رهبر طالبان: همه زنان افغانستان باید با برقع و روبنده صورتشان را بپوشانند

یورونیوز: هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان طی فرمانی اعلام کرد که همه زنان افغانستان باید در امکان عمومی برقع بپوشند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به دنبال فرمان رهبر طالبان زنان افغانستان می‌بایست در اماکن عمومی سر تا پای خود را بپوشانند.

این فرمان که توسط هبت‌الله آخوندزاده امضا شده است روز شنبه ۷ ماه مه توسط حکومت طالبان به مطبوعات در کابل اعلام شد. در این اعلام آمده است: «آنها باید چادری [برقع] بپوشند، زیرا سنتی و آبرومند است.»

در این فرمان همچنین آمده است:«زنانی که نه خیلی جوان هستند و نه خیلی پیر، در مواجهه با مردی که از اعضای خانواده‌شان نیست، باید چهره‌ خود را بپوشانند» تا باعث تحریک نشود و اگر کار مهمی در بیرون ندارند، «بهتر است در خانه بمانند».

با صدور این فرمان از سوی هبت‌الله آخوندزاده، سخت‌ترین محدودیت بر آزادی زنان افغانستان از زمان بازگشت طالبان به قدرت در ماه اوت، اعمال می‌شود.

در دور اول حکومت طالبان در افغانستان برقع و پوشاندن صورت و اعضای بدن برای زنان اجباری بود. طالبان با اجباری کردن پوشش برقع در اولین دوره حکومت خود بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی، حقوق زنان را به شدت سرکوب و مطابق با تفسیر بسیار سخت‌گیرانه‌ خود از شریعت و قوانین اسلامی، محدودیت‌های بسیاری را علیه زنان افغانستان اعمال کرده بودند.

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در اواسط ماه اوت و با پایان دادن به ۲۰ سال حضور نظامیان آمریکایی و متحدانش در افغانستان، وعده داده بودند که این بار انعطاف‌پذیرتر خواهند بود. طالبان اما به زودی به وعده‌های خود عمل نکردند و حقوق و آزادی را که در ۲۰ سال گذشته در افغانستان رشد کرده بود را از بین بردند.

زنان در افغانستان اکنون از خیلی از مشاغل دولتی محروم هستند و از سفر به تنهایی منع شده‌اند. تحصیل دختران در دبیرستانها و دانشگاهها نیز تا به امروز از دغدغه‌های عمده زنان و دختران افغانستان است.

طالبان اخیرا اعلام کرد که فعالیت دانشگاه‌‌های افغانستان منطبق بر «قوانین شریعت» و به شرط «تفکیک جنسیتی» و با شرایطی خاص از سر گرفته خواهد شد.
+7
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  افغانستان فقط طالبان قادر به کنترلش هستند،من مدتی با یک. موسسه خارجی مین زدایی آنجا بودم،ملت از. ترس فرماندهان شبها پسرهای جوانشان را یا در چاه آب یا جایی بیرون خانه پنهان می‌کردند،تنها محل شکایت هم امام مساجد بود که با طالبان نمای داشتند،مات صاحب جان و مال و ناموس مردم خودشون با تاریک شدن هوا. طالبان بودند. اون مملکت درست مثل ایران خودمون بعد از خودکشی سال ۵۷ خدا هم فراموشش مرده
  3
  4
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر کس قدر عافیت را نداند به مصیبتی گرفتار آید
  0
  13
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر کس قدر عافیت را نداند به مصیبتی گرفتار آید
  1
  6
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۸
  ۶۰
  کافر۱۲ - لندن، یونان
  بی غیرتها وایسید فقط فیلم بگیرید وقتی که اومدن شما را هم بردن دیگران فیلیم میگیرن کجا رفت اون شرف و غیرت مردها وای بر ما
  3
  2
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان
  کاری ندارم ولی من الان ۱۵ ساله انگلیسم لندن و اینهمه مهاجر افغانی اینجا هست و اینجا هم آزادی پوشش کامل هست ولی تا بحال یک دونه زن افغانی ندیدم بی حجاب تازه اکثرا مقنعه و خیلی سنتی خب حالا مشکلشون چیه خودشون تو اینجا که آزاده هم میخوان اینجور سنتی و اسلامی زندگی کنند.مثل ایران نیست که با تشر و کتک و جریمه اکثر زنها مجبور به حجاب و اسلام شده باشند.جز اینه؟
  4
  11
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. عزیزم همیشه میگویم که شعور بیشتر موروثی است
  0
  7
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::Dermis - لندن، انگلستان::]. عزیزم همیشه میگویم که شعور بیشتر موروثی است
  0
  5
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱
  ۳۲
  Dermis - لندن، انگلستان
  با منفی زدن‌نمیتونید واقعیت رو انکار کنید ابتدائی ها.
  0
  6
  شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.