شناسایی یک مورد ابتلا به آبله میمونی در بریتانیا

در میان انسان‌ها، نخستین مورد ابتلا به آبله میمونی در سال ۱۹۷۰ گزارش شد‌ مقام‌های بهداشتی بریتانیا اعلام کردند یک مورد ابتلا به آبله میمونی در این کشور گزارش شده است.

آبله میمونی یک عفونت ویروسی نادر است که معمولا در کشورهای غرب آفریقا دیده می‌شود. روزنامه گاردین روز شنبه ۱۷ اردیبهشت، به نقل از مقام‌های اداره امنیت سلامت بریتانیا (UKHSA) نوشت که بیمار مزبور به‌تازگی به نیجریه سفر کرده است و هم‌اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بیماران تنفسی، در یکی از مراکز درمانی لندن، بستری است.

به گفته کالین براون، متخصص بیماری‌های عفونی در اداره امنیت سلامت بریتانیا، ویروس آبله میمونی میان انسان‌ها سرایت‌پذیری اندکی دارد؛ از این جهت نمی‌توان آن را خطری جدی برای سلامت عمومی جامعه به شمار آورد.

آبله میمونی شبیه آبله انسانی است. این بیماری در بسیاری از مناطق جهان سال‌ها است که ریشه‌کن شده و نمونه تازه‌ای از آن گزارش نشده است. با این حال، در سال‌های اخیر، به‌ویژه پس از همه‌گیری ویروس کرونا، نگرانی از شیوع این ویروس بیشتر شده است.

پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ویروس آبله میمونی، علاوه بر انسان‌ها، می‌تواند موش‌ها و خرگوش‌ها را هم مبتلا کند.

در میان انسان‌ها، نخستین مورد ابتلا به آبله میمونی در سال ۱۹۷۰ گزارش شد. در سال ۲۰۰۳ نیز مقام‌های بهداشتی آمریکا یک مورد از ابتلا به این ویروس را در ایالات متحده گزارش دادند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا سال گذشته در گزارشی اعلام کرد ویروس آبله میمونی بسیار نادر است اما اگر فوری درمان نشود، می‌تواند به آسیب مغزی شدید یا مرگ منجر شود. بنا بر اعلام این مرکز، «افراد معمولا در اثر گاز یا خراش میمون مبتلا یا تماس با ترشحات چشم، بینی، یا دهان این میمون به ویروس آلوده می‌شوند.»

در سال‌های اخیر، نگرانی از شیوع دوباره آبله میمونی در میان انسان‌ها وجود داشته است و در سال ۲۰۱۷، در نیجریه مشاهده شد.

بسیاری از کارشناسان بهداشتی اعتقاد دارند که برخی حوادث طبیعی، مانند طغیان رودخانه‌ها در نیجریه، شرایطی ایجاد کرده است که حیوانات وحشی آلوده در ارتباط نزدیک‌تر با جوامع انسانی، به‌ویژه در کشورهای فقیر و توسعه‌نیافته، قرار بگیرند و زمینه انتقال ویروس‌های مشترک فراهم شود.

گرمایش زمین، تغییرات اقلیمی، بالا آمدن سطح آب دریاها و تخریب جنگل‌ها، از عوامل اصلی تشدید حوادث طبیعی به شمار می‌رود.
+3
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  بیل گیتس جنایتکار پیشتر گفته بود بعد از فروکش کردن کرونا، پس از 1 سال و نیم آرامش، دنیا دچار یک بیماری پوستی مهلک خواهد شد.
  2
  6
  یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.