پوتین: سربازان ما برای سرزمین مادری‌شان می‌جنگند /غرب درحال آماده‌شدن برای حمله به سرزمین ما بود

بی بی سی: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، امروز در مراسمی که به مناسبت "روز پیروزی" بر آلمان نازی در میدان سرخ مسکو برگزار شد اقدامات غرب را دلیل حمله به اوکراین دانست و گفت این کار "لازم" بوده است.

او برای چندمین بار ناتو را تهدیدی برای روسیه خواند.

امروز هفتادوهفتمین سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی سابق در جنگ جهانی دوم است که از آن به عنوان "روز پیروزی" یاد می‌شود و در مراسم بزرگی که برگزار شد، نیروهای نظامی در حضور مقام‌های ارشد روسیه رژه رفتند.

آقای پوتین در این مراسم خطاب به سربازان گفت آنها برای امنیت کشورشان در اوکراین در حال جنگ هستند.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت حمله به اوکراین "لازم" بوده، در "زمان مناسبی" انجام شده و برای یک کشور مستقل و قوی، این تصمیمی "درست" بوده است.

رئیس‌جمهوری روسیه به اقدامات ناتو اشاره کرد و تلویحا آنها را تحریک‌آمیز خواند و گفت در یک سال اخیر روابط روسیه با کشورهای ناتو پرتنش بوده است.

آقای پوتین در سخنرانی خود گفت روسیه از غرب خواسته بود به مصالحه‌ای منصفانه‌ برسند اما "آنها نمی‌خواستند به حرف ما گوش دهند."

او گفت ناتو و اوکراین خود را آماده "عملیات تنبیه"ی در دونباس در شرق اوکراین می‌کردند "تا به سرزمین‌های تاریخی ما نفوذ کنند."

"در کی‌یف می‌گفتند ممکن است به سلاح هسته‌ای دست یابند و ناتو شروع به بررسی سرزمین‌های نزدیک به ما کرده بود و این تهدیدی آشکار برای کشور و مرزهای ما شد. همه چیز حاکی از آن بود که جنگ
ولادیمیر پوتین خطاب به سربازان کشورش گفته برای امنیت روسیه در اوکراین می‌جنگندبر خلاف انتظار، صحبت‌های رئیس جمهوری روسیه حاوی اعلان بزرگی نبود؛ نکته برجسته سخنرانی امروز او "تهدید" ناتو و اوکراین برای روسیه بود که آقای پوتین آن را "غیرقابل قبول" خواند.

این در حالیست که بسیاری از کشورها و نهادهای بین‌المللی روسیه را در این جنگ "متجاوز" می‌دانند و دبیرکل ناتو هم از رئیس جمهوری روسیه خواسته است به جنگ در اوکراین پایان دهد، نیروهای خود را از اوکراین خارج و مذاکرات صلح را آغاز کند.

همزمان، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین با انتشار ویدیویی سالگرد پیروزی بر آلمان "نازی" را در جنگ جهانی دوم گرامی داشت و گفت کشورش در جنگ با روسیه پیروز خواهد شد و ذره‌ای از خاک خود را "واگذار نخواهد کرد."

آقای زلنسکی گفت "این راه سختی است ولی شک نداریم که پیروز خواهیم شد."

مراسم امروز در میدان سرخ مسکو از بعضی شبکه‌های تلویزیونی روسیه نظیر "کانال یک" و "روسیه-۱" زنده پخش می‌شد ولی گروه‌های ضدجنگ با هک کردن تلویزیون‌های هوشمند پخش آن را مختل کردند.
با وجود انتقاد روسیه از کشورهای غربی که در سخنرانی امروز آقای پوتین هم برجسته بود، این کشورها کمک‌های مالی و نظامی به اوکراین را ادامه می‌دهند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از کمک نظامی ۱۵۰ میلیون دلاری جدید به اوکراین خبر داده که شامل مهمات و رادار است.

دیروز هم جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا که به اوکراین سفر کرده بود وعده کمک‌های بیشتر را داد.
پوتین: غرب درحال آماده‌شدن برای حمله به سرزمین ما بودایندیپندنت فارسی: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه، نهم ماه مه (۱۹ اردیبهشت)، در مراسم «روز پیروزی» در مسکو، مداخله نظامی در اوکراین را «ضروری» دانست، زیرا به گفته او، غرب «درحال آماده‌شدن برای تهاجم به سرزمین‌های روسیه»، ازجمله کریمه، بود.

روز نهم ماه مه در روسیه به‌عنوان «روز پیروزی» شناخته می‌شود. هر سال در این مناسبت که یک روز تعطیل رسمی در روسیه است، روس‌ها پیروزی اتحاد جماهیر شوروی سابق بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم (سال ۱۹۴۵ میلادی) را جشن می‌گیرند. مراسم این روز در مسکو، پایتخت روسیه، با برگزاری رژه نظامی سالانه به سبک دوره اتحاد جماهیر شوروی در میدان سرخ این شهر و سخنرانی رئیس جمهوری کشور همراه است.

امسال هفتاد و هفتمین جشن سالگرد «روز پیروزی» روسیه مصادف شده است با هفتاد و پنجمین روز حمله نظامی نیروهای آن کشور به اوکراین و ناظران در سراسر جهان در انتظار سخنرانی و موضع‌گیری احتمالی پوتین درباره ادامه جنگ در اوکراین بودند.

ولادیمیر پوتین روز دوشنبه در سخنرانی خود، ضمن تبریک سالگرد «پیروزی بزرگ» به کهنه‌سربازان روسیه، گفت: «وظیفه ما حفظ یاد و خاطره کسانی است که نازیسم را شکست دادند.»
اشاره پوتین به شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، درحالی است که یکی از بهانه‌های او برای حمله به اوکراین هم مبارزه با «نازیسم» بوده است. از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه (پنجم اسفندماه)، رئیس جمهوری روسیه همواره تاکید کرده است که نیروهایش درحال «جنگ» در اوکراین نیستند و این صرفا یک «عملیات نظامی ویژه» است علیه آنچه «رژیم نئونازی» در اوکراین می‌خواند.

اما او روز دوشنبه، خطاب به نیروهای نظامی و مردم روسیه گفت «شما اکنون برای امنیت روسیه می‌جنگید» و در بخشی از سخنانش اشاره کرد که «دشمنان سعی کردند از تروریست ها علیه روسیه استفاده کنند».

پوتین در سخنان خود، مدعی شد که «با وجود اختلاف نظر در روابط بین‌الملل، روسیه همواره از ایجاد یک نظام امنیتی متوازن و غیرقابل تقسیم حمایت کرده است، نظامی که برای کل جامعه بین‌المللی حیاتی است».

رئیس جمهوری روسیه در توجیه علت حمله نظامی به اوکراین، توضیح داد: «ما در دسامبر سال گذشته (آذرماه ۱۴۰۰) پیشنهاد برقراری توافقی درمورد تضمین‌های امنیتی دادیم. روسیه از غرب خواست تا برای جست‌وجوی راه‌حل‌های معقول مورد توافق با در نظر گرفتن منافع یکدیگر، وارد گفت‌وگوی صادقانه شود. اما این کاملا بیهوده بود.… کشورهای ناتو نمی‌خواستند به حرف ما گوش دهند، به این معنی که آن‌ها درواقع برنامه‌های کاملا متفاوتی داشتند و ما این را دیدیم. آشکارا، درحال آماده‌سازی برای عملیات تنبیهی دیگری در دونباس و تهاجم به سرزمین‌های تاریخی ما، ازجمله کریمه، بودند…. در کی‌یف، آن‌ها دستیابی احتمالی به سلاح‌های هسته‌ای را اعلام کردند، ائتلاف ناتو به‌طور فعال کنترل نظامی مناطق مجاور ما را آغاز کرد. به این ترتیب، به‌طور نظام‌مند یک تهدید کاملا غیرقابل قبول برایمان ایجاد شد که علاوه‌بر این، دقیقا در مرزهای ما قرار داشت.»

او در ادامه تاکید کرد: «همه‌چیز نشان می‌داد که درگیری با نئونازی‌ها، باندریت‌ها (ملی‌گرایان اوکراینی) که تحت حمایت ایالات متحده و شرکای کوچک‌ترشان قرار دارند، اجتناب‌ناپذیر است…. ما شاهد افزایش زیرساخت‌های نظامی بودیم، صدها مستشار نظامی درحال کار بودند و تسلیحات مدرن به‌طور منظم تسلیحات مدرن از ناتو تحویل آن‌ها می‌شدند. [سطح] خطر هر روز بالاتر می‌رفت. روسیه به‌طور پیشگیرانه متجاوز را دفع کرد.»

پوتین به این ترتیب نتیجه‌گیری کرد که «عملیات ویژه نظامی» روسیه، به‌عنوان تصمیم یک کشور «بااقتدار، قدرتمند و مستقل»، اقدامی «ضروری»، «به‌موقع» و «درست» بوده است.

رئیس جمهوری روسیه در این سخنرانی، ضمن قول کمک به خانواده‌های سربازان کشته‌شده و زخمی آن کشور، از امضای حکم ریاست جمهوری در این زمینه خبر داد.

او «روز پیروزی» در اوکراین را نزدیک دانست و گفت که نیروهای داوطلب در دونباس و سربازان ارتش روسیه برای «سرزمین‌های خود» و «آینده‌شان» می‌جنگند.
ارتش روسیه از اواخر فروردین‌ماه، پس از ناتوانی در تصرف کی‌یف، پایتخت اوکراین، بر نبرد در منطقه دونباس در شرق آن کشور متمرکز شده است. دو استان شرقی دونتسک و لوهانسک در اوکراین، موسوم به منطقه دونباس، در سال‌های گذشته، نقطه کانونی کارزار روسیه برای بی‌ثبات‌کردن این کشور بوده است. این کارزار از سال ۲۰۱۴ و زمانی آغاز شد که کرملین هم‌زمان با تصرف شبه‌جزیره کریمه، از نیروهای نیابتی برای ایجاد دو «جمهوری خلق» جدایی‌طلب در اوکراین استفاده کرد. پوتین در روزهای پیش از آغاز حمله به اوکراین، اعلام کرد که استقلال دو منطقه شرق آن کشور، یعنی جمهوری خلق لوهانسک (LPR) و جمهوری خلق دونتسک (DPR) را به‌رسمیت می‌شناسد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین در میانه سخنرانی، برای گرامیداشت یاد کشته‌شدگان یک دقیقه سکوت اعلام کرد.

اما نکته جالب در سخنرانی روز دوشنبه پوتین این بود که اصلا در سخنانش به نام اوکراین اشاره‌ای نکرد. او همچنین هیچ‌گونه ارزیابی از پیشرفت در جنگ و این‌که تا چه زمانی ممکن است ادامه داشته باشد، ارائه نکرد.

رئیس جمهوری روسیه علاوه‌بر این، به نبرد خونین در بندر ماریوپل که در هفته‌های گذشته، به‌نوعی مهم‌ترین خط مقدم درگیری‌ها بوده است، نیز هیچ‌گونه اشاره‌ای نکرد. این درحالی است که کارشناسان نظامی تصرف ماریوپل را «بزرگ‌ترین دستاورد کرملین» از ابتدای حمله به اوکراین می‌دانند. پوتین اول اردیبهشت‌ماه به‌طور رسمی اعلام کرد که این شهر به تصرف کامل نیروهای روسیه درآمده است، درحالی که هنوز گروهی از مدافعان اوکراینی موسوم به گردان آزوف در آن شهر درحال مقاومت بودند و هنوز هم از آن‌جا خارج نشده‌اند.

پیشاپیش گمانه‌زنی‌های بسیاری مطرح شده بود، مبنی‌بر این‌که پوتین در نهم ماه مه دست‌کم نوعی اعلام پیروزی نمادین خواهد کرد، یا این‌‌که در این روز نیروهای ذخیره ارتش را نیز به خدمت فرامی‌خواند به‌طور رسمی علیه اوکراین اعلان جنگ خواهد کرد. برخی دیگر هم ابراز نگرانی کرده‌ بودند که او از فرصت «روز پیروزی» برای اعلام بسیج ملی در روسیه و همچنین اعلان رسمی جنگ نه‌تنها علیه اوکراین، بلکه احتمالا علاوه‌بر آن، علیه سایر کشورهای غربی استفاده کند.

یک روز پیش از سخنرانی رهبر روسیه، رهبران «گروه هفت»، شامل آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان، کانادا، و ژاپن، روز یکشنبه در نشستی مجازی ضمن بزرگداشت هفتاد و هفتمین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، اعلام کردند که قاطعانه از اوکراین حمایت می‌کنند و اعمال پوتین را «مایه شرم روسیه و فداکاری‌های تاریخی مردم آن کشور» دانستند.
+26
رأی دهید
-67

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  برو ای احمق این دام بر مرغی دگر نه!
  12
  42
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  حالا تو هم هرچی میخوای تاریخ و جغرافیا و حقیقت و غیر حقیقت رو عوض کن عین سید علی گدای خودمون الحق که استاد شی
  11
  48
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  ۳۹
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  خامنه ای هم از این اراجیف زیاد میگه. تا موقعی که مخاطبین اینها مثل گوسفند هستن, اینها هم از این مزخرفات به خوردشون میدن.
  6
  35
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۵
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان

  پوتین نمی توانددرد اوکراین پیروز شود و فقط می تواند ویرانی های زیادی به جا بگذارد اما همه آنها با پولهای مسدوه روسیه بازسازی خواهد شد و اوکراین عضو ناتو هم خواهد شد . دیگر کسی از صلح صحبت نمی کند چون می دانند روسیه نمی تواند زیاد دوام بیاوردو می خواهند روسیه را در داخل خاک اوکراین شکست دهند و غرور کاذبش را بکشنند و به همین راحتی نحریمها برداشته نخواهد شد و در ماههای آینده اقتصاد و صنایغ نظامی روسیه با یک ورشکستگی عظیمی روبرو خواهند شدو اما پوتین می خواهد تا می تواند اوکراین را خراب کند چون می داند آینده ای برای روسیه و خودش دیگر وجود ندارد. أنیا در حال آماده شدن برای پسا پوتین و دنیای بدون روسیه است. وچین هم پسر خوبی شده است . ایران و سوریه و حتی بلاروس هم نابود خواهند شد
  10
  31
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  داستان این جنگ را می‌توان متفاوت بررسی کرد ، ساده ترین جواب داستان این جنگ را می‌توان متفاوت بررسی کرد ، ساده ترین جواب ، اینه که پوتین به عنوان یک افسر دیوانه و متعصب ، با رویای تزار شدن داره جنایت میکنه ، تا حدی هم جواب درسته ، اما باز علت واقعی جنگ نیست ، یعنی اگه پوتین خوشیفته ضمن تبلیغات مسخره اسب سواری با نیم تنه برهنه از اسب سقوط می‌کرد و‌گردنش میشکست ، پس آیا مشکل حل می‌شد و آب نبات در منطقه پخش می‌شد ، داستان پیچیده تر است ، دکترین برژنسکی در نیم قرن گذشته نفوذ سیاسی و ادامه اتوریته امریکا را در اروپا و نقش دلار بعنوان ارز جهانی را ضامن پایداری ابر قدرت امریکا در دراز مدت میدانست ، بارها تحلیل گران پنتاگون مطرحکردندکهاروپانبایدبهروسیهنزدیکشودو،خصوصاالمانو ، اینه که پوتین به عنوان یک افسر دیوانه و متعصب ، با رویای تزار شدن داره جنایت میکنه ، تا حدی هم جواب درسته ، اما باز علت واقعی جنگ نیست ، یعنی اگه پوتین خود شیفته ضمن تبلیغات مسخره اسب سواری با نیم تنه برهنه از اسب سقوط می‌کرد و‌گردنش میشکست ، پس آیا. در این حالت مشکل حل می‌شد و آب نبات در منطقه پخش می‌شد ،
  12
  3
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  یه گندی زدی که نمیتونی جمعش کنی.حالا هی توجیه کن.
  6
  29
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  خفه شو بی وجود ادمکش!بهتره بگم مردم بی دفاع کش.حیف که نمی خوان تکه پاره ات کنن
  6
  27
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت

  دمت گرم پوتین .کارت درسته .هیچکس مثل تو نظم به اصطلاح جهانی غرب رو به چالش نکشیده .بنزین قیمتش تو اروپا سر به فلک کشیده .تو آلمان روغن گیر نمیاد .همه کشورها دچار تورم شدن .نتیجه خاله بازی ناتو در اوکراین و سیخونک زدن به خرس روسی هزینه داره که کشورهای آویزون به آمریکا باید پرداخت کنن
  29
  5
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۳
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. ایران ما جاویدان است، می دانی چرا؟ چون پیش از اینکه کشوری بنام ترکیه بوجود اید، ایران وجود داشت، ایران خواهد ماند، نابودی شما حتمی تر است!
  11
  7
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴
  ۵۸
  استانبولی - استانبول، ترکیه
  کپی یاوه های هیتلر است! مثل همیشه خواستار صلح بودم و حمایت بریتانیا از لهستان تلاش برای محاصره آلمان است و به آلمانی تبارها ظلم می شود و حمله پیشگیرانه و دشمن و کذا. اشغال سودتلند چکسلواکی قرینه کریمه بود و دانتسیگ و کریدور هم دونباس احتمالا, که هزینه جدی برای پیشوا نداشت و سبب شد که احتمال ندهد بخاطر لهستان کسی به آلمان اعلان جنگ کند! این هم در توهمات خوداوکراین و دیگران را «فضای حیاتی» خود فرض کرده با جنگ افروزی ها ودشمن تراشی های بیجا پایانی ننگین و وهن آمیز را برای خودش رقم زد و مردمش را هم بدبخت کرد, متاسفانه شوونیسم روسی گریبانگیر لیبرالهایشان هم هست. واقعیتی شبیه ج ا. امیدوارم جمهوری خودمان هم که مثل اتوکراتی پوتین آلترناتیو جدی ندارد از سرنوشت این که بمب اتم هم داشت درس عبرت بگیرد و بعد از خامنه ای حداقل راهی مشابه راه چین را در پیش بگیرد! منابع طبیعی ومالی و انسانی و موقعیت ایران و روسیه را خیلی ها که زندگی مرفه برای مردم خود تامین کرده اند فقط آرزویش را می توانستند داشته باشند..
  2
  11
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۷
  ۵۲
  shirzan - برلین، آلمان
  [::سرزمین اریا - کویت ، کویت::]. مرده شور هر ایرانی که نگاه اش به شرق یا غرب باشه. سایبری های بیچاره ائی که حالا کعبه شون شده مسکو
  1
  6
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  به زودی مولداوی و به نظر من آذربایجان اشغالی هدف حمله روسیه خواهند بود چون بقیه کشورهای جدا شده از شوروی همه مطیع روسیه هستند و حتی یک خط مخالفت وجود نداشته و علی اف پدر گماشته روسیه بود ولی الهام وضعیتش فرق میکنه چون عضو پیمان دفاع جمعی نشد و قبل حمله به اکراین مثل یه نوچه در کرملین با پوتین ملاقات کرد ولی شک نکنید برنامه پوتین بسیار بزرگتر از گرفتن بخشی از اکراین هستش و مطمن باشید اکراین فقط یه ضرب شست هستش و پوتین میخواد دوباره شوروی رو احیاء کنه برای همین غرب بشدت در حال حمایت از اکراین هستش چون اگر اکراین به راحتی توسط پوتین اشغال بشه قطعا کل کشورهای مستقل شده از شوروی به زودی یک پیام چند خطی خواهند گرفت : یا خودتون توسط انحلال پارلمان و قوانین روسیه به اتحاد جماهیر شوروی ملحق میشید یا به زور برمیگردید به 40 سال قبل.
  2
  1
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.