائو وانگ، بنجامین بریر، کلوتیلد ریس و نام‌های دیگری که قربانی سیاست گروگان‌گیری و گروکشی سیاسی‌ـ‌امنیتی حکومت در دهه‌های اخیر بوده‌اند.

با نگاهی به سرنوشت پرونده این افراد، متوجه می‌شویم بیشتر آنان اگرچه به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت‌های بیگانه دستگیر شدند، در حقیقت اهرم فشاری برای امتیازگیری ایران در پرونده‌های گوناگون یا تبادل با شهروندان ایرانی متهم به جرائم امنیتی از جمله ترور و تدارک بمب‌گذاری در کشورهای دیگر بوده‌اند.

در عین‌ حال، همان‌طور که محسن رضایی در طرحی عجیب اعلام کرده بود «می‌توان از طریق دستگیری سربازان آمریکایی در ازای آزادی آن‌ها درخواست پول کرد»، در برخی از این پرونده‌ها شیوه عملکرد حکومت دقیقا مطابق الگوی گروگان‌گیری یعنی آزادی در ازای دریافت پول بوده است.

جیسون رضاییان، سعید عابدینی، امیر میرزایی حکمتی، نصرت‌الله خسروی در روند توافق برجام در ازای دریافت ۱.۷ میلیارد دلار از دولت اوباما آزاد شدند.

ژیائو وانگ با مسعود سلیمانی، پژوهشگر سلول‌های بنیادی که در آمریکا زندانی بود، مبادله و آزاد شد. آزادی علی وکیلی راد، یکی از قاتلان شاپور بختیار، از فرانسه در ازای آزادی کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی زندانی در ایران، از دیگر موارد تبادل زندانیان بود.

روزنامه «استاندارد» اتریش درباره قادری و مصاحب گزارشی تهیه کرده که در آن این شایعه تایید شده است که حکومت ایران در ازای آزادی این دو نفر خواستار آزادی یک دیپلمات ایرانی از زندان بلژیک شده است. به نظر می‌رسد این دیپلمات اسدالله اسدی باشد که در پرونده تلاش برای حمله تروریستی به گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق در فرانسه دستگیر شده بود.

همچنین، منصور ارباب سیار، نیلوفر بهادری‌فر، کامبیز عطار کاشانی، عرفان سلمان‌زاده دیگر شهروندان ایرانی در زندان‌های آمریکا هستند که اتهام‌هایی همچون در اختیار داشتن مواد منفجره، تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران، قاچاق مواد مخدر را در پرونده خود دارند.

گروگان‌گیری دو‌تابعیتی‌ها در ایران فقط به دریافت پول یا مبادله با زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر خلاصه نمی‌شود. هرگاه بحث تحریم‌ها یا فشارهای بین‌المللی علیه ایران مطرح شده، جمهوری اسلامی با دستگیری افراد دو‌تابعیتی، از آن به‌عنوان یکی از برگ‌های بازی‌اش در مذاکرات استفاده کرده است.

در سال ۱۳۹۹، وقتی دوره محکومیت نازنین زاغری به پایان رسید و با اتهام تبلیغ علیه جمهوری اسلامی پرونده جدیدی برای او باز شد، ریچارد رتکلیف، همسر زاغری، اعلام کرد: «سپاه پاسداران هروقت بخواهد این پرونده را قطورتر می‌کند تا از آن به‌عنوان تاکتیک چانه‌زنی در مذاکرات با بریتانیا استفاده کند.»

فعالان حقوق بشر در ایران فهرستی از افراد با تابعیت خارجی یا دوگانه منتشر کرده‌اند که از سال ۱۳۸۲ تا امروز، نزدیک به ۶۹ خارجی در ایران بازداشت شده‌اند.

آنچه این دستگیری‌ها را در شکل گروگان‌گیری تعریف می‌کند این است که بیشتر دستگیرشدگان به دعوت رسمی نهادهای دولتی و دانشگاهی یا سازمان‌های مردم‌نهاد به ایران سفرکرده‌اند و هیچ مدرک مستدلی در رابطه‌ با اتهام جاسوسی آن‌ها ارائه نشده است، موضوعی که جمهوری اسلامی را به یکی از بزرگ‌ترین گروگانگیران دولتی جهان مبدل کرده است.
+78
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا

  اعدام دکتر جلالی نقطه پایان جمهوری اسلامی خواهد بود و احتمالا آخرین تیر خلاص به جمهوری اسلامی است. تمام دنیا منتظر هستند که سند پایان جمهوری اسلامی را امضا کنند و این اعدام بهانه عالی خواهد بود.
  2
  28
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۶
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  آقا جان یکبار برای همیشه باید دولت های غربی اعلام کنند هر کس میره ایران به مسولیت خودشه و هر کس رو گرفتن برای آزادیش اقدام نکنه تا این داستان گروگانگیری و لات بازی تموم بشه.
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۵
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  امید هست احمدرضا جلالی به دست نظام اخوندی اعدام نگردد , واقعا" احمد رضا را اعدام کنن یعنی نظام اخوندی پرونده ای دیگر بر پروندهای جنایتهای خود افزوده است. این را هم همه بخوبی می دانیم که این افراد همچون احمدرضا جلالی در بند نظام اخوندی می افتن بی گناه هستند و از طرف شکنجه گران ادراه اطلاعات برای این افراد اتهام صادر میشود. البته بیشتر این کسان مثل اقای جلالی از طرف مسئولا" امنیتی به همکاری با نظام اخوندی دعوت میشوند ولی وقتی از طرف این کسان جواب نه به امنیتیها داده میشود انطور گرفتار نظام اخوندی میشوند که حالا احمد رضا جلالی شده است.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹
  ۳۴
  khyar - اوپسالا، سوئد
  [::محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا::]. تو با این همه استعداد چجوری هرگز کشف نشدی ؟
  8
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
  ۱۰۵
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  راستی اون ۴۰۰ میلیون پوندی که قرار بود انگلیس بریزه به حساب ایران چی شد !!!؟ جمهوری اسلامی یه جاییش سوخته که میخواد این مرد رو بکشه
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.