انتخاب یاسمین فهیمی به عنوان رئیس اتحادیه کارگری آلمان

یاسمین فهیمی رئیس جدید اتحادیه کارگری آلماندویچه وله: یاسمین فهیمی، به ریاست بزرگترین اتحادیه کارگری آلمان انتخاب شد. این سیاستمدار ۵۴ ساله توانست بیش از ۹۰ درصد از آراء را به خود اختصاص دهد. او نخستین زنی است که ریاست اتحادیه کارگری آلمان را به عهده می‌گیرد.

یاسمین فهیمی که زمانی دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان بود، با کسب ۳۸۵ رأی موافق از مجموع ۳۹۸ رأی، به ریاست بزرگترین و قوی‌ترین اتحادیه کارگری در آلمان انتخاب شد.

فهیمی هدایت اتحادیه کارگری آلمان "د گ ب" (DGB) را پس از راینر هوفمان به عهده می‌گیرد. هوفمان به تازگی بازنشسته شد.

اتحادیه کارگری آلمان ۸ سندیکا با مجموع بیش از ۶ میلیون عضو را در بر می‌گیرد.

 فهیمی نخستین زنی است که به این مقام رسیده است.
از یاسمین فهیمی به عنوان فردی رک و قاطع یاد می‌کنند که روزی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی در آلمان در پاسخ به اینکه چه چیزی را اصلا برنمی‌تابد، گفته بود: «وقتی ناتوانی با زرنگی (پرادعایی) ترکیب شود. یعنی هیچ اطلاعی نداشته باشی یا تنبل باشی، اما دائما بخواهی در تصمیم‌گیری‌ها سهیم باشی. آنجاست که من ناراحت می‌شوم.»

فهیمی می‌گوید به عنوان تنها فرزند مادری که به تنهایی او را بزرگ کرد، در مسیر خود مجبور بود بر موانع زیادی غلبه کند. پدر فهیمی یک شیمیدان ایرانی بود که پیش از تولد او در یک سانحه رانندگی جان باخت. یاسمین فهیمی در دوران تحصیل به علوم طبیعی و تجربی علاقمند بود. در دهه ۸۰ میلادی ابتدا در هانوفر در رشته الکتروتکنیک شروع به تحصیل کرد. سپس تغییر رشته داد و در رشته شیمی مشغول تحصیل شد.
سال ۲۰۱۴، صعود تا دبیرکلی حزب
پس از پایان دانشگاه، فهیمی قدم در مسیر پیشرفت‌های شغلی گذاشت: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ در اتحادیه صنعتی معدن، شیمی و انرژی فعالیت می‌کرد.

سال ۲۰۱۴ زیگمار گابریل او را به مقام دبیرکلی حزب سوسیال دموکرات انتخاب کرد. این دو مناسبات راحت و بی‌تنشی نداشتند. دو سال بعد فهیمی از این مقام کنار رفت. او می‌گوید از این دو سال بسیار آموخته است.

این سیاستمدار آلمانی از سال ۲۰۱۷ به عنوان نماینده حزب سوسیال دموکرات به پارلمان آلمان راه یافت.

فهیمی قصد دارد اکنون به عنوان رئیس جدید اتحادیه کارگری آلمان، زنی پیشرو با مواضعی مشخص را به نمایش بگذارد.

با وجودی که صدراعظم آلمان، اولاف شولتس هم‌حزبی‌اش است، فهیمی روز اول ماه مه امسال در گردهمایی وولفسبورگ تلاش کرد موضع خود را مشخص کند و در مورد مطالبات و انتظارات "د گ ب" گفت: «ما خواستار مشارکت بیشتر در امور اقتصادی این کشور هستیم که این خواست مطمئنا بدون اصطکاک نخواهد بود.»
از کار پاره وقت تا نابرابری دستمزدها
رئیس جدید اتحادیه کارگری آلمان می‌خواهد نماینده‌‌‌ای قوی برای زنان باشد. به اعتقاد او در موضوعاتی مانند کار پاره وقت، تفاوت دستمزد زنان با مردان یا مشاغل کوچک هنوز اقدامات زیادی باید صورت بگیرد.

فهیمی با نگاهی به موضوع تحولات و تغییرات زیست محیطی و دیجیتالی در عرصه اقتصاد می‌گوید: «تحول برای من به معنای تغییری است در جامعه، که هر کس بتواند مزیتی را برای خود در آن ببیند.» به گفته این سیاستمدار، در صورت عدم تحقق این امر نه تنها بازار کار که کل جامعه هم با شکاف روبرو خواهد بود.

فهیمی می‌گوید برای او این تفکر همواره راهنما بوده است که "با پشتکار و جرأت هر کسی می‌تواند کاری را پیش ببرد، اما برای احقاق حقوق خود به دیگران هم نیازمند است."

این دقیقا همان هدفی است که یاسمین فهیمی در مقام ریاست اتحادیه کارگری آلمان از این پس به دنبال آن است. او طرفدار مذاکرات واقع‌بینانه و سخت است؛ ویژگی‌هایی که به او احتمالا در آینده در این مقام، برای نزدیک کردن منافع ۸ سندیکای مجزا در آلمان کمک خواهند کرد. 
+31
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  نمی شود به چپی‌ها ایرانی یک مقدار آموزش دهید ؟ بخصوص این عجوزه. هنوز زر می زاند پوتین چنین است. ناتو چنان است. توی سخن رانی دیروز چیز دیگری گفتید، اتحادیه کارگری آلمان با ۵ میلیون عضو .آرزو صلح دارد.ولی در مقابل تجاوز گر باید ایستاد و با تمام قوا مبارزه کرد. ما مانده کی این وسط سوسیال دمکرات است؟ شما یا مال ما ایرانی ها؟ البته فکر کنم مال ما ایرانی‌ها شوت هستند. هنوز شوک۵۷ را تجربه نکرده. اولین نفر‌ها که ایران را ترک کرده. هنوز ۵۷ را نشخوار می کنند. پیش ما همیشه چپ عقیدتی نبود. بیشتر ارثی است. چون بابا تودهی یا چیریک بود. بچه هم اینجوری شد. ربطی هم به آموزش یا درست یا اشتباه هم ندارد. قبیله و فامیل همه با هم. مثلا اگر یکی تحصیل کرده آمریکا و ماهوهیست. تمام خواهر و برادر ماهویست می شدند.
  8
  3
  ‌سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.