تبرئه شدن سعید مرتضوی از اتهام اختلاس منابع مالی تامین اجتماعی

العربیه:سعید مرتضوی، سرپرست پیشین سازمان تامین اجتماعی ایران از اتهام اختلاس و تصرف غیر قانونی هنگفت در سازمان مذکور تبرئه شد.

نشریه الکترونیکی «اعتماد آنلاین»، شامگاه دوشنبه، 19 اردیبهشت نوشت، شعبه 29 دیوان عالی کشور برای سعید مرتضوی در پرونده تامین اجتماعی حکم برائت صادر کرد.
تصویر حکممرتضوی در هنگام سرپرستی سازمان تامین اجتماعی، دستور پرداخت مبالغ هنگفتی را به «کانون نخبگان عدل» از صندوق سازمان تامین اجتماعی به درخواست رئیس هیات مدیره کانون نخبگان عدل، (عباسعلی علیزاده مدیرکل اسبق دادگستری استان تهران) صادر می‌کند.

مرتضوی همزمان نیز نایب رئیس هیات مدیره همان کانون بوده است.

پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی در مجلس هشتم، این گزارش به قوه قضائیه ایران ارجاع و مرتضوی به اتهام «تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال سازمان تامین اجتماعی به منظور پرداخت و اختصاص این وجوه از محل بودجه غیرشمول به اشخاص متعدد»، به 70 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

با این حال پس از چهار سال از قطعیت حکم، سال گذشته مرتضوی درخواست اعاده دادرسی کیفری کرد و سپس پرونده او‌ به شعبه 29 دیوان عالی به ریاست عباسعلی علیزاده، که خود از متهمان پرونده و از دریافت‌کنندگان مبالغ مالی از سوی مرتضوی بوده ارجاع می‌شود.

با پذیرش اعاده دادرسی در این پرونده از سوی علیزاده، مرتضوی روز 18 اردیبهشت از همه اتهامات مالی تبرئه می‌شود.

این در حالی است که طی سال‌های اخیر بازنشستگان تامین اجتماعی در ایران به دلیل حیف و میل هنگفت در منابع صندوق این سازمان با تاخیر در پرداخت حقوق و مستحقات خود و عدم افزایش حقوق مواجه بوده‌اند.

دولت ایران نیز به دلیل کسری بودجه زیاد و انباشته نتوانسته سهم خود به صندوق‌های بازنشستگی به‌ویژه صندق بازنشستگان تامین اجتماعی را پرداخت کند.

بنا بر آمارهای رسمی، بدهی دولت فقط به صندق بازنشستگی تامین اجتماعی که تنها یکی از 20 صندوق بازنشستگی فعال در کشور است به رقم هنگفت 400 هزار میلیارد تومان رسیده است.
+3
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  تبرئه ایشان ازقبل و سالها پیش مشخص بود. کسیکه از خودشان بوده و با فرار و دستگیری بعد از چند روز آزاد میشه و حالا صداها خوابید و مردم بیشتر فقط برای زنده ماندن تلاش میکنند ، حکم تبرئه ایشان صادر میشود . مسلما این اختلاس ها به تنهایی انجام نشده و ازخانواده خامنه ایی تا قاضی و غیره سهیم هستند . اما تعجبم این نیست که ایشان تبرئه شده بلکه تعجبم از پسرانی مثل کامبیز گوگوش است که همه از وضعیت این شخص مطلع هستید. وقتیکه یک زن یا دختر با بستن یک نخ به دست پسری، خودشان را برادر و خواهر میدانند و همدیگر را در همه مراحل زندگی کمک و ساپورت میکنند چگونه فرزندی با مادرش چنین رفتار میکند ؟ اما این مادر چقدر از فرزند خودش زجر کشیده که آنرا رسانه ایی هم میکند ؟ فرزندان ناخلف چه فرزند ایران باشد چه فرزند گوگوش ، فقط یک خائن است.
  0
  11
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
  ۳۹
  Allen1983 - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  ای بابا یعنی مردم ما اینقدر ساده هستند که منتظرند این آشغال‌ها محکوم بشوند؟ قاضی اینطور پرونده ها یه لجنی هستش عین خود بیشرفش . چند سال پیش وقتی که جوان‌های مردم رو در کهریزک کشتند و ایشون بیگناه شناخته شد و فقط پنجاه هزار تومان جریمه شد. اینقدر مملکت فاسده که هیچ امیدی به بهبودی اوضاع نیست. خوشبختی مردم ایران فقط یک راه دارد ، فقط یک راه. دین را بندازن توی سطل آشغال . دین یک سم بسیار مهلک است که باعث مرگ انسانیت ، شعور ، مرگ اجتماع سالم و…. میگردد. دین و خرافات و مقدسات دروغین رو باید بیندازید تو ...
  0
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.