حکم ۴ سال حبس و اخراج از آمریکا برای یک عراقی که در مورد عضویتش در «عصائب اهل حق» دروغ گفته بود

متقاضیان مهاجرت اگر روابط خود با گروه‌های درگیر فعالیت‌های خشونت‌بار را اعلام نکنند مورد تعقیب قضایی قرار خواهند گرفتایندیپندنت فارسی:یک شهروند عراقی مقیم آمریکا به‌دلیل دروغ گفتن در باره روابطش با شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران به چهار سال زندان محکوم شد. به گفته دادستانی فدرال آمریکا، این مرد ساکن شهر کوچک گیدس در ایالت نیویورک بوده و هنگام اقدام برای دریافت کارت سبز به مقام‌های اداره مهاجرت دروغ گفته است. او پس از چهار سال زندان از کشور اخراج خواهد شد.

جاسب حافظ سعدون الفوادی ۳۶ ساله متهم است که در فرم کتبی درخواست اقامت دائم آمریکا و در مصاحبه شفاهی برای آن دروغ گفته است. دفتر دادستان فدرال آمریکا در منطقه شمال نیویورک ضمن اعلام این خبر از جزئیات آن خبر داد.

در دادنامه آمده است که آقای الفوادی طی گفت‌وگو با مقام‌های امنیتی مدعی شد که گروه «عصائب اهل حق» او را تهدید کرده است. او مدعی بود که چون به خواسته این گروه برای ربودن برخی مسلمانان سنی «نه» گفته است اکنون در خطر فوری قرار دارد، اما در واقع او هنگام زندگی در عراق خود از اعضای «عصائب اهل حق» بود.

«عصائب اهل حق» که به «گروه خزعلی» نیز معروف است در سال ۲۰۰۶ تحت فرماندهی قیس خزعلی، روحانی شیعه مورد حمایت حکومت ایران، بنیان نهاده شد. این گروه در سال‌های پس از حمله آمریکا به عراق، بارها به نیروهای آمریکایی و متحدانشان حمله کرد و در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار دارد. گروه خزعلی در واقع منشعب از نیروهای وفادار به مقتدی صدر است؛ دیگر روحانی شیعه که اکنون به مخالف جمهوری اسلامی و نیروهای آن در عراق بدل شده است.

الفوادی موفق شد از طریق پناهجویی حوالی ژانویه ۲۰۱۶ کارت سبز بگیرد و با خانواده‌اش ساکن گیدس شدند. او در سال ۲۰۱۷ برای دریافت شهروندی کامل آمریکا اقدام کرد و این بار مقام‌های اداره شهروندی و مهاجرت آمریکا در سیراکیوز با او گفت‌وگو کردند. او بار دیگر گفت هیچ رابطه‌ای با «عصائب اهل حق» ندارد و به غیر از عراق و ترکیه به هیچ کشور دیگری سفر نکرده است.

اما بعدها معلوم شد که الفوادی به ایران، اردن و سوریه سفر کرده بود. الفوادی در سال ۲۰۱۳ برای کمک به نیروهای «عصائب اهل حق» به سوریه سفر کرد. شبه‌نظامیان شیعه عراقی تحت هدایت جمهوری اسلامی وارد جنگ داخلی سوریه شدند تا از حکومت بشار اسد دفاع کنند. دادستانی اشاره کرد که سفر الفوادی کمتر از یک ماه پیش از حمله شیمیایی حکومت سوریه به غوطه بود که در آن ۱۴۰۰ نفر از شهروندان این کشور کشته شدند.

الفوادی اتهام علیه خود را پذیرفت و خود را مقصر دانست. او اعتراف کرد که در فرم مهاجرت که در ۸ ژوئن ۲۰۱۷ به دفتر اداره مهاجرت و شهروندی در شهر سیراکیوزِ ایالت نیویورک ارسال کرده منکر عضویت در گروه‌های افراطی شده است. او در ضمن گفت در گفت‌وگوی شفاهی با مقام‌های اداره مهاجرت در سیراکیوز در ۹ آوریل ۲۰۱۹ همین ادعا را تکرار کرده است.

دادستانی فدرال عکس‌هایی از الفوادی را در دادگاه نشان داد که در آن لباس نظامی پوشیده بود و در کنار سایر اعضای «عصائب اهل حق» ایستاده بود. این شهروند عراقی گفت به‌اجبار به عضویت گروه در آمد و نقشی در فعالیت‌های نظامی و تروریستی نداشت و فقط غذا و آذوقه به گروه می‌رساند.

جستجو در تلفن الفوادی عکس برخی جسدها را نشان داد، اما الفوادی گفت این عکس‌ها را دوستی برای او فرستاد و خودش نقشی در مرگ این افراد نداشت.

وکلای الفوادی گفتند او در روند تقاضای مهاجرت دروغ گفت تا امنیت خانواده‌اش را تامین کند و قصدش ایجاد مانع برای دادگستری نبود.

«عصائب اهل حق» در چند سال اخیر از ضدآمریکایی‌ترین نیروهای عراق بوده و در حمله‌های راکتی به سفارت آمریکا نقش داشته است.

دفتر پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) در شهرِ آلبانی، مرکز ایالت نیویورک، دفتر اداره امنیت میهنی در شهرِ بوفالو در همین ایالت (بخشی از وزارت امنیت میهنی)، دادستانی فدرال آمریکا، دادستانی کانتی آنونداگا در ایالت نیویورک، بخش مقابله با تروریسمِ اداره امنیت ملیِ وزارت دادگستری و بخش حقوق بشر و دادستانی ویژه اداره جنایی همین وزارتخانه در این پرونده با یکدیگر همکاری کردند.

جنین دی جوزپی، مامور ویژه و رئیس دفتر اف‌بی‌آی در آلبانی، گفت: «آقای الفوادی با دروغ گفتن به مقام‌ها عضویتش در یک گروه شبه‌نظامی افراطی را پنهان کرد. اولویت اصلی افی‌بی‌آی همچنان پاسداشت امنیت ملی‌مان است و ما همچنان در همکاری با نیروهای انتظامی اطمینان حاصل خواهیم کرد که افراد خطرناک فرصت به خطر انداختن امنیت مردم آمریکا را نخواهند داشت.»

کارلا فریدمن، دادستان فدرال، گفت: «متقاضیان مهاجرت باید هرگونه روابط خود با گروه‌های درگیر فعالیت‌های خشونت‌بار را اعلام کنند و در غیر این صورت مورد تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت. به لطف کار دادستانی و تلاش سخت‌کوشانه نیروهای انتظامی یک فرد خطرناک از جامعه ما کنار گذاشته می‌شود و دیگر قادر به اقامت در ایالات متحده نخواهد بود.».
+37
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  بزرگترین حامی خشونت و دخالت در دیگر کشورها و خرابی در دنیا خود آمریکا هست .به امید روزی که شاهد شورش و تجزیه این کشور وصله پینه شده باشیم .کشوری که ادعای حقوق حشر داره ولی هنوز در قرن بیست و یکم نژاد پرستی درش بیداد میکنه
  5
  1
  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.